Hertl se po koronaviru vrátil gólem a asistencí. Nosek přispěl k výhře Vegas

13. 3. 2021 7:24
Útočník Tomáš Hertl ve svém prvním zápase od vyléčení koronaviru pomohl hokejistům San Jose gólem a přihrávkou k vítězství 6:0 v Anaheimu. Stejnou bilanci měl v pátečním utkání NHL Tomáš Nosek při výhře Vegas 5:4 v prodloužení na ledě St. Louis. Pardubický rodák skóroval poprvé od úvodního utkání sezony, poté vyšel ve čtrnácti zápasech bodově naprázdno.
NHL 2020/21, San Jose - Vegas: Tomáš Hertl slaví svůj gól s přihrávajícím Rudolfsem Balcersem. | Foto: Reuters

Hertl, který hrál poprvé od 22. února, otevřel skóre v osmé minutě. Odchovanec pražské Slavie se prosadil v přesilové hře střelou bez přípravy z pravého kruhu a puk si našel cestu do branky po odrazech od tyčky a brankáře Johna Gibsona.

"Cítil jsem se dobře, myslel jsem si, že to bude horší. Hodně mi pomohl gól, i to, že jsme vyhráli takovým rozdílem. Hrajeme ale i zítra, uvidíme, jak zvládnu takovou zátěž," uvedl Hertl, který zůstal během nemoci dva týdny bez pohybu. "To se mi nestalo možná deset let. Nedělal jsem vůbec nic. První trénink byl divný, trochu mě po něm bolelo tělo," dodal.

První noc, kdy u něj test odhalil koronavirus, měl teploty a hodně se potil. V dalších dnech ho bolela hlava, když se postavil. Nejhorší pro něj ale bylo, když se o dva dny později prokázalo, že jsou nakažení i jeho žena Aneta a osmnáctiměsíční syn Tobias. "Věřil jsem, že bude v pořádku, ale člověk s tímhle novým virem nikdy neví, co se stane. Jsem rád, že to hravě zvládl," uvedl Hertl.

San Jose zvýšilo po 37 sekundách druhé třetiny. Chvíli předtím ale jeho gólman Devan Dubnyk zneškodnil gólovou šanci Maxe Comtoise. "Přesně tohle od brankáře potřebujete. Byl to neuvěřitelný zákrok, pro vývoj utkání klíčový," podotkl Hertl.

Dubnyk kryl v utkání 34 střel. Zbývající čtyři góly padly v rozmezí 46. a 56. minuty. Hertl si připsal přihrávku u branky na 4:0, při níž založil rychlý protiútok.

Nosek vrátil Vegas ve 31. minutě dvoubrankové vedení. Český útočník si sjel před branku a po přihrávce Dylana Coghlana z rohu kluziště zvýšil střelou bez přípravy na 3:1. Nosek se z gólu i bodu radoval po dvou měsících, během kterých týmu chyběl v sedmi zápasech kvůli nákaze koronavirem.

St. Louis otočilo na 4:3, ale Nosek pomohl Vegas v 52. minutě k vyrovnání. Osmadvacetiletý hráč clonil před brankou a od jeho brusle se odrazila střela k úplně volnému Alecu Martinezovi, který poslal zápas do prodloužení. Utkání rozhodl v čase 62:38 Riley Smith.

Kirill Kaprizov vstřelil ve svém 25. utkání v NHL první hattrick, kterým zařídil výhru Minnesotu 4:0 nad Arizonou. Třiadvacetiletý ruský útočník, který dal ve 46. a 49. minutě první dva góly zápasu, je ze všech nováčků této sezony nejlepším střelcem i nejproduktivnějším hráčem (10+13). Brankář Cam Talbot kryl 25 střel a udržel první čisté konto v sezoně.

Pokud by se tabulka NHL sestavovala od 18. února, Minnesota by ji vedla. Od té doby vyhrála deset zápasů a získala 21 bodů. I díky Kaprizovovi, který byl draftován v roce 2015 až v pátém kole.

"Je to výjimečný hráč. Každý zápas něco vytvoří. Vůbec nás nepřekvapuje, že dal hattrick," řekl kouč Minnesoty Dean Evason. "Kdykoli se dotkne puku, víte, že by se mohlo stát něco mimořádného. Takových není v lize mnoho. Je radost ho sledovat a jsem rád, že ho máme u nás," doplnil Talbot.

Edmonton porazil Ottawu i posedmé v sezoně, tentokrát 6:2. K vítězství ho nasměroval gólem v desáté sekundě Connor McDavid, který si v dalším průběhu zápasu připsal i dvě přihrávky. Lídr Oilers tím pokořil hranici padesáti bodů (17+34) v pouhých 29 utkáních. Za posledních 25 let překonalo tuto metu rychleji jen pět hráčů včetně Jaromíra Jágra. McDavid by při daném tempu mohl i ve zkráceném ročníku atakovat stovku.

Colorado zdolalo na svém ledě Los Angeles 2:0. Hostujícího gólmana Calvina Petersona, který kryl 44 střel, překonal jen v polovině utkání Mikko Rantanen. Pojistku přidal až v závěru při power play Nathan MacKinnon. Čtvrté čisté konto v sezoně si připsal Philipp Grubauer díky 18 zásahům. Jeho náhradník Pavel Francouz je stále mezi zraněnými.

NHL:

St. Louis - Vegas 4:5 v prodl. (0:2, 2:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 26. R. O'Reilly, 34. Tarasenko, 45. Sanford, 51. Perron - 15. Mark Stone, 16. Marchesault, 31. Nosek, 52. Martinez (Nosek), 63. R. Smith. Střely na branku: 23:40. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith (Vegas), 2. Tarasenko, 3. R. O'Reilly (oba St. Louis).

Minnesota - Arizona 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)

Branky: 46., 49. a 60. Kaprizov, 60. Brodin. Střely na branku: 32:25. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov, 2. Talbot, 3. Zuccarello (všichni Minnesota).

Edmonton - Ottawa 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)

Branky: 1. McDavid, 14. Barrie, 34. Nurse, 39. Draisaitl, 46. Ennis, 56. Haas - 4. Chabot, 30. B. Tkachuk. Střely na branku: 37:25. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl, 3. Barrie (všichni Edmonton).

Colorado - Los Angeles 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 30. Rantanen, 59. MacKinnon. Střely na branku: 46:18. Bez diváků.

Anaheim - San Jose 0:6 (0:1, 0:1, 0:4)

Branky: 8. Hertl, 21. E. Kane, 46. E. Karlsson, 49. Meier (Hertl), 50. Labanc, 56. Händemark. Střely na branku: 34:27. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. E. Kane, 2. E. Karlsson, 3. Dubnyk (všichni San Jose).