Frolík s Noskem mají asistenci. MacKinnon řídil kanonádu pěti body

Aktualizováno 3. 3. 2018 9:20
Famózní výkon podal útočník Colorada Nathan MacKinnon, který při výhře Colorada 7:1 nasbíral pět bodů (2+3).
NHL: Calgary vs. St. Louis: Michael Frolík
NHL: Calgary vs. St. Louis: Michael Frolík | Foto: Reuters

New York - Hokejový útočník Michael Frolík asistoval v pátečním utkání NHL u jediné branky Calgary, které doma podlehlo New Yorku Rangers 1:3, a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. David Rittich zůstal mezi náhradníky Flames. Přihrávku si připsal také Tomáš Nosek, který s Vegas prohrál s Ottawou 4:5.

Calgary po Frolíkově akci vyrovnalo v závěru první třetiny na 1:1, když střelu českého útočníka dorazil do sítě Brett Kulak. Rangers ale v prostřední části unikli brankami Pavla Bučněviče a Ryana Spoonera do dvoubrankového trháku, který udrželi i díky vynikajícímu výkonu Henrika Lundqvista. Švédský gólman kryl 50 střel, pět z nich na něj vyslal aktivní Frolík.

"Chci být rozdílovým hráčem a pomáhat týmu k vítězstvím. Proto tu jsem," podotkl Lundqvist, kterým svým výkonem stylově oslavil 36. narozeniny. Navíc se stal prvním brankářem v historii soutěže, který ve dvou zápasech po sobě vychytal výhru a připsal si v nich alespoň padesát zákroků. Statistika s počítáním střel se zavedla od sezony 1955/56.

Vegas ve třetí třetině smazalo dvoubrankové manko a Nosek stál u trefy na 4:4. Český útočník získal v oslabení puk v obranném pásmu a z následného protiútoku se i proti přesile prosadil Ryan Carpenter. Ottawa si ale za necelou minutu vzala vedení zpět a skóre se až do závěrečného klaksonu už nezměnilo. Jedním z hlavních strůjců výhry byl Erik Karlsson, jehož jméno se skloňovalo před uzávěrkou přestupů právě kvůli možnosti odchodu do Vegas. Švédský obránce si připsal tři asistence včetně té u vítězné trefy.

V pátečním programu NHL exceloval Nathan MacKinnon, který řídil dvěma góly a třemi přihrávkami kanonádu Colorada 7:1 v utkání s Minnesotou. Lídr Avalanche prožil druhý pětibodový večer v ročníku a překonal hranici třiceti vstřelených branek za sezonu. To se v klubové historii povedlo naposledy před jedenácti lety Joeovi Sakicovi (36) a Milanu Hejdukovi (35).

Colorado se s Minnesotou nijak nemazlilo a už v 33. minutě vedlo 6:0. "Dobře jsme začali a od toho se všechno odvíjelo," řekl MacKinnon, kterého těšilo, že tým stáhl v Centrální divizi ztrátu na Wild na rozdíl čtyř bodů. Avalanche jsou v Západní konferenci první pod čarou postupu, jeden bod jim schází na divokou kartu. "Koukáme ale na místo v první trojce v divizi, chceme si ho vybojovat. Cítíme, že máme dobrý tým, který na to má," podotkl.

Zazářil také Alex Galchenyuk, jenž hattrickem a jednou přihrávkou režíroval výhru Montrealu 6:3 na ledě New Yorku Islanders. Canadiens zlomili nerozhodný stav 3:3 ve třetí třetině, ve které ale také přišli o kapitána Maxe Paciorettyho. Jeho zdravotní stav klub teprve upřesní.

Taylor Hall bodoval ve všech posledních 17 zápasech New Jersey, tak dlouhou sérii nezaznamenal žádný hráč v klubové historii Devils. Kanadský útočník vyrovnal šikovnou tečí skóre na ledě Caroliny na 1:1. Teuvo Teräväinen ale strhl v 50. minutě vedení opět na stranu domácích, kteří nakonec zvítězili 3:1. Hall gólem pokořil i hranici 70 bodů, což se v klubu povedlo naposledy Iljovi Kovalčukovi a Patriku Eliášovi v sezoně 2011/12.

Florida pokračuje ve stíhací jízdě do play off a na postupovou příčku jí po výhře 4:1 nad Buffalem chybí už jen bod. Panthers si připsali dvanácté vítězství z posledních patnácti utkání a většině z nich přihlížel Radim Vrbata jen z tribuny. Mladoboleslavský rodák zůstal mezi náhradníky i v pátek. Ve formě je také Nashville, který uspěl ve Vancouveru 4:3 v prodloužení a sedmou výhrou v řadě se přiblížil vedoucí Tampě Bay na rozdíl bodu.

NHL:

NY Islanders - Montreal 3:6 (1:1, 2:2, 0:3)

Branky: 20. Fritz, 25. Josh Bailey, 40. Nelson - 23., 31. a 60. Galchenyuk, 2. Gallagher, 49. Byron, 50. Juulsen. Střely na branku: 35:25. Diváci: 10.685. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk, 2. Gallagher (oba Montreal), 3. Nelson (NY Islanders).

Florida - Buffalo 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky: 2. Matheson, 17. Ekblad, 27. Barkov, 32. Sceviour - 6. Reinhart. Střely na branku: 30:25. Diváci: 12.759. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Bjugstad, 3. Barkov (všichni Florida).

Carolina - New Jersey 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 32. D. Ryan, 50. Teräväinen, 60. Justin Williams - 40. T. Hall. Střely na branku: 30:26. Diváci: 14.337. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen, 2. Ward, 3. D. Ryan (všichni Carolina).

Winnipeg - Detroit 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Branky: 14. a 33. Laine, 14. Chiarot, 27. Byfuglien - 13. Kronwall, 28. Mantha, 46. Daley. Střely na branku: 42:33. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Morrissey, 3. Byfuglien (všichni Winnipeg).

Colorado - Winnipeg 7:1 (2:0, 4:1, 1:0)

Branky: 13. a 29. MacKinnon, 10. Landeskog, 26. Barrie, 31. Söderberg, 33. Rantanen, 48. Nieto - 38. Koivu. Střely na branku: 26:32. Diváci: 17.325. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Rantanen, 3. Nemeth (všichni Colorado).

Calgary - NY Rangers 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky: 17. Kulak (Frolík) - 5. Hayes, 21. Bučněvič, 31. Spooner. Střely na branku: 51:27. Diváci: 19.143. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Spooner (oba NY Rangers), 3. Frolík (Calgary).

Vancouver - Nashville 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 6. Horvat, 36. Sutter, 52. D. Sedin - 38. Fisher, 51. Fiala, 58. Ellis, 61. Järnkrok. Střely na branku: 27:43. Diváci: 18.470. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin, 2. Edler (oba Vancouver), 3. Järnkrok (Nashville).

Vegas - Ottawa 4:5 (2:1, 0:3, 2:1)

Branky: 1. R. Smith, 19. C. Miller, 44. W. Karlsson, 48. Carpeneter (Nosek) - 3. Mark Stone, 24. B. Ryan, 31. Duchene, 35. Pageau, 49. Burrows. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.269. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. E. Karlsson (oba Ottawa), 3. W. Karlsson (Vegas).

Anaheim - Columbus 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky: 15. Rakell, 32. Cogliano, 33. Manson, 57. Fowler - 14. Milano, 58. Werenski. Střely na branku: 35:36. Diváci: 16.447. Hvězdy zápasu: 1. Cogliano, 2. Manson, 3. Gibson (všichni Anaheim).

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.