Pastrňákův gól pomohl Bostonu zachránit naději. Stanley Cup rozhodne sedmý zápas

10. 6. 2019 7:29
Poprvé od roku 2011 určí vítěze Stanley Cupu až rozhodující sedmý zápas. V šestém utkání finále play off NHL odvrátili hokejisté Bostonu výhrou 5:1 mečbol St. Louis. Na srovnání série na 3:3 se gólem a nahrávkou podíleli útočníci David Pastrňák a Brad Marchand. Jejich spoluhráč David Krejčí díky asistenci poprvé ve finále bodoval a byl vyhlášen třetí hvězdou večera. Nejlepším hráčem byl brankář Bruins Tuukka Rask, jenž pochytal 28 střel.
Útočník David Pastrňák slaví s brankářem Tuukkou Raskem vítězství v šestém utkání finálové série Stanley Cupu proti St. Louis | Foto: Reuters

"Je to náš nejlepší hráč. V klíčových chvílích nás drží. Máme v něj naprostou důvěru. Je jako skála," řekl novinářům bostonský obránce Charlie McAvoy.

Poslední duel je na programu v noci ze středy na čtvrtek od 2:00 SELČ v Bostonu. "Hokejový svět sedmé zápasy miluje. Ať vyhraje lepší tým," prohlásil trenér Bostonu Bruce Cassidy.

"Kdybyste mi před čtyřmi měsíci řekli, že si zahrajeme sedmé finálové utkání, bral bych to. Venku se nám daří, v Bostonu jsme dvakrát vyhráli, takže si věříme," kontroval kouč St. Louis Craig Berube.

Od zavedení formátu na čtyři vítězné zápasy v roce 1939 uvidí NHL poslední možné utkání posedmnácté. Před osmi lety v něm Bruins porazili Vancouver 4:0 a po 39 letech si zajistili šestý a zatím poslední Stanley Cup. St. Louis čeká na premiérový triumf, předchozí tři finále v letech 1968 až 1970 prohrálo.

Stejně jako v minulých dvou finálových duelech doma začali i tentokrát lépe Blues, kteří si v úvodních minutách vytvořili tlak, z něhož ale branku nevytěžili. Neprosadili se ani z přesilové hry.

V osmé minutě se naskytla početní výhoda hostům, kteří v ní ovšem málem inkasovali. Útočník Ryan O'Reilly jel sám na Raska, jenže v rozhodující chvíli mu sjel puk z čepele.

O chvíli později vyhodil O'Reilly kotouč ve vlastní třetině do hlediště a poslal svůj tým do tří. Bruins přesilovku pět na tři zužitkovali. Pastrňák přihrál na pravý kruh Marchandovi, který překonal gólmana Jordana Binningtona a poprvé po čtyřech utkáních skóroval. Pastrňák bodoval po dvou duelech.

Díky Marchandově trefě se znovu potvrdilo pravidlo, že pokud tento kanadský útočník v letošním play off skóruje, Boston vyhraje. V součtu s tímto zápasem se to Bruins podařilo poosmé.

V 11. minutě si Binnington poradil s Krejčího střelou z mezikruží. V předposlední minutě první třetiny nastřelil domácí útočník David Perron tyčku.

Ve 25. minutě se do samostatného úniku dostal hostující Danton Heinen, který však nezakončil. V polovině prostřední dvacetiminutovky si St. Louis zahrálo třetí přesilovku, při níž si Rask připsal pět zákroků. Při bekhendu kapitána Alexe Pietrangela mu opět pomohla tyč. Ve 37. minutě neuspěl z dorážky útočník Bostonu Jake DeBrusk. V samém závěru druhého dějství nepřekonal Binningtona zblízka ani Pastrňák.

Druhou branku přidali Bruins ve 43. minutě, kdy Carlo vystřelil od modré čáry a puk skončil za Binningtonem. O osm minut později se prvního gólu v play off v kariéře dočkal Kuhlman, který nastoupil poprvé od 30. dubna a rovnou ve druhém útoku vedeném Krejčím.

Třiatřicetiletý rodák ze Šternberku vystihl ve středním pásmu špatnou rozehrávku domácích a nahrál Kuhlmanovi, který střelou před pravým kruhem na vzdálenější tyč zvýšil na 3:0.

Asistence Davida Krejčího a gól Karsona Kuhlmana:

V letošní vyřazovací části se za Bruins trefilo už 21 hráčů, čímž vyrovnali rekord Philadelphie z roku 1987. Krejčí bodoval po pěti zápasech.

O 106 sekund později St. Louis snížilo. Pietrangelova střela se odrazila na druhou stranu k O'Reillymu, který se trefil potřetí za sebou. Regulérnost gólu muselo potvrdit video, jelikož Rask vyrazil kotouč betonem těsně za brankovou čarou.

Bruins nezpanikařili a za 125 vteřin si vzali tříbrankový náskok zpět. Noel Acciari obral u zadního hrazení o puk Sammyho Blaise, posunul ho na Marchanda, který zadovkou našel před brankou volného Pastrňáka, jenž se neukvapil a s přehledem skóroval.

Trefa Davida Pastrňáka:

Konečné skóre stanovil do prázdné branky při power play Blues kapitán Zdeno Chára.

"Těžce ubojovaný zápas. Oba gólmani chytali velmi dobře. Zpětně si utkání zanalyzujeme, uvidíme, co se dá změnit, a připravíme se na rozhodující partii," konstatoval Pietrangelo.

Finále Stanleyova poháru - 6. zápas:

St. Louis Blues - Boston Bruins 1:5 (0:1, 0:0, 1:4)

Branky a nahrávky: 53. R. O'Reilly (Pietrangelo, D. Perron) - 9. Marchand (Pastrňák, Krug), 43. Carlo (DeBrusk), 51. Kuhlman (Krejčí), 55. Pastrňák (Marchand, Kuraly), 58. Chára. Rozhodčí: Dwyer, Rooney - Amell, Cherrey. Vyloučení: 4:5, navíc Bortuzzo (St. Louis) 10 min. Využití: 0:1. Střely na branku: 29:32. Diváci: 18.890. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. DeBrusk, 3. Krejčí (všichni Boston). Stav série: 3:3.

St. Louis: Binnington - Pietrangelo, C. Gunnarsson, Parayko, Bouwmeester, Bortuzzo, Dunn - Tarasenko, B. Schenn, Schwartz - D. Perron, R. O'Reilly, Sanford - Thomas, Bozak, Maroon - A. Steen, Sundqvist, Blais. Trenér: Craig Berube.

Boston: T. Rask - McAvoy, Chára, Carlo, Krug, C. Clifton, J. Moore - Pastrňák, Bergeron, Marchand - Kuhlman, Krejčí, DeBrusk - Heinen, Coyle, M. Johansson - Acciari, Kuraly, Nordström. Trenér: Bruce Cassidy.