Hertl vládne celé NHL. Český útočník přidal dvě asistence a je v čele bodování

Aktualizováno 19. 1. 2021 9:39
Český hokejový útočník Tomáš Hertl ze San Jose se díky dvěma asistencím v pondělním utkání na ledě St. Louis posunul do čela produktivity NHL, porážce 4:5 ale nezabránil.
Logan Couture (číslo 39) slavil s Tomášem Hertlem úspěšnou spolupráci, na výhru to ovšem San Jose v St. Louis nestačilo | Foto: Reuters

Sedmadvacetiletý slávistický odchovanec má za tři odehrané duely v novém ročníku na kontě šest bodů za tři branky a stejný počet asistencí. Za poražené Sharks si připsal asistenci také obránce Radim Šimek, který po problémech s operovaným kolenem nastoupil poprvé v sezoně.

San Jose vstoupilo do utkání aktivněji a po první dvacetiminutovce vedlo 2:0. Domácí Blues ale dokázali po čtyřech minutách druhé části vyrovnat a do konce třetiny i otočit na 4:3. Logan Couture ve 45. minutě po Šimkově asistenci vyrovnal, to však "Žralokům" na bodový zisk nestačilo. Devět a půl minuty před sirénou dostal příliš prostoru Jordan Kyrou a střelou z pravého kruhu trefil bližší horní růžek branky Devana Dubnyka.

"Dnes jsme neměli prohrát. Dali jsme čtyři branky na soupeřově ledě, ubránili všechna oslabení, využili dvě přesilové hry a přesto odjíždíme s prázdnou… Měli jsme několik šancí, které jsme nevyužili, zatímco soupeř nás dokázal trestat. St. Louis je dobrý tým, kterému nesmíte nechat nic zadarmo," řekl trenér poražených Bob Boughner.

V pondělí bodoval také bek Detroitu Filip Hronek, který asistoval u gólu Bobbyho Ryana 57 sekund před koncem domácího duelu s Columbusem. Ryan ale pouze snížil na konečných 2:3. Nejhorší celek minulého ročníku nestačil na Blue Jackets i přes střeleckou převahu.

Výborný výkon v brance Columbusu předvedl Joonas Korpisalo, který kryl 35 střel. V závěru třetí části podržel svůj tým několika výbornými zákroky a pomohl ubránit vedení. Inkasoval jen z hole důrazného Ryana, který se prosadil na brankovišti.

Bývalý útočník Ottawy, který přišel do Detroitu před sezonou jako volný hráč, má v tomto ročníku na kontě již tři branky. "Je to pro mě sezona, v níž se musím posunout. Musím udělat krok vpřed, který měl přijít už před lety. Jsem rád, že jsem se v novém působišti nemusel dlouho rozjíždět a prosazuji se hned od začátku," řekl Ryan po zápase.

Boston jako kdyby v úvodu sezony nemohl najít náhradu za zraněného Davida Pastrňáka. Nejlepší střelec uplynulého ročníku NHL se dostává do formy po operaci kyčle a Bruins se v ofenzivě zatím trápí. S newyorskými Islanders prohráli 0:1 a po třech zápasech mají na kontě pouze čtyři vstřelené branky. V sestavě Bruins chyběl také další český útočník Ondřej Kaše, který utrpěl v sobotním utkání proti New Jersey zranění v horní části těla.

O vítězství Ostrovanů rozhodl čtyři minuty před koncem utkání Jean-Gabriel Pageau, který doklepl odražený puk za záda Tuukky Raska. "Je fajn vstřelit vítězný gól, dnes to byl ale hlavně týmový výkon. Odehráli jsme dobré dvě třetiny a ve třetí jsme ukázali charakter. Hráli jsme zodpovědný hokej jako v play off a získali dva body," pochválil spoluhráče střelec vítězné branky Pageau.

Poprvé v sezoně nebyl v brance Caroliny Petr Mrázek. Před rodákem z Ostravy dostal přednost James Reimer, který zneškodnil 31 střel soupeře a pomohl Carolině k vítězství 4:2 nad Nashvillem.

"Je dobré být v permanenci. Vždy říkám, že je super čelit spoustě střel. Dokud je tedy dokážu chytat. Jsem rád, že jsem udělal nějaké dobré zákroky a dostal se do pohody. V nabitém programu, který nás čeká, se to může hodit," zhodnotil svůj výkon Reimer.

Philadelphia nedokázala navázat na úvodní dvě vítězství a podlehla Buffalu vysoko 1:6. Po dvou brankách vstřelili Curtis Lazar a Sam Reinhart, tři asistence si připsali Jack Eichel s Taylorem Hallem. Buffalo dosáhlo na první body v ročníku. Jakub Voráček v dresu Flyers nebodoval.

Reilly Smith vstřelil dvě branky ve třetí třetině a pomohl Vegas otočit skóre v duelu s Arizonou. Coyotes vedli ještě po dvou třetinách 2:1, Golden Knights ale výborně zvládli závěrečnou část, kterou ovládli 3:0 a radovali se z třetího vítězství v sezoně. Útočník Tomáš Nosek se za bezmála 11 minut na ledě neprosadil.

Vedle Vegas zůstávají neporažení už jen hráči Floridy, šampioni Tampa Bay Lightning a Dallas, který dosud nehrál.

Výsledky NHL:

St. Louis - San Jose 5:4 (0:2, 4:1, 1:1)

Branky: 23. a 39. Faulk, 25. Hoffman, 35. B. Schenn, 51. Kyrou - 15. a 45. Couture (na první Hertl, na druhou Šimek), 12. Labanc, 33. Burns (Hertl). Střely na branku: 32:26. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Faulk, 2. Kyrou (oba St. Louis), 3. Couture (San Jose).

Nashville - Carolina 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Branky: 37. F. Forsberg, 54. Arvidsson - 37. A. Svečnikov, 44. Trocheck, 51. Aho, 60. Niederreiter. Střely na branku: 33:24. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov (Carolina), 2. Arvidsson, 3. F. Forsberg (oba Nashville).

Calgary - Vancouver 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Branky: 33. J. Gaudreau, 34. Backlund, 40. E. Lindholm, 47. Giordano, 60. R. Andersson - 11. Virtanen, 54. T. Myers. Střely na branku: 32:27. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. E. Lindholm, 3. Markström (všichni Calgary).

Philadelphia - Buffalo 1:6 (0:1, 0:3, 1:2)

Branky: 58. Aube-Kubel - 16. a 29. Lazar, 24. a 27. S. Reinhart, 51. Jokiharju, 59. V. Olofsson. Střely na branku: 22:37. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. S. Reinhart, 2. Lazar, 3. Eichel (všichni Buffalo).

Detroit - Columbus 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Branky: 7. a 60. B. Ryan (na druhou Hronek) - 36. Bjorkstrand, 46. Texier, 47. Dubois. Střely na branku: 37:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Korpisalo (oba Columbus), 3. B. Ryan (Detroit).

Toronto - Winnipeg 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 39. a 60. Marner. 26. Tavares - 40. Connor. Střely na branku: 38:28. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Andersen (oba Toronto), 3. Hellebuyck (Winnipeg).

New York Islanders - Boston 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branky: 56. Pageau. Střely na branku: 17:27. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Pageau (oba New York Islanders), 3. T. Rask (Boston).

Edmonton - Montreal 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 58. D. Shore - 10. A. Romanov, 40. S. Weber, 53. Lehkonen. Střely na branku: 26:34. Hráno bez diváků.

Anaheim - Minnesota 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branky: 45. Deslauriers. Střely na branku: 28:32. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Shattenkirk 3. Deslauriers (všichni Anaheim).

Vegas - Arizona 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Branky: 45. a 60. R. Smith, 38. Pacioretty, 49. Stephenson - 9. Pitlick, 30. Schmaltz. Střely na branku: 28:33. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. Pacioretty, 3. W. Karlsson (všichni Vegas).