Gól po roce. Sedlák se v NHL prosadil po dlouhé době, hned byl navíc hvězdou večera

Aktualizováno 14. 12. 2018 9:25
Útočník Lukáš Sedlák vstřelil ve čtvrtečním utkání NHL první gól sezony, kterým přispěl Columbusu k výhře 4:1 nad Los Angeles, a stal se třetí hvězdou zápasu.
Lukáš Sedlák
Lukáš Sedlák | Foto: ČTK

Gólman Petr Mrázek držel až do 34. minuty čisté konto, v dalším průběhu ale inkasoval pětkrát z 39 střel a Carolina podlehl na ledě Montrealu 4:6. Gól Radka Faksy neodvrátil prohru Dallasu 2:3 v San Jose.

Sedlák, který zůstal v předchozích dvou zápasech jen mezi náhradníky, skóroval poprvé od 20. prosince 2017. Český útočník, který převážně nastupuje ve čtvrté řadě, se od té doby nezapsal do střelecké listiny v 53 utkáních. Gólový půst ukončil v šesté minutě, když se uvolnil před brankou a po přihrávce Olivera Bjorkstranda bez problémů vyrovnal na 1:1.

Podívejte se na gól Lukáše Sedláka:

"Konečně," oddechl si Sedlák. "Už předtím jsem měl v několika zápasech odkrytou branku a nevyšlo to. Neměl jsem čas se tím zaobírat, ale jsem rád, že jsem se teď prosadil. Vím, že mi to trvalo," uvedl.

Sedlák byl posledním hráčem Columbusu, který v této sezoně neskóroval, a svou bilanci vylepšil na 1+2 ve 23 zápasech. Na českého útočníka navázal dvěma góly Arťom Panarin a čtvrtý zásah přidal Josh Anderson.

Mrázka i přes pět inkasovaných branek spoluhráči i trenér Caroliny Rod Brind'Amour chválili.

"Chytal úžasně. První dvě třetiny nám vůbec nevyšly. Nedostávali jsme puk za jejich obránce, nenapadali jsme je. Ale on (Mrázek) nás držel," uvedl obránce Caroliny Jaccob Slavin. "Gólman podal slušný výkon. Udržel nás ve hře až do konce," podotkl kouč. Mrázek, který v posledních dvou startech pustil devět branek, za žádný gól nemohl.

Klíčovou pasáží se stala 41. až 45. minuta, v nichž Montreal odskočil po drzých průnicích ze stavu 2:2 na 4:2. Třetí gól vstřelil jen 22 sekund poté, co Andrej Svečnikov svým druhým zásahem v utkání vyrovnal. Carolina poté ještě dvakrát snížila na rozdíl jednoho gólu, než Jeff Petry zpečetil trefou do prázdné branky výhru kanadského týmu.

"Poslední třetina byla trochu divoká. Nebyl to ideál, ke kterému se chcete přiblížit. Ale hlavní jsou body," uvedl obránce Petry, který dal v zápase dvě branky. Montreal těšilo, jak odpověděl na nejhorší prohru v sezony, kterou utrpěl před dvěma dny na ledě Minnesoty (1:7).

Faksa otevřel z dorážky skóre zápasu, ale San Jose v rozmezí 37. až 48. minuty otočilo na 3:1. U třetí branky asistoval Radim Šimek, který v předchozím utkání dal premiérový gól v NHL. Tentokrát Dallas střelu českého obránce zblokoval, ale puk se odrazil k Joe Thorntonovi, který jej doklepl do prázdné branky. Na obratu se dvěma trefami podílel Timo Meier.

Martin Hanzal zůstal mimo sestavu Dallasu. Český útočník, který po operaci zad naskočil na začátku prosince po deseti měsících léčby do hry, odehrál tři zápasy a dal v nich jeden gól.

Hokejisté Tampy Bay porazili v souboji dvou nejlepších týmů NHL doma Toronto 4:1 a soutěž vedou už o osm bodů. Hrdinou utkání se stal brankář Andrej Vasilevskij, který zlikvidoval 48 střel a vyrovnal tím klubový rekord v počtu zásahů v zápase.

Ruský gólman sice jako první inkasoval, ale Anthony Cirelli brzy vyrovnal v oslabení a další tři zásahy přidali Lightning v prostřední třetině. Klíčová byla zejména 40. minuta, v níž skórovali dvakrát během 34 sekund.

Výsledky NHL:

Columbus - Los Angeles 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky: 11. a 27. Panarin, 6. Sedlák, 37. J. Anderson - 4. D. Brown. Střely na branku: 41:36. Diváci: 15.087. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Atkinson, 3. Sedlák (všichni Columbus).

Buffalo - Arizona 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky: 1. Mittelstadt, 7. Skinner, 47. Rodrigues - 8. Fischer. Střely na branku: 33:26. Diváci: 16.872. Hvězdy zápasu: 1. Mittelstadt, 2. Rodrigues, 3. Eichel (všichni Buffalo).

Montreal - Carolina 6:4 (0:0, 2:1, 4:3)

Branky: 37. a 59. Petry, 34. Peca, 41. Gallagher, 45. Lehkonen, 53. A. Shaw - 23. a 41. Svečnikov, 51. Slavin, 56. Aho. Střely na branku: 40:31. Mrázek odchytal za Carolinu 57:53 minuty, inkasoval pět branek z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 87,18 procenta. Diváci: 20.407. Hvězdy zápasu: 1. Petry (Montreal), 2. Svečnikov (Carolina), 3. S. Weber (Montreal).

Tampa Bay - Toronto 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)

Branky: 9. Cirelli, 26. Kučerov, 40. Killorn, 40. T. Johnson - 6. Kapanen. Střely na branku: 21:49. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Cirelli, 3. Kučerov (všichni Tampa Bay).

Nashville - Vancouver 4:3 v prodl. (2:1, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 6. Hartman, 9. Bonino, 32. Jarnkrök, 64. Sissons - 16. Beagle, 56. Boeser, 60. Horvat. Střely na branku: 34:22. Diváci: 17.206. Hvězdy zápasu: 1. Sissons, 2. Hartman, 3. Bonino (všichni Nashville).

Minnesota - Florida 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky: 16. a 32. Niederreiter, 36. E. Staal, 42. Parise, 44. Brodin - 3. Malgin. Střely na branku: 26:31. Diváci: 18.714. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Suter, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).

Winnipeg - Edmonton 5:4 v prodl. (2:1, 1:3, 1:0 - 1:0)

Branky: 16. Perreault, 17. Ehlers, 22. Laine, 50. Scheifele, 61. Morrissey - 11. Spooner, 27. Nurse, 38. Khaira, 39. Chiasson. Střely na branku: 40:26. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Byfuglien (Winnipeg), 2. McDavid (Edmonton), 3. Perreault (Winnipeg).

San Jose - Dallas 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky: 37. a 43. Meier, 48. J. Thorton (Šimek) - 24. Faksa, 53. Heiskanen. Střely na branku: 24:22. Diváci: 17.185. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. E. Karlsson, 3. Couture (všichni San Jose).