Tampa vyhrála v NHL popáté v řadě, Češi nebodovali. A Laine vysedával na střídačce

Aktualizováno 9. 2. 2021 8:55
Hokejisté Tampy Bay porazili Nashville 4:1 a prodloužili svou vítěznou sérii na pět utkání. Obhájci Stanleyova poháru tak udrželi první místo v Centrální divizi NHL.
Pat Maroon slaví s brankářem Curtisem McElhinneym výhru Tampy na ledě Nashvillu
Pat Maroon slaví s brankářem Curtisem McElhinneym výhru Tampy na ledě Nashvillu | Foto: Reuters

Tampa Bay zásluhou dvou gólů kanadského útočníka Anthonyho Cirelliho z 10. a 34. minuty vedla těsně po polovině utkání 2:0. V 52. minutě přesilovkovou ranou od modré čáry zápas zdramatizoval obránce Nashvillu Dante Fabro, nic víc ale Predators nestihli. Hráči Lightning vítězství pojistili dvěma góly do prázdné branky při závěrečné power play, trefili se Blake Coleman a Steven Stamkos.

V brance Tampy se poprvé od 8. března představil Curtis McElhinney. Zkušený kanadský gólman dostal přednost před Andrejem Vasilevským po pětatřiceti duelech.

"Byla to opravdu dlouhá pauza. Minulý rok v bublině, která vznikla na play off, i v prozatímním průběhu tohoto ročníku jsem pouze trénoval a čekal na šanci. Dnes jsem se potřeboval co nejrychleji přizpůsobit zápasovému tempu. Kluci mi zejména v prvních dvou třetinách velmi pomohli," zhodnotil návrat na led McElhinney, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Nashville prohrál čtyři z posledních pěti utkání a na vítězství v základní hrací době čeká už od 17. ledna, kdy doma porazil Columbus 5:2. Ze sedmého místa Centrální divize ztrácejí Predators na příčky zaručující play off čtyři body. "Je to frustrující. V takto krátké sezoně musíte chytit začátek, což se nám zatím nepodařilo. Musíme hrát více konzistentně. To je klíč ke sbírání bodů, který bychom měli rychle najít," řekl kapitán Predators Roman Josi.

Toronto i díky dvěma brankám v 50. minutě porazilo Vancouver 3:1. V čase 49:22 se z mezikruží prosadil Auston Matthews, který skóroval v osmém zápase v řadě, a už za jedenáct sekund stanovil konečný výsledek Alexander Kerfoot. Nejlepší střelec sezony Matthews dal jedenáctý gól a připsal si 300. bod v NHL.

Toronto drží první příčku v Severní divizi, zatímco Vancouver nadále ztrácí. Hráči Canucks prohráli popáté v řadě, a přestože mají nejvíce odehraných utkání, jsou v divizi až pátí. "Dnes jsme hráli opravdu dobře, byl to pravděpodobně náš nejlepší zápas v sezoně. Hráli jsme aktivně, nechybělo nám nasazení, byli jsme sebevědomí, ale ani to nestačilo. Je k naštvání, že jsme nevyhráli ani dnes," litoval druhý nejlepší nováček minulého ročníku Quinn Hughes.

Edmonton porazil Ottawu 3:1 a připsal si čtvrté vítězství z posledních pěti zápasů. V utkání bodovali Connor McDavid (0+1) i Leon Draisaitl (1+1) a upevnili si první dvě místa v tabulce produktivity. Vede McDavid se sedmadvaceti kanadskými body, druhý Draisaitl ztrácí dva.

Poprvé v ročníku nastoupil v brance Edmontonu Mike Smith. Osmatřicetiletý gólman se na led vrátil po nespecifikovaném zranění z rozcvičky před prvním utkáním sezony. "Myslím, že nejdůležitější věc je, že každý ví, jak dobře hraje s pukem. Je to motivátor a přirozený vůdce. Dnes nám opravdu pomohl," pochválil zkušeného brankáře střelec vítězného gólu Oilers Tyler Ennis.

Souboj dvou newyorských klubů zvládli lépe Islanders, kteří porazili Rangers 2:0. Duel rozhodla třetí třetina, ve které vstřelili Ostrované obě branky. V rozmezí dvou minut se prosadili Casey Cizikas a Matt Martin. Český obránce Libor Hájek odehrál za poražené Rangers 14 minut a 43 sekund a připsal si jeden záporný bod ve statistice plus/minus.

Ani dvě branky Ryana O'́Reillyho nestačily St. Louis k výhře nad Arizonou. Coyotes celý zápas tahali za kratší konec, na 3:3 srovnali zásluhou Claytona Kellera až šest desetin sekundy před závěrečnou sirénou, ale rozhodující samostatné nájezdy zvládli lépe. Ve třetí sérii rozhodl bekhendovým blafákem Christian Dvorak.

Columbus porazil Carolinu 3:2 a posunul se na druhé místo Centrální divize. Hráči Blue Jackets rozhodli duel necelých pět minut před koncem třetí třetiny, kdy se po povedeném individuálním průniku prosadil Jack Rosolovic. V dresu Hurricanes chyběli kvůli zranění brankář Petr Mrázek i útočník Martin Nečas.

Posledních 26 minut a 19 sekund strávil v barvách vítězů jen na lavičce finský kanonýr Patrik Laine, jehož Columbus získal před dvěma týdny z Winnipegu. V 34. minutě Laine dokončil střídání po vyrovnání na 2:2 a už se do hry nevrátil. Podle kouče Johna Tortorelly to nebylo z důvodu nějaké konkrétní chyby, ale kvůli přivykání na herní systém týmu. Druhý hráč draftu z roku 2016 dal za Blue Jackets ve čtyřech utkáních tři branky.

Výsledky NHL:

Nashville - Tampa Bay 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 52. Fabbro - 10. a 34. Cirelli, 59. Coleman, 60. Stamkos. Střely na branku: 24:35. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Cirelli, 2. McElhinney (oba Tampa Bay), 3. Rinne (Nashville).

NY Rangers - NY Islanders 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky: 52. Cizikas, 54. Martin. Střely na branku: 30:30. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Martin, 3. Cizikas (všichni NY Islanders).

Toronto - Vancouver 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 7. Rielly, 50. Matthews, 50. Kerfoot - 30. E. Pettersson. Střely na branku: 19:32. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Matthews (oba Toronto), 3. E. Pettersson (Vancouver).

Ottawa - Edmonton 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky: 26. Dadonov - 36. Draisaitl, 47. Ennis, 59. J. Archibald. Střely na branku: 28:35. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl (Edmonton), 2. M. Murray (Ottawa), 3. M. Smith (Edmonton).

Columbus - Carolina 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Branky: 19. Harrington, 31. Atkinson z trestného střílení, 56. Roslovic - 27. Niederreiter, 33. B. McGinn. Střely na branku: 22:24. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Roslovic, 3. S. Jones (všichni Columbus).

St. Louis - Arizona 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 14. a 44. R. O'Reilly, 29. Perron - 32. a rozhodující sam. nájezd Dvorak, 22. Garland, 60. Keller. Střely na branku: 43:26. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Keller (Arizona), 2. R. O'Reilly, 3. Perron (oba St. Louis).

5. Anaheim 13 5 3 5 25:34 13
6. Minnesota 11 6 0 5 30:30 12
7. San Jose 10 4 1 5 28:37 9
8. Los Angeles 11 3 2 6 31:38 8