Hertl hrdinou prodloužení. Sedmý zápas si s přispěním Pastrňáka vynutil i Boston

22. 4. 2019 6:42
Útočník Tomáš Hertl zařídil v úvodním kole play off NHL gólem v oslabení v čase 91:17 výhru San Jose ve Vegas 2:1 v prodloužení a vyrovnání série na 3:3. Rozhodující sedmý zápas si vynutil také Boston, který i díky dvěma asistencím Davida Pastrňáka uspěl na ledě Toronta 4:2. Vítězství podpořil jednou přihrávkou také David Krejčí.
Tomáš Hertl poté, co ve druhém prodloužení šestého zápasu vstřelil rozhodující gól. | Foto: Reuters

Dramatický zápas v hale Vegas se rozhodl až ve druhém prodloužení. Hertl převzal ve středním pásmu puk a střelou zápěstím zpoza levého kruhu překonal Marca-Andre Fleuryho. První hvězdou zápasu byl český útočník vyhlášen podruhé za sebou.

"Když jsem přebral puk, byl jsem už trochu unavený. První myšlenkou bylo, že ho nahodím a půjdu střídat. Všiml jsem si ale, že je přede mnou trochu místa, udělal jsem pár kroků a zkusil vystřelit. Možná, že to ještě obránce (Shea Theodore) tečoval. Ani nevím, jak to prošlo," popsal rozhodující moment Hertl.

Odchovanec pražské Slavie je prvním hráčem v historii NHL, který skóroval v oslabení ve druhém prodloužení. Před ním rozhodlo zápas v početní nevýhodě jen osm hráčů a vždy už v prvním prodloužení.

San Jose vedlo od konce první třetiny po střele Logana Coutureho, za Vegas vyrovnal ve 32. minutě z dorážky Jonathan Marchessault. V závěru základní hrací doby byl v úniku domácí Tomáš Nosek, ale neměl rychlost a výborným zákrokem mu vypíchl puk Brenden Dillon.

Hrdina večera Hertl patřil k nejvytíženějším útočníkům, na ledě strávil přes půl hodiny. V minulém utkání skóroval dvakrát a má velký podíl na tom, že San Jose sérii vyrovnalo ze stavu 1:3. "Sedmý zápas je nejvíc zábavný, jaký můžete v NHL odehrát," těší se Hertl na rozhodující bitvu.

Vegas nezúročilo velkou střeleckou převahu 59:29. Překážkou mu byl podruhé brankář Martin Jones, kterého přitom už dvakrát v sérii vyhnali na střídačku.

Boston prohrával od 10. minuty, když se trefil Morgan Rielly od modré čáry, ale ještě v úvodní třetině otočil skóre dvěma góly v přesilových hrách. Nejprve se po vhazování prosadil Brad Marchand a pak Torey Krug dorazil Pastrňákovou střelu. "Začali jsme dobře, ale z těch dvou gólů v oslabení jsme se už nevzpamatovali. Vypadalo to, jako by soupeř toužil po vítězství víc," řekl trenér Toronta Mike Babcock.

Oba čeští útočníci připravili třetí gól. Pastrňák přihrál v obranném pásmu puk o mantinel Krejčímu a založil rychlý protiútok. Krejčí v situaci dva na dva zakombinoval s Jakem DeBruskem, který se natáhl po přihrávce do přebrankového prostoru a v pádu zakončil akci gólem.

"Když jsem puk Krejčímu posílal, napadlo mě, že mi ho asi ještě vrátí. Měl jsem štěstí, že se mi to povedlo trefit," popsal vítězný gól DeBrusk. Toronto zápas zdramatizovalo trefou Austona Matthewse, ale Marchand při power play výhru zpečetil.

"Říkali jsme si, že musím hrát hokej na hranici našich možností. Jsme v situaci, kdy musíme vyhrát, chtěli jsme být agresivnější a mít puk víc pod kontrolou. Měli jsme taky větší tah na branku," hodnotil trenér Bostonu Bruce Cassidy. Jeho svěřenci přestříleli Toronto 41:24.

Oba týmy si tak zopakují loňskou zkušenost, kdy jejich sérii také rozhodl sedmý duel.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 6. zápas:

Branky: 10. Rielly, 45. Matthews - 12. a 59. Marchand, 18. Krug (Pastrňák), 28. DeBrusk (Krejčí, Pastrňák). Střely na branku: 24:41. Diváci: 19.683. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Matthews (Toronto), 3. Pastrňák (Boston). Stav série: 3:3.

Západní konference - 6. zápas:

Branky: 32. Marchessault - 20. Couture, 92. Hertl. Střely na branku: 59:29. Diváci: 18.458. Hvězdy zápasu: 1. Hertl (San Jose), 2. Marchessault (Vegas), 3. M. Jones (San Jose). Stav série: 3:3.