Hertl vyhlíží důležitý rok. Kvůli smlouvě se však hecovat nechce

Lukáš Caha Lukáš Caha
13. 8. 2017 12:22
Tomáš Hertl očekává zlomovou sezonu v NHL. Končí mu totiž smlouva v San Jose a bývalý útočník pražské Slavie by si rád řekl o víceletý kontrakt. Nic neponechává náhodě a nezvykle delší léto využívá k poctivému tréninku.
Tomáš Hertl na rozlučce Martina Havláta v Brně.
Tomáš Hertl na rozlučce Martina Havláta v Brně. | Foto: Lukáš Caha

Brno - Loni odehrál kvůli zranění kolene jen pětapadesát zápasů. Nyní Tomáš Hertl věří, že zdravotní problémy jsou definitivně pryč a poctivě se připravuje na novou sezonu v dresu San Jose. Ta pro něj bude zlomová, neboť mu v ní končí smlouva.

"Nechci na to myslet. Kvůli smlouvě se hecovat nebudu," říká v rozhovoru třiadvacetiletý útočník. Rád by však překonal svůj bodově nejúspěšnější ročník v NHL. V sezoně 2015/2016 nasbíral včetně play off padesát sedm kanadských bodů.

"Připravuji se nejlíp, co jsem se kdy připravoval. Dávám tomu opravdu všechno. Letos si chci ten hokej užívat," má jasno hráč Žraloků, který v zámoří zahájí svoji pátou sezonu.

Jak trávíte léto? Užíváte si volné dny?

Trénuji a připravuji se na sezonu. Léto je pro mě tentokrát poměrně dlouhé, na což nejsem za poslední roky zvyklý, takže jsem začal dřív. Chci toho využít, abych se připravil, protože mám před sebou důležitou sezonu. Zatím se cítím dobře, ale uvidíme za pár týdnů.

Zranění už je tedy definitivně vyléčené?

Doufám, že ano. Třikrát a dost! Snažím se na to nemyslet.

Nová sezona vám určí budoucnost, neboť vám končí smlouva…

Je to tak. Musím se ukázat, a pak se třeba může podepsat něco dlouhodobějšího. Bude to záležet jen na mně. Připravuji se nejlíp, co jsem se kdy připravoval. Dávám tomu všechno, takže doufám, že si budu moct ten hokej užívat.

Dáváte si tedy nějaké individuální cíle?

Nechci si dávat přesnou hranici bodů, ale samozřejmě bych chtěl udělat lepší produktivitu než minulý rok. Bylo by příjemné překonat i tu předchozí sezonu. Hlavně ať jsem ale zdravý. Chci odehrát osmdesát dva zápasů. Zároveň ale chci, aby se dařilo týmu. Když si to sedne, tak přijdou body.

Jde vám i o to, abyste si vybudoval určitou pozici v týmu?

Nechci na to myslet, ale každý samozřejmě ví, že pokud neděláte body, tak v těch rozhodujících chvílích na ledě tolik nebudete. Já si to chci ale užívat. Nechci myslet na to, že mám smlouvu na poslední rok. Kvůli smlouvě se hecovat nebudu.

Loni jste měl i přes zranění slušnou pozici, že?

Nemůžu si stěžovat. Když jsem přišel po zranění, tak jsem od začátku měl pomalu největší ice time. Od nového roku jsem začal hrát i oslabení, protože se mi dařila vhazování. Chodil jsem kvůli nim speciálně na led. Musím se ale ještě učit hrát na centru, protože je to náročnější než na křídle. Fyzicky na to musíte trochu jinak. Centr musí být v obraně i v útoku.

NHL se zrychluje. Je to opravdu tak znát?

Ano. Není to nic lehkého. V play off jsem dostal na starosti Connora McDavida, což nebylo nic příjemného. Ten kluk je neskutečný! Je tak rychlý, že jsem kolikrát měl co dělat. Hra se sice zrychluje, ale pracuji na sobě hodně. Snažím se držet krok.

Do San Jose míří Radim Šimek. Už jste se spolu bavili?

Už jsme byli na večeři a stále spolu komunikujeme. První dny bude spát u mě. Jsem za to rád. Mně dřív pomáhal Martin Havlát. Nyní můžu pomoci já. Cokoliv bude potřebovat, tak mu pomůžu zařídit.

Naopak jisté angažmá v NHL nemá Jaromír Jágr. Co byste mu doporučil?

Žádné rady mu dávat nemohu. To záleží na něm, jak se cítí. Kdyby mně bylo tolik, jako je jemu, tak kdo ví, jak bych na tom byl se zdravím.

Jak se díváte na to, že hráči z NHL nebudou startovat na olympiádě?

Mrzí mě to opravdu hodně, protože o první olympiádu jsem přišel kvůli zranění. Je to sen hrát pod olympijskými kruhy, ale my s tím těžko něco uděláme. Už i Ovečkin trochu mění názor. Je těžké říct týmu, který vás zaměstnává a věří vám, že chcete na olympiádu, sbalíte se a odjedete na tři týdny. Každý by hned jel, nikdo by to neodmítl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy