Stockholm patří Tampě, Buffalo porazila i podruhé. Francouz vychytal Coloradu výhru

10. 11. 2019 7:22
Hokejisté Tampy Bay zvítězili i ve druhém utkání NHL Global Series ve Stockholmu proti Buffalu. Lightning zdolali Sabres 5:3 a navázali na páteční výhru 3:2.
Kyle Okposo z Buffala a Brayden Point z Tampy Bay v zápase NHL ve Stockholmu
Kyle Okposo z Buffala a Brayden Point z Tampy Bay v zápase NHL ve Stockholmu | Foto: Reuters

V dresu vítězů se představili obránce Jan Rutta a útočník Ondřej Palát. Dvěma góly k výhře Tampy Bay přispěl Pat Maroon.

Devětadvacetiletý Rutta nastoupil teprve do třetího zápasu v sezoně. V pátečním souboji ho trenér Jon Cooper posadil mezi náhradníky. "Chtěl jsem si tady zahrát o to víc, protože mám tady ségru, která ve Švédsku žije. Přijel taťka. Je to super mít takové štěstí zahrát si NHL v Evropě. Je to pecka," řekl Rutta pro ČTK a idnes.cz.

Buffalu podle očekávání scházel útočník Vladimír Sobotka, který z prvního vzájemného duelu odstoupil v první třetině po bodyčeku Nikity Kučerova.

Sabres začali aktivně a střeleckou převahu zužitkovali v desáté minutě. Marcus Johansson přihrál do pravého kruhu Samu Reinhartovi, jehož zakončení se od tyče a od zad brankáře Curtise McElhinneyho odrazilo za brankovou čáru. Reinhart navázal na dvě trefy z předešlého duelu.

"Nástupy do obou zápasů mělo Buffalo lepší než my, ale našli jsme vždycky cestu, jak udělat dva body," uvedl Rutta.

Tampa Bay poté nabídla soupeři přesilovku, kterou ale i s přispěním Rutty, jenž tělem obětavě zblokoval tvrdou střelu Jacka Eichela, ubránila.

Lightning odpověděli v 18. minutě v početní výhodě, kdy se střela Yanniho Gourdeho odrazila od Maroona do branky. Vzápětí se blízko branky ocitl Palát, ale po přihrávce Anthonyho Cirelliho se netrefil.

Ve 22. minutě Tampa Bay v přesilové hře otočila skóre. Brayden Point nabil na střelu Victoru Hedmanovi, který zamířil přesně do horního růžku. Tři sekundy před koncem druhé části se před brankou Sabres nejlépe zorientoval Maroon a podruhé se zapsal mezi střelce.

Zkraje třetího dějství se Buffalo dostalo do přečíslení dvou na jednoho, přihrávka Jimmyho Veseyho však na Caseyho Mittelstadta díky Ruttovi neprošla. Sabres se ale nakonec dočkali a Victor Olofsson snížil.

Lightning ale nepřipustili drama a dvěma zásahy Gourdeho a Mathieua Josepha během 67 sekund poslali floridské mužstvo do třígólového trháku. Buffalo zkusilo hru bez brankáře a Maroon ve snaze zkompletovat hattrick nastřelil tyč. Nakonec se ale na opačné straně prosadil kapitán Sabres Jack Eichel, jenž stanovil finální výsledek. Tampa Bay zvítězila ve třetím z posledních čtyř zápasů, Buffalo prohrálo popáté za sebou.

"Včera jsme hráli lépe. Buffalo mělo dneska více ze hry. Výborně nám zachytal brankář, dali jsme góly z šancí, co jsme měli, takže pozitivní zápas," prohlásil Palát.

Také druhý duel ve švédské metropoli byl vyprodán. Do haly Ericsson Globe zavítalo 13.339 fanoušků. Další utkání NHL v Evropě se uskuteční v příštím ročníku. Boston a Nashville načnou sezonu zápasem v Praze a Colorado s Columbusem se později dvakrát střetnou v Helsinkách.

Francouz vychytal výhru, skórovali Chlapík a Kubalík

Útočník Tomáš Hertl přispěl v NHL vyrovnávacím gólem k vítězství San Jose 2:1 po nájezdech nad Nashvillem a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Druhou hvězdou byl v sobotním programu zvolen brankář Pavel Francouz, který předvedl 39 zákroků a dovedl Colorado k výhře 4:2 nad Columbusem. Filip Chlapík premiérovým gólem v sezoně pomohl Ottawě porazit Carolinu 4:1. Dominik Kubalík, který se minule nevešel do sestavy, vstřelil jednu branku Chicaga při prohře v Pittsburgu 2:3 po nájezdech.

Hertl, který je nejproduktivnějším hráčem San Jose (7+11), vyrovnal ve 46. minutě z dorážky. Odchovanec pražské Slavie mohl ještě v základní hrací době rozhodnout. Po přihrávce Radima Šimka od zadního mantinelu se ocitl sám před brankou, ale těsně minul. Utkání mohl ukončit i ve třetí sérii penaltového rozstřelu, jenže neuspěl. Nájezdy rozhodl až v sedmém kole Timo Meier, který se v rozstřelu prosadil jako jediný.

"Byl to náš nejlepší výkon v sezoně, navíc proti opravdu dobrému týmu. Každý další zápas musíme hrát stejně, celých šedesát minut bylo skvělých. Zasloužili jsme si dva body," prohlásil Hertl, který v posledních třech zápasech nasbíral šest bodů (3+3). Český útočník byl s pěti pokusy nejpilnějším střelcem a jeho výkon vyzdvihl i trenér San Jose Peter DeBoer. "Hrál excelentně," podotkl.

Francouz je při zranění Philippa Grubauera dočasnou jedničkou a obě branky pustil v úvodní třetině, po kterých Columbus vedl 1:0 a 2:1. Poprvé českého gólmana překonal v přesilové hře Emil Bemström, k němuž se odrazila zblokovaná střela a puk poslal do odkryté branky. Ve druhém případě nestihl Francouz zkrotit lapačkou ránu Zacha Werenského z levého kruhu a puk skončil těsně za brankovou čárou.

"Nezasloužili jsme si, abychom prohrávali. Spoluhráčům musím krýt záda a připadal jsem si, že jsem jejich dlužníkem. Ve druhé třetině hráli kluci skvěle, dali dva góly a ve třetí pokračovali. Závěr jsme měli silný," řekl Francouz, který od gólu na 1:2 kryl všech 23 střel. Jeho výkon předčil pouze Cale Makar, který dvěma góly otočil na 3:2. Pojistku přidal v 58. minutě Nazem Kadri.

Chlapík otevřel skóre v polovině třetiny a v sedmnácté minutě zvýšili během pouhých čtyř sekund Vladislav Naměstnikov a Jean-Gabriel Pageau. Stalo se teprve podesáté v historii NHL, že by jeden tým skóroval dvakrát v rozmezí čtyř sekund a méně.

Carolina, jejíž brankář Petr Mrázek zůstal na střídačce, v polovině utkání snížila trefou Andreje Svečnikova. Ottawu v závěru uklidnil čtvrtým gólem Brady Tkachuk. Útočník poražených Martin Nečas, který v předchozích čtyřech zápasech bodoval (1+3), vyšel naprázdno.

"Ukazujeme, že můžeme porážet nejlepší týmy v NHL. To nám dodává sebevědomí. Každý je taky hladový, každý chce vyhrávat, každý chce hrát. Je to teď zábava," řekl Chlapík, který byl před dvěma týdny povolán z farmy do hlavního týmu. Od té doby vyhrála Ottawa ve čtyřech z pěti zápasů a odlepila se z posledního místa NHL.

Trenér Chicaga Jeremy Colliton před pár dny o Kubalíkovi prohlásil, že trochu polevil, a jeho kritika zabrala. Plzeňský rodák si připsal čtvrtý zásah v sezoně, poté co z přečíslení tří na jednoho otevřel po přihrávce Brandona Saada skóre. "Myslím si, že jsem odpověděl nejlépe, jak jsem mohl. Snažil jsem se vytáhnout a jsem opravdu rád, že jsem dal gól. Ještě šťastnější bych ale byl, kdybychom vyhráli," řekl Kubalík.

Kubalíka si trenéři zavolali k sobě na pohovor. "Měli jsme krátkou poradu. Na videu mi ukazovali, co jsem předtím dělal a od čeho jsem v posledních zápasech upustil. Rozumím tomu. Samozřejmě chcete vždy hrát správně a chcete plnit, co po vás trenéři chtějí. Snažil jsem se proto, abych byl na zápas připravený, a byl jsem nadšený, že opět můžu hrát," přiznal Kubalík. "Zareagoval skvěle. Podal výkon, na kterém může stavět," podotkl kouč Colliton.

Chicago po trefě Kubalíka vzápětí zvýšilo, ale Pittsburgh vyrovnal a obrat dokonal v nájezdech. "Byl to naprosto vyrovnaný zápas, rozhodly ho nájezdy, ve kterých jsme se prosadili jednou a oni dvakrát," dodal Kubalík. Pittsburgh otočil zápas i bez Sidneyho Crosbyho, který se zranil ve třetí třetině při blokování střely. Jeho stav by měl klub upřesnit v pondělí.

David Rittich mohl být prvním gólmanem, který v této sezoně vychytal deset výher. Český brankář ale s Calgary podlehl St. Louis 2:3 v prodloužení. Kanadský klub smazal v závěrečných deseti minutách dvougólové manko, ale David Perron rozhodl v přesilové hře o vítězství obhájce Stanleyova poháru. Rittich nemohl ani za první dva góly. Úvodní padl z dorážky, druhý po střele bez přípravy z mezikruží.

"Hráli jsme dobře, ale udělali jsme několik zbytečných chyb. To se stává. Musíme je odstranit, protože jsme kvůli nim ztratili několik zápasů a pořád je opakujeme. Musíme hrát chytřeji," řekl Rittich, který si připsal 25 zákroků.

Washington při výhře 5:2 nad Vegas dobře začal a po šesti minutách vedl 2:0. U obou branek asistoval Jakub Vrána - už po 58 sekundách udeřil z úniku Jevgenij Kuzněcov a po přihrávce českého útočníka se prosadil z mezikruží Tom Wilson. Vegas v dalším průběhu dvakrát snížilo na rozdíl jedné branky, ale v závěru zpečetil Nicklas Bäckström dvěma trefami šestou výhru domácích za sebou.

NHL:

Tampa Bay - Buffalo 5:3 (1:1, 2:0, 2:1), hráno ve Stockholmu

Branky: 18. a 40. Maroon, 22. Hedman, 50. Gourde, 51. M. Joseph - 10. S. Reinhart, 45. V. Olofsson, 60. Eichel. Střely na branku: 40:43. Diváci: 13.339. Hvězdy zápasu: 1. Maroon, 2. Gourde (oba Tampa Bay), 3. V. Olofsson (Buffalo).

NY Islanders - Florida 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 6. Barzal, 47. Mayfield - 47. Barkov. Střely na branku: 36:38. Diváci: 13.100. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Barzal (oba NY Islanders), 3. Barkov (Florida).

Toronto - Philadelphia 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 31. Dermott, 44. W. Nylander - 9. P. Myers, 19. Lindblom, rozhodující sam. nájezd Couturier. Střely na branku: 40:32. Diváci: 19.279. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Elliott (oba Philadelphia), 3. Andersen (Toronto).

Montreal - Los Angeles 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)

Branky: 11. a 17. S. Weber, 11. Thompson - 23. Kopitar, 54. Lizotte. Střely na branku: 37:33. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. S. Weber, 2. Price (oba Montreal), 3. Quick (Los Angeles).

Ottawa - Carolina 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Branky: 10. Chlapík, 17. Naměstnikov, 17. Pageau, 56. B. Tkachuk - 31. Svečnikov. Střely na branku: 39:30. Diváci: 12.276. Hvězdy zápasu: 1. A. Nilsson, 2. Pageau, 3. Chlapík (všichni Ottawa).

Pittsburgh - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 37. Guentzel, 51. Rust, rozhodující sam. nájezd McCann - 28. Kubalík, 29. P. Kane. Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.653. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. P. Kane (Chicago).

Washington - Vegas 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky: 52. a 60. Bäckström, 1. Kuzněcov (Vrána), 6. T. Wilson (Vrána), 36. Siegenthaler - 9. Pacioretty, 38. R. Smith. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Siegenthaler, 3. Bäckström (všichni Washington).

Arizona - Minnesota 3:4 (2:0, 1:3, 0:1)

Branky: 9. Grabner, 13. Chychrun, 29. Hinostroza - 24. Koivu, 34. Fiala, 40. Dumba, 45. Hartman. Střely na branku: 35:24. Diváci: 14.428. Hvězdy zápasu: 1. Hartman (Minnesota), 2. Hinostroza (Arizona), 3. Spurgeon (Minnesota).

Colorado - Columbus 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)

Branky: 31. a 37. Makar, 16. Girard, 58. Kadri - 5. Bemström, 20. Werenski. Střely na branku: 36:41. Pavel Francouz odchytal za Colorado celé utkání, inkasoval dvě branky z 41 střel a úspěšnost zásahů měl 95,12 procenta. Diváci: 18.070. Hvězdy utkání: 1. Makar, 2. Francouz, 3. Kadri (všichni Colorado).

Calgary - St. Louis 2:3 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)

Branky: 51. M. Tkachuk, 57. Hamonic - 4. Barbašev, 34. R. O'Reilly, 63. Perron. Střely na branku: 29:28. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,29 procenta. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. R. O'Reilly (St. Louis), 2. M. Tkachuk (Calgary), 3. Pietrangelo (St. Louis).

San Jose - Nashville 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 46. Hertl, rozhodující sam. nájezd Meier - 35. F. Forsberg. Střely na branku: 32:25. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Vlasic, 3. M. Jones (všichni San Jose).