Hanzal řídil vítězství Arizony, Jágr bodoval proti Mrázkovi. Mazanec chytal NHL po dvou letech

Aktualizováno 16. 10. 2016 10:51
Čeští hokejisté byli v zápasech NHL vidět. Do černého mířili Martin Hanzal, David Pastrňák a Milan Michálek. Bodoval i Jaromír Jágr. V brance svých týmů se pak představili Petr Mrázek a po téměř dvou letech taky Marek Mazanec.
Martin Hanzal
Martin Hanzal | Foto: Reuters

New York - Hokejistům Detroitu nepomohlo ani 34 zákroků českého gólmana Petra Mrázka a po porážce 1:4 na ledě Floridy zůstává i po druhém zápase nového ročníku NHL bez bodu. U třetí branky vítězů asistoval Jaromír Jágr. Gólem a asistencí podpořil Martin Hanzal úspěšný vstup Arizony do sezony, když v domácím prostředí zdolali Philadelphii 4:3 v prodloužení.

Mrázek v předchozím utkání inkasoval pět branek od Tampy Bay, ale trenér Jeff Blashill poté prohlásil, že pokud učiní změny, budou se týkat složení útočných a obranných řad. Jenže už v jedenácté minutě domácí Florida vedla 2:0. Po 70 sekundách hry skóroval Vincent Trocheck, který obkroužil branku a jeho přihrávku si do vlastní sítě srazil bruslí Dylan Larkin. Druhou trefu přidal z přečíslení dva na jednoho Colton Sceviour.

Detroit ještě v první třetině snížil zásluhou Darrena Helma a skóre se nezměnilo až do 58. minuty, kdy Florida přidala třetí gól. Po Jágrově napadání se puku zmocnil Jonathan Marchessault a poslal ho před branku osamocenému Aleksandru Barkovovi, který nadvakrát překonal Mrázka. Druhou výhru Panthers v sezoně zpečetil při power play Marchessault.

"Jsme zklamaní, že jsme ještě nebodovali. Dnes jsme nezačali, jak bych si představoval. Rychle jsme dvakrát inkasovali, první gól byl po odrazu..." uvedl Mrázek, třetí hvězda zápasu, který Floridě ještě hodně šancí zneškodnil. "Dostali jsme se do problémů, protože jsme většinu první a druhé třetiny byli pomalejší, prohrávali jsme osobní souboje a pouštěli soupeře do velkých šancí. Musíme být lepší," podotkl kouč Detroitu Blashill.

Hanzal druhou hvězdou zápasu

Hanzal dostal Arizonu v první třetině do vedení 2:1, když si všiml, že gólman Steve Mason nemá puk v brankovišti pod kontrolou a pohotově volný kotouč doklepl. Český útočník, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, prokázal šikovnost i v prodloužení. Po jeho hezké přihrávce při signalizovaném vyloučení Jakuba Voráčka rozhodl Oliver Ekman-Larsson o výhře Coyotes střelou do odkryté branky.

"Marty to udělal skvěle. Nebylo složité se trefit," řekl Ekman-Larsson, který za poslední tři sezony vstřelil 22 vítězných gólů - nejvíce ze všech obránců v lize. Svědčí mu i formát prodloužení tři na tři, v němž se po Hanzalově asistenci prosadil od minulé sezony už podeváté. "Hraje s velkým sebevědomím. Je ve správný čas na správném místě," uvedl kapitán Arizony Shane Doan.

Voráček dostal ještě dodatečně za svou reakci za nesportovní chování trest na dvě minuty, deset minut a do konce utkání. Nasbíral tak celkem 22 trestných minut.

Po téměř dvou letech si v NHL zachytal Marek Mazanec. Českému gólmanovi Nashvillu znepříjemnil návrat zejména Richard Pánik, který prvním hattrickem v soutěži zařídil výhru Chicaga 5:3. Českobudějovický rodák kryl 22 střel a vydržel v brance až do konce utkání, přestože už v jedenácté minutě lovil puk ze sítě potřetí. Na žádném gólu ale nenesl vinu.

Pastrňákův gól prohře nezabránil

David Pastrňák skóroval i ve druhém utkání nové sezony, ale žádný další spoluhráč se k němu nepřidal, a tak Boston podlehl v Torontu 1:4. Za prohrou stál špatný začátek Bruins, kteří už ve 14. minutě prohrávali 0:3. Ještě před první přestávkou snížil český útočník střelou z levého kruhu a další gólovku mu sebral Frederik Andersen. V úvodu závěrečné části domácí uklidnil čtvrtým gólem tečí Milan Michálek.

Obrat týmu Tampy Bay, který doma otočil zápas s New Jersey z 0:2 na konečných 3:2, odstartoval výbornou přihrávkou Ondřej Palát. Myšlenku českého útočníka, který křížným pasem poslal puk z levé strany ke vzdálenější tyči, pochopil Steven Stamkos a akci zakončil střelou do prázdné branky.

"Palát to zahrál výborně. Nějak našel mezírku a protáhl puk (mezi bruslemi hráčů) jako nit uchem jehly," ocenil Palátovu přihrávku gólman New Jersey Cory Schneider. "Bylo působivé, jak mě našel. Já jsem to měl už jednoduché," dodal Stamkos.

Kuriózní vlastní branka byla ve Vancouveru dlouhou jedinou trefou v zápase. Domácí útočník Loui Eriksson při signalizované výhodě pod tlakem poslal puk dozadu a ten skončil v brance, protože obránci se pohybovali jinde a za Ryana Millera už naskočil šestý hráč. Až v 57. minutě vyrovnal Daniel Sedin a v nájezdech rozhodl Brandon Sutter o výhře Vancouveru 2:1 nad Calgary.

Výsledky NHL:

Toronto - Boston 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)

Branky: 3. Brown, 12. Marner, 14. Van Riemsdyk, 44. M. Michálek - 18. Pastrňák. Střely na branku: 24:25. Diváci: 19.466. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Marner, 3. Bozak (všichni Toronto).

Ottawa - Montreal 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)

Branky: 7. Dzingel, 16. Z. Smith, 58. Pyatt, rozhodující sam. nájezd Eriksson - 36. a 49. Petry (na první Plekanec), 43. Lehkonen. Střely na branku: 38:24. Diváci: 18.195. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson (Ottawa), 2. Petry (Montreal), 3. Dzingel (Ottawa).

Tampa Bay - New Jersey 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky: 28. Stamkos (Palát), 31. Killorn, 46. Filppula - 1. Palmieri, 5. Zajac. Střely na branku: 34:34. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Filppula, 2. Stamkos, 3. Killorn (všichni Tampa Bay).

Florida - Detroit 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Branky: 2. Trocheck, 11. Sceviour, 58. Barkov (Jágr), 59. Marchessault - 14. Helm. Střely na branku: 38:22. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit 59:22 minuty, inkasoval tři góly z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 91,89 procenta. Diváci: 16.868. Hvězdy zápasu: 1. Sceviour, 2. Marchessault (oba Florida), 3. Mrázek (Detroit).

Pittsburgh - Anaheim 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Branky: 12. Cole, 23. Sheary, 28. Kessel - 15. Fowler, 31. Perry. Střely na branku: 45:36. Diváci: 18.452. Hvězdy zápasu: 1. Sheary, 2. Cole (všichni Pittsburgh), 3. Getzlaf (Anaheim).

Washington - NY Islanders 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky: 12. a 28. Winnik - 14. Strome. Střely na branku: 28:22. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Winnik, 2. Holtby (oba Washington), 3. Greiss (NY Islanders).

Columbus - San Jose 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)

Branky: 44. Werenski, 60. Anderson - 10. Boedker, 15. Ward, 60. Marleau. Střely na branku: 28:38. Diváci: 16.546. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij (Columbus), 2. Ward, 3. Jones (oba San Jose).

Minnesota - Winnipeg 4:3 (0:2, 3:0, 1:1)

Branky: 28. Stewart, 29. Dumba, 35. E. Staal, 55. Brodin - 19. Ehlers, 20. Byfuglien, 60. Scheifele. Střely na branku: 31:17. Diváci: 19.024. Hvězdy zápasu: 1. Suter, 2. E. Staal, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).

St. Louis - NY Rangers 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

Branky: 2. Tarasenko, 18. Stastny, 23. Pietrangelo - 6. Kreider, 23. Zibanejad. Střely na branku: 18:35. Diváci: 19.197. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Stastny (oba St. Louis), 3. Kreider (NY Rangers).

Chicago - Nashville 5:3 (3:1, 0:1, 2:1)

Branky: 11., 45. a 59. Pánik, 7. Schmaltz, 9. Seabrook - 19. Wilson, 39. C. Smith, 51. Arvidsson. Střely na branku: 27:36. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville 58:26 minuty, inkasoval pět branek z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 81,48 procenta. Diváci: 21.665. Hvězdy zápasu: 1. Pánik (Chicago), 2. Wilson (Nashville), 3. Darling (Chicago).

Colorado - Dallas 6:5 (2:2, 3:2, 1:1)

Branky: 10., 17. a 28. Colborne, 21. Söderberg, 27. MacKinnon, 54. Barrie - 1. a 37. Seguin, 7. Shore, 32. Jamie Benn, 55. Ritchie. Střely na branku: 33:28. Diváci: 18.007. Hvězdy zápasu: 1. Colborne (Colorado), 2. Seguin (Dallas), 3. Barrie (Colorado).

Arizona - Philadelphia 4:3 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 9. Doan, 15. Hanzal, 21. Richardson, 64. Ekman-Larsson (Hanzal, Vrbata) - 13. Raffl, 27. Simmonds, 45. Read. Střely na branku: 35:30. Diváci: 17.125. Hvězdy zápasu: 1. Ekman-Larsson, 2. Hanzal, 3. Doan (všichni Arizona).

Vancouver - Calgary 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 57. D. Sedin, rozhodující sam. nájezd Sutter - 10. Brouwer. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18.865. Hvězdy zápasy: 1. Miller (Vancouver), 2. Johnson (Calgary), 3. D. Sedin (Vancouver).