Hertl se dočkal prvního gólu sezony, premiérově se trefil i Simon

Aktualizováno 14. 10. 2019 9:39
Útočník Tomáš Hertl přispěl v nedělním utkání NHL prvním gólem v sezoně a přihrávkou k výhře San Jose 3:1 nad Calgary a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.
Logan Couture a Tomáš Hertl slaví úspěšný kontr v oslabení, který skončil gólem českého útočníka San Jose | Foto: Reuters

Hertl bodoval až v šestém utkání sezony. Nejprve se do statistiky zapsal v jedenácté minutě. Český útočník bekhendem posunul puk na rozjetého Kevina Labanca, který střelou z pravého kruhu zvýšil na 2:0. Hertl dal konečnou podobu výsledku v závěru druhé třetiny, v níž v oslabení zakončil střelou z mezikruží přečíslení dva na jednoho po přihrávce Logana Coutureho.

"Odvedl skvělou práci," pochválil Hertl spoluhráče, který vystihl ve vlastním pásmu přihrávku soupeře, rychle zavezl puk do útočné třetiny a předložil ho českému útočníkovi. "Podíval se na mě, krásně mě uvolnil a konečně se mi povedlo skórovat," dodal Hertl, který je od této sezony v San Jose asistentem kapitána.

Před zápasem ho nula v tabulce produktivity nestrašila a nefrustrovala. "V posledních zápasech jsem měl dobré šance. Chtěl jsem pokračovat ve své hře a věřil jsem, že se ke mně něco odrazí," vysvětlil Hertl. "V této lize nikdy nevíte. Můžete mít pět zápasů bez bodu a potom přijde opačná série. Sezona je dlouhá, základem je pořád makat," pokračoval.

San Jose také poprvé v sezoně vstřelilo první gól utkání. "Když prohráváte, stojí vás hodně energie dohánět ztrátu a otevíráte také zadní vrátka. Tentokrát to bylo jiné. Rychle jsme vedli a dopředu se muselo tlačit Calgary. Několika důležitými zákroky nás taky podržel Martin Jones. Odehráli jsme jeden z lepších zápasů, ale pořád je před námi hodně práce," podotkl Hertl.

San Jose začalo sezonu čtyřmi prohrami, ale od návratu Patricka Marleaua zvítězilo v obou zápasech. "I když je mu čtyřicet, stále na ledě létá. Je důležitou součástí týmu a jsme šťastní, že ho máme zpět," řekl Hertl o Marleauovi, který se dohodl se San Jose minulý týden na roční spolupráci.

Zkušený útočník působil v klubu 19 let, než se v roce 2017 upsal Torontu, které po minulé sezoně hledalo místo pod platovým stropem, a proto v kanadském týmu skončil. Marleau vévodí v historických klubových tabulkách několika statistikám včetně produktivity (1085 bodů) i počtu vstřelených gólů (509).

Svůj přínos ukázal už v premiéře, kdy pomohl dvěma góly k výhře v Chicagu. V zápase s Calgary se po více než dvou letech opět představil domácímu publiku, které ho přivítalo s nadšením. "Myslím, že není náhoda, že jsme s ním v sestavě vyhráli oba zápasy. Hraje přesně, jak má, a dělá všechny správné věci," řekl kouč San Jose Peter DeBoer.

Podle očekávání zůstal poprvé v sezoně jen na střídačce Calgary David Rittich, který chytal den předtím ve Vegas. Jeho náhradník Cam Talbot zneškodnil 17 střel. Michael Frolík ani v šestém utkání Calgary nebodoval.

Pittsburgh od druhé minuty prohrával, ale otočil na 3:1. Winnipeg sice v polovině zápasu snížil, hosty ale uklidnil v závěru prostřední třetiny čtvrtým gólem Simon, který pohotově doklepl z brankoviště puk do sítě. Penguins dali zbývající tři zásahy v rozmezí 50. až 55. minuty a podruhé za sebou nasázeli soupeři sedm branek. Hlavními strůjci vysoké výhry byli Zach Aston-Reese, Sam Lafferty a Jake Guentzel, kteří se trefili dvakrát.

Pittsburgh dává hodně gólů, přestože mu chybí čtyři útočníci základní sestavy včetně Jevgenije Malkina. Své šance se ale chopili náhradníci Lafferty, Joseph Blandisi a Adam Johson, kteří tvoří čtvrtý útok a v posledních dvou zápasech vstřelili pět branek.

"Zjednodušili jsme hru a některé naše góly nebyly nejpěknější. Vyplývají ale ze stylu, ve kterém nahazujeme puky na branku a dorážíme je. Snažíme se být silní v předbrankovém prostoru," vysvětlil Aston-Reese. "Je to jen důkaz, jaký způsob hry je efektivní, abyste vyhrávali bez ohledu na to, koho máte v sestavě," doplnil kouč Pittsburghu Mike Sullivan, jehož svěřenci oplatili Winnipegu porážku 1:4 z kraje sezony.

Ve zbývajícím utkání nedělního programu vyhrál tým Vegas na ledě Los Angeles 5:2. Pod vítězství se podepsal Paul Stastny čtyřmi body (2+2). Obě branky vstřelil v přesilové hře, po kterých Golden Knights odskočili v prostřední části na 4:1. Těžké chvíle prožívá gólman Kings Jonathan Quick, který klub dovedl v letech 2012 a 2014 ke Stanleyovu poháru. Zkušený gólman inkasoval v úvodních třech startech 19 branek.

Výsledky NHL:

Winnipeg - Pittsburgh 2:7 (1:1, 1:3, 0:3)

Branky: 2. Perreault, 30. Scheifele - 5. a 55. Aston-Reese, 28. a 52. Guentzel, 29. a 50. Lafferty, 37. Simon. Střely na branku: 29:28. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Lafferty, 2. Crosby, 3. Aston-Reese (všichni Pittsburgh).

San Jose - Calgary 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)

Branky: 4. Meier, 11. Labanc (Hertl), 39. Hertl - 27. E. Lindholm. Střely na branku: 20:33. Diváci: 16.250. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Hertl, 3. M. Jones (všichni San Jose).

Los Angeles - Vegas 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)

Branky: 8. Wagner, 45. D. Brown - 35. a 37. Stastny, 6. R. Smith, 7. Pacioretty, 45. Mark Stone. Střely na branku: 38:36. Diváci: 17.699. Hvězdy zápasu: 1. Stastny, 2. Pacioretty, 3. Fleury (všichni Vegas).

6. Chicago 3 0 1 2 9:12 1
7. Minnesota 4 0 0 4 10:21 0