Proč se neperu s Čechy? Spory mám jen s Plekancem, ale v létě se vždy usmíříme, směje se Gudas

Podívejte se na fotogalerii z tréninku českých hvězd NHL na Kladně.
Radko Gudas a Jiří Tlustý. Odchovanci kladenského hokeje se na NHL připravují doma.
Radko Gudas vstřelil v loňské sezoně NHL pět branek, což je nejvíce ze všech čtyř sezon, které v NHL strávil.
Trojice krajánků v NHL. Radko Gudas a Michal Neuvirth hájí barvy klubu Philadelphia Flyers, Tomáš Plekanec (vpravo) je věrný už dvanáct sezon Montrealu a připravuje se na další.
Gudas je v NHL známý svou tvrdou hrou do těla a nebojí se jít do bitky.
Foto: Milan Kammermayer
Marek Janoš Marek Janoš
15. 8. 2016 13:11
Hokejový obránce Philadelphie Flyers Radko Gudas na začátku léta podepsal s klubem novou čtyřletou smlouvu. O prázdninách se připravoval na Kladně, kde s hokejem začínal. Nyní začíná vyhlížet novou sezonu, na jejímž začátku jej čeká Světový pohár. Před ním ještě odletí na třítýdenní přípravu do Kanady.

Těšil jste se na přípravu v Česku?

Určitě jo, je to super. Léto vždycky začínám tady a jsem tu prvních pár týdnů. Mám to blízko domova, trénuju tady s klukama, co spolu létáme z NHL. Domů se vždycky těším na rodinu. Babičky, dědové – ti jsou momentálně nejvíc v kurzu, ale všeobecně je český život víc pohodový, takže si to vždycky užívám. Navíc Beroun je správným způsobem malé město. Potom odlétám na poslední tři týdny přípravy do Kanady.

Ve Philadelphii jste na začátku léta podepsal novou, čtyřletou smlouvu. To se vám tam tak líbí?

Hlavní je, že jsou tam se mnou spokojení, takže jsem dostával víc prostoru. K tomu si můžu hrát svou hru, která mi sedí. Všichni jsou z toho nadšení, takže jsem byl rád, když mi takovou smlouvu nabídli a můžu tam zůstat. Do týmu se těším.

A město se vám líbí? Severovýchodní pobřeží je přece jen něco jiného než Tampa.

Každé město má něco do sebe. Určitě tam není tak hezké počasí jako v Tampě, ale zase je to větší město a je tam víc možností pro manželku a malou, takže na každém městě je třeba najít to lepší. My jsme tam nadmíru spokojení.

Jakou roli budete v týmu mít?

To nedokážu před sezonou říct, ale v loňské sezoně jsem strávil více času na ledě, než jsem byl dřív v NHL zvyklý. Záleží na trenérovi, jak to bude chtít postavit a komu dá větší prostor. Samozřejmě jsem v NHL čtyři roky a jsem ochotný přijmout jakoukoliv roli. Udělám maximum toho, co po mně trenér bude chtít. Chci Philadelphii pomoct.

Hrálo nějakou roli i to, že kromě vás jsou tam také Češi Neuvirth a Voráček?

Je to pro mě takové plus, že je nás tam víc, ale nemyslím si, že by to hrálo velkou roli. Samozřejmě je to kladné, ale zase na druhou stranu, i kdyby tam kluci nebyli, tak bych tam zůstal.

Když jsme u krajánků, zatím jste se nepopral s nikým z Česka. Dělalo by vám to problém?

Asi by mi to problém nedělalo. Zatím k tomu ani nebyla příležitost, protože jsme jako Češi mezi sebou žádné rozpory neměli. Jediné rozpory mám s Plekym (Tomáš Plekanec), se kterým tady v létě trénuju. My si to vždycky vyřídíme v létě. Zatím jsem neměl důvod se s Čechy prát.

Ještě před NHL ale proběhne Světový pohár, jak se těšíte?

Moc se těším, je to taková třešinka na dortu ještě před začátkem sezony. Těším se i na to, jakou utvoříme partu a doufám, že dokážeme možnost startovat na takovém turnaji zužitkovat.

Na co myslíte během přípravy víc? Na NHL nebo na Světový pohár?

Momentálně myslím hlavně na to, abych měl čtvrtého září, kdy začíná kemp s reprezentací, co nejlepší formu. Nepřipouštím si myšlenky ani na NHL, ani na Světový pohár. Soustředím se hlavně sám na sebe. Myslet na to budu, až to přijde.

Média v zámoří vás poměrně podceňují. Jaké si dáváte s českým týmem šance?

V médiích si můžou říkat, co chtějí. To je v podstatě jejich věc. Osobně si myslím, že máme tým dost kvalitní na to, abychom mohli porazit kohokoliv. V turnaji se může stát cokoliv, rozhodne třeba jedna přesilovka. Gólmanovi se povede jeden zápas, nedostane gól a najednou můžeme přejít přes kohokoliv. Kanada má asi větší předpoklady vyhrát, ale na druhou stranu my můžeme jen překvapit, což hraje v náš prospěch.

Pro Evropany je možná trochu tajemný výběr Severní Ameriky. Co od něj můžeme čekat?

Ten tým bude stejně kvalitní jako ty ostatní. Kanada a Amerika mají zásobu mladých hráčů a je fakt vidět, že i přes nízký věk jsou schopní vybrat tým na úrovni. Pro evropské fanoušky možná nebudou tolik známí, ale řekl bych, že si jejich jména zapamatují docela rychle.

Váš otec Leo Gudas získal na olympiádě v Albertville bronz. Byla by medaile z poháru podobný úspěch?

To bych úplně neřekl, protože každá medaile má jinou hodnotu. Táta má medaile z mistrovství světa a olympiády, to jen tak někdo nedokázal. Samozřejmě bych rád domů taky něco přivezl, aby si ze mě furt neutahoval. Zatím má medaile jen on a já ne. (smích)

Je ještě něco, v čem vám radí?

Jo, protože spolu trénujeme každé léto. Své individuální přípravy dělám s ním už sedm nebo osm let. Máme si spolu pořád co říct a i po hokejové stránce to má náboj. Táta to vidí z úhlu trenéra, takže mi vždycky něco poradí.

Foto: Milan Kammermayer
 

Právě se děje

Další zprávy