Hokejisté Chicaga duhové dresy nenavléknou. Bojí se o ruské hráče

ČTK ČTK
23. 3. 2023 21:53
Hokejisté Chicaga Blackhawks si z obav o bezpečnost ruských hráčů neoblečou v neděli na rozbruslení duhové dresy podporující komunitu LGBT+. Na základě dvou zdrojů z klubu to uvedl server The Athletic.
Hokejisté Chicaga podporu  LGBT+ vypustí
Hokejisté Chicaga podporu LGBT+ vypustí | Foto: ČTK / AP

Hráči Chicaga měli absolvovat rozbruslení ve speciálních dresech před nedělním duelem NHL proti Vancouveru. The Athletic uvádí, že rozhodnutí tuto část týmové akce Pride Night vynechat vzešlo od vedení klubu a bezpečnostních pracovníků, ne od hokejistů.

Ruský prezident Vladimir Putin loni v prosinci podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat a pedofilie. Zákon zakazuje propagovat podle Moskvy "netradiční sexuální vztahy", téma genderového nesouladu a změny pohlaví a pedofilii a šířit o nich informace v médiích, na internetu, v reklamě, v knihách či ve filmu. Za porušení hrozí vysoká pokuta.

Chicago má ve svém kádru pouze jednoho ruského rodáka, obránce Nikitu Zajceva. Vazby na Rusko mají také v Kazachstánu narozený brankář Anton Chudobin a útočník Philipp Kurashev, jenž reprezentuje Švýcarsko, ale jeho otcem je bývalý ruský hokejista Konstantin Kurašov.

Již dříve se rozhodli vzdát dresů s tematikou menšin New York Rangers, Islanders a Minnesota. Akcí Pride Night se také odmítli účastnit obránce Philadelphie Ivan Provorov a brankář San Jose James Reimer, kteří se odvolávali na své náboženské přesvědčení.

NHL každoročně v únoru spouští kampaň "Hokej je pro všechny", která má za cíl propagovat diverzitu a inkluzi. Jakým způsobem se k akci připojí, nechává liga na jednotlivých klubech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy