Frolík s Noskem mají asistenci. MacKinnon řídil kanonádu pěti body

Aktualizováno 3. 3. 2018 9:20
Famózní výkon podal útočník Colorada Nathan MacKinnon, který při výhře Colorada 7:1 nasbíral pět bodů (2+3).
NHL: Calgary vs. St. Louis: Michael Frolík
NHL: Calgary vs. St. Louis: Michael Frolík | Foto: Reuters

New York - Hokejový útočník Michael Frolík asistoval v pátečním utkání NHL u jediné branky Calgary, které doma podlehlo New Yorku Rangers 1:3, a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. David Rittich zůstal mezi náhradníky Flames. Přihrávku si připsal také Tomáš Nosek, který s Vegas prohrál s Ottawou 4:5.

Calgary po Frolíkově akci vyrovnalo v závěru první třetiny na 1:1, když střelu českého útočníka dorazil do sítě Brett Kulak. Rangers ale v prostřední části unikli brankami Pavla Bučněviče a Ryana Spoonera do dvoubrankového trháku, který udrželi i díky vynikajícímu výkonu Henrika Lundqvista. Švédský gólman kryl 50 střel, pět z nich na něj vyslal aktivní Frolík.

"Chci být rozdílovým hráčem a pomáhat týmu k vítězstvím. Proto tu jsem," podotkl Lundqvist, kterým svým výkonem stylově oslavil 36. narozeniny. Navíc se stal prvním brankářem v historii soutěže, který ve dvou zápasech po sobě vychytal výhru a připsal si v nich alespoň padesát zákroků. Statistika s počítáním střel se zavedla od sezony 1955/56.

Vegas ve třetí třetině smazalo dvoubrankové manko a Nosek stál u trefy na 4:4. Český útočník získal v oslabení puk v obranném pásmu a z následného protiútoku se i proti přesile prosadil Ryan Carpenter. Ottawa si ale za necelou minutu vzala vedení zpět a skóre se až do závěrečného klaksonu už nezměnilo. Jedním z hlavních strůjců výhry byl Erik Karlsson, jehož jméno se skloňovalo před uzávěrkou přestupů právě kvůli možnosti odchodu do Vegas. Švédský obránce si připsal tři asistence včetně té u vítězné trefy.

V pátečním programu NHL exceloval Nathan MacKinnon, který řídil dvěma góly a třemi přihrávkami kanonádu Colorada 7:1 v utkání s Minnesotou. Lídr Avalanche prožil druhý pětibodový večer v ročníku a překonal hranici třiceti vstřelených branek za sezonu. To se v klubové historii povedlo naposledy před jedenácti lety Joeovi Sakicovi (36) a Milanu Hejdukovi (35).

Colorado se s Minnesotou nijak nemazlilo a už v 33. minutě vedlo 6:0. "Dobře jsme začali a od toho se všechno odvíjelo," řekl MacKinnon, kterého těšilo, že tým stáhl v Centrální divizi ztrátu na Wild na rozdíl čtyř bodů. Avalanche jsou v Západní konferenci první pod čarou postupu, jeden bod jim schází na divokou kartu. "Koukáme ale na místo v první trojce v divizi, chceme si ho vybojovat. Cítíme, že máme dobrý tým, který na to má," podotkl.

Zazářil také Alex Galchenyuk, jenž hattrickem a jednou přihrávkou režíroval výhru Montrealu 6:3 na ledě New Yorku Islanders. Canadiens zlomili nerozhodný stav 3:3 ve třetí třetině, ve které ale také přišli o kapitána Maxe Paciorettyho. Jeho zdravotní stav klub teprve upřesní.

Taylor Hall bodoval ve všech posledních 17 zápasech New Jersey, tak dlouhou sérii nezaznamenal žádný hráč v klubové historii Devils. Kanadský útočník vyrovnal šikovnou tečí skóre na ledě Caroliny na 1:1. Teuvo Teräväinen ale strhl v 50. minutě vedení opět na stranu domácích, kteří nakonec zvítězili 3:1. Hall gólem pokořil i hranici 70 bodů, což se v klubu povedlo naposledy Iljovi Kovalčukovi a Patriku Eliášovi v sezoně 2011/12.

Florida pokračuje ve stíhací jízdě do play off a na postupovou příčku jí po výhře 4:1 nad Buffalem chybí už jen bod. Panthers si připsali dvanácté vítězství z posledních patnácti utkání a většině z nich přihlížel Radim Vrbata jen z tribuny. Mladoboleslavský rodák zůstal mezi náhradníky i v pátek. Ve formě je také Nashville, který uspěl ve Vancouveru 4:3 v prodloužení a sedmou výhrou v řadě se přiblížil vedoucí Tampě Bay na rozdíl bodu.

NHL:

NY Islanders - Montreal 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)

Branky: 20. Fritz, 25. Josh Bailey, 40. Nelson - 23., 31. a 60. Galchenyuk, 2. Gallagher, 49. Byron, 50. Juulsen. Střely na branku: 35:25. Diváci: 10.685. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk, 2. Gallagher (oba Montreal), 3. Nelson (NY Islanders).

Florida - Buffalo 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky: 2. Matheson, 17. Ekblad, 27. Barkov, 32. Sceviour - 6. Reinhart. Střely na branku: 30:25. Diváci: 12.759. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Bjugstad, 3. Barkov (všichni Florida).

Carolina - New Jersey 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 32. D. Ryan, 50. Teräväinen, 60. Justin Williams - 40. T. Hall. Střely na branku: 30:26. Diváci: 14.337. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen, 2. Ward, 3. D. Ryan (všichni Carolina).

Winnipeg - Detroit 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Branky: 14. a 33. Laine, 14. Chiarot, 27. Byfuglien - 13. Kronwall, 28. Mantha, 46. Daley. Střely na branku: 42:33. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Morrissey, 3. Byfuglien (všichni Winnipeg).

Colorado - Winnipeg 7:1 (2:0, 4:1, 1:0)

Branky: 13. a 29. MacKinnon, 10. Landeskog, 26. Barrie, 31. Söderberg, 33. Rantanen, 48. Nieto - 38. Koivu. Střely na branku: 26:32. Diváci: 17.325. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Rantanen, 3. Nemeth (všichni Colorado).

Calgary - NY Rangers 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky: 17. Kulak (Frolík) - 5. Hayes, 21. Bučněvič, 31. Spooner. Střely na branku: 51:27. Diváci: 19.143. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Spooner (oba NY Rangers), 3. Frolík (Calgary).

Vancouver - Nashville 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 6. Horvat, 36. Sutter, 52. D. Sedin - 38. Fisher, 51. Fiala, 58. Ellis, 61. Järnkrok. Střely na branku: 27:43. Diváci: 18.470. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin, 2. Edler (oba Vancouver), 3. Järnkrok (Nashville).

Vegas - Ottawa 4:5 (2:1, 0:3, 2:1)

Branky: 1. R. Smith, 19. C. Miller, 44. W. Karlsson, 48. Carpeneter (Nosek) - 3. Mark Stone, 24. B. Ryan, 31. Duchene, 35. Pageau, 49. Burrows. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.269. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. E. Karlsson (oba Ottawa), 3. W. Karlsson (Vegas).

Anaheim - Columbus 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky: 15. Rakell, 32. Cogliano, 33. Manson, 57. Fowler - 14. Milano, 58. Werenski. Střely na branku: 35:36. Diváci: 16.447. Hvězdy zápasu: 1. Cogliano, 2. Manson, 3. Gibson (všichni Anaheim).