Hertl třemi body skolil Calgary, nešťastník Rittich musel po minele střídat

Aktualizováno 8. 2. 2019 9:33
Útočník Tomáš Hertl podpořil ve čtvrtečním utkání NHL dvěma góly a přihrávkou výhru San Jose 5:2 v Calgary. V dresu poražených byl střídán brankář David Rittich ve 14. minutě po druhém inkasovaném gólu. Jakub Voráček vyrovnal trefou v čase 59:42, ale s Philadelphií prohrál doma s Los Angeles 2:3 po nájezdech. Lukáš Sedlák pomohl Columbusu gólem k výhře 4:2 na ledě Arizony.
Tomáš Hertl v utkání na půdě Calgary.
Tomáš Hertl v utkání na půdě Calgary. | Foto: Reuters

Calgary otevřelo skóre, ale poté pustil Rittich dvě branky během 63 sekund. Českému gólmanovi nejdříve proklouzl puk pod betonem po střele Evandera Kanea z pravého kruhu. Při druhém gólu vyjel za nahozeným kotoučem, ale při rozehrávce trefil Brenta Burnse, který pohodlně zamířil do prázdné branky.

"Burns to skvěle přečetl," zastal se Ritticha spoluhráč Matthew Tkachuk. "Je obrovský, pokryje hodně místa. Pokud by proti němu jel kdokoli jiný z jejich týmu, nestalo by se to. Viděl jsem, jak ve stejných situacích Ritter v této sezoně několikrát rychle přenesl hru a skončilo to gólem na druhé straně. Určitě mu proto nebudeme říkat, aby to už nedělal," dodal.

Rittich si připsal v utkání jen čtyři zákroky. "Nevypadal v pohodě. Nelíbil se mi ani jeden z těch gólů, které dostal," komentoval trenér Calgary Bill Peters výkon jihlavského rodáka. "Cítil jsem se dobře, byl jsem připravený. Ale stalo se, co se stalo," prohlásil Rittich.

Českého gólmana vystřídal Mike Smith a za 22 sekund inkasoval, aniž by si předtím sáhl na puk. Kanadského gólmana překonal Hertl tečí střely Radima Šimka od modré čáry. Na 4:1 zvýšil Kane, který těžil z dobré práce českého útočníka, jenž vybojoval v rohu kluziště puk. Hertl se zapsal do statistik ještě v předposlední minutě, když v přesilové hře z dorážky stanovil konečný výsledek.

San Jose se přiblížilo v tabulce Calgary, které vede Západní konferenci, na rozdíl dvou bodů. "Je to špičkový tým, hrají ve stejné divizi. O to je výhra cennější, hráli jsme o čtyři body proti týmu, který naháníme," uvedl Kane, nejlepší hráč zápasu. Třetí hvězdou se stal Hertl, který v utkání překonal osobní rekordy v počtu gólů a bodů za sezonu. Aktuálně má na kontě 24 branek a 25 přihrávek v 50 odehraných zápasech.

Voráček skóroval při závěrečné hře bez brankáře z levého kruhu přes padajícího obránce k bližší tyči nad vyrážečku Jonathana Quicka. Kladenský odchovanec bodoval v pátém utkání v řadě (2+5), ale pak neuspěl s blafákem ve druhém kole rozstřelu. Zápas rozhodl v šesté sérii Tyler Toffoli a Philadelphia prohrála po téměř měsíci a osmi výhrách.

"Upřímně řečeno, můžeme být rádi, že jsme získali bod. Nezasloužili jsme si ho. Podali jsme nejslabší výkon za posledních devět zápasů," přiznal Voráček.

Chvíli to vypadalo, že by Flyers mohli i vyhrát, protože ve třetí sérii rozstřelu rozhodčí po střele Adriana Kempeho rozpažil, protože si myslel, že hráč Los Angeles trefil horní tyč. To by znamenalo konec zápasu, ale opakovaný záběr u videa prokázal, že se puk odrazil od kamery v brance. "Na devadesát procent jsem si byl jistý, že to byl gól," uvedl Kempe.

Sedlák balancuje na hranici základní sestavy a ještě před pěti dny zůstal mezi náhradníky. Na ledě Arizony splatil důvěru třetím gólem v sezoně, kterým otevřel po velkém závaru skóre. Columbus sice ztratil dvoubrankový náskok, ale Josh Anderson strhl vedení zase na jeho stranu.

Trenér vítězů John Tortorella chválil čtvrtou formaci, ve které se Sedlákem nastupoval Riley Nash a Markus Hännikäinen. "Dali první gól a ve třetí třetině nám pomohli tím, jak výborně napadali. Vybojovali hodně puků. Byla to pravděpodobně jejich nejlepší třetina v sezoně," řekl kouč.

V bohatém čtvrtečním programu, do kterého zasáhlo 28 klubů, bodovali ještě dva čeští hráči. Jakub Vrána přispěl přihrávkou k vítězství Washingtonu 4:3 v prodloužení nad Coloradem. Roman Polák asistoval u vyrovnávací branky Dallasu, který ale podlehl v Nashvillu 2:3 v prodloužení.

NHL:

Buffalo - Carolina 5:6 v prodl. (0:1, 2:1, 3:3 - 0:1)

Branky: 46. a 60. Skinner, 29. Rodrigues, 36. Pominville, 56. Scandella - 22. a 64. T. Terävainen, 5. Faulk, 42. McKegg, 52. B. McGinn, 55. Niederreiter. Střely na branku: 39:30. Diváci: 17.588. Hvězdy zápasu: 1. T. Terävainen (Carolina), 2. Skinner (Buffalo), 3. Aho (Carolina).

Florida - Pittsburgh 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 6. Dadonov, 38. Sceviour, 65. Matheson - 34. J. McCann, 49. M. Pettersson. Střely na branku: 42:31. Diváci: 14.712. Hvězdy zápasu: 1. Matheson, 2. Barkov, 3. Sceviour (všichni Florida).

New Jersey - NY Islanders 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 6. Rooney - 14. Barzal, rozhodující sam. nájezd Josh Bailey. Střely na branku: 31:28. Diváci: 13.265. Hvězdy zápasu: 1. Josh Bailey (NY Islanders), 2. Schneider, 3. Rooney (oba New Jersey).

Philadelphia - Los Angeles 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 27. Couturier, 60. Voráček - 9. A. Wagner, 33. Kempe, rozhodující sam. nájezd Toffoli. Střely na branku: 32:39. Diváci: 18.982. Hvězdy zápasu: 1. Quick (Los Angeles), 2. Couturier (Philadelphia), 3. A. Wagner (Los Angeles).

Washington - Colorado 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 29. a 65. Kuzněcov, 7. Burakovsky, 41. Niskanen (Vrána) - 21. MacKinnon, 46. Rantanen, 58. C. Wilson. Střely na branku: 42:37. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Niskanen (oba Washington), 3. Rantanen (Colorado).

Montreal - Winnipeg 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Branky: 8. a 21. Drouin, 45. S. Weber, 52. Danault, 55. Kotkaniemi - 5. Scheifele, 60. Lemieux. Střely na branku: 53:34. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Drouin, 2. Danault, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Ottawa - Anaheim 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 39. a 60. Duchene, 8. B. Tkachuk, 47. Mark Stone. Střely na branku: 35:45. Diváci: 12.617. Hvězdy zápasu: 1. Nilsson, 2. Duchene, 3. Mark Stone (všichni Ottawa).

Detroit - Vegas 3:4 (1:0, 0:3, 2:1)

Brank: 12. Nyquist, 45. Rasmussen, 60. Vanek - 23. a 31. Marchessault, 28. W. Karlsson, 52. McNabb. Střely na branku: 39:32. Diváci: 18.889. Hvězdy zápasu: 1. W. Karlsson, 2. Marchessault, 3. Fleury (všichni Vegas).

Tampa Bay - St. Louis 0:1 v prodl.

Branka: 65. B. Schenn. Střely na branku: 32:39. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Binnington, 3. B. Schenn (oba St. Louis).

Nashville - Dallas 3:2 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 18. C. Smith, 49. Arvidsson, 61. Johansen - 45. Heiskanen (Polák), 50. Fedun. Střely na branku: 24:29. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Johansen, 2. Arvidsson, 3. C. Smith (všichni Nashville).

Minnesota - Edmonton 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 43. Eriksson Ek - 3. Nurse, 25. Rattie, 46. Draisaitl, 59. Kassian. Střely na branku: 36:23. Diváci: 18.904. Hvězdy zápasu: 1. Draisatil, 2. Nugent-Hopkins (oba Edmonton), 3. Eriksson Ek (Minnesota).

Chicago - Vancouver 4:3 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 18. a 35. DeBrincat, 19. Saad, 64. J. Toews - 23. Biega, 25. Leivo, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 35:43. Diváci: 21.540. Hvězdy zápasu: 1. J. Toews, 2. DeBrincat, 3. D. Strome (všichni Chicago).

Calgary - San Jose 2:5 (1:3, 1:1, 0:1)

Branky: 5. Jankowski, 38. Brodie - 13. a 37. E. Kane (na druhou Hertl), 15. a 59. Hertl, 14. Burns. Střely na na branku: 38:30. David Rittich odchytal za Calgary 13:42 minuty, inkasoval dvě branky z šesti střel a úspěšnost zásahů měl 66,66 procenta. Diváci: 18.748. Hvězdy zápasu: 1. E. Kane, 2. M. Jones, 3. Hertl (všichni San Jose).

Arizona - Columbus 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)

Branky: 25. Oesterle, 27. Garland - 4. Sedlák, 18. D. Savard, 31. J. Anderson, 54. Jenner. Střely na branku: 31:33, Diváci: 15.319. Hvězdy zápasu: 1. J. Anderson (Columbus), 2. Oesterle (Arizona), 3. D. Savard (Columbus).