Francouz vychytal v NHL výhru Colorada. Dal nám šanci na vítězství, chválil kouč

9. 4. 2022 7:10
Hokejový brankář Pavel Francouz zastavil v NHL ve Winnipegu 39 střel a dovedl Colorado k výhře 5:4 v prodloužení. Boston zvítězil na ledě Tampy Bay 2:1 v prodloužení i bez Davida Pastrňáka, který vynechal kvůli zranění druhý zápas za sebou. U jediné branky obhájce Stanleyova poháru si připsal asistenci Jan Rutta, který bodoval potřetí v řadě (1+2).
Pavel Francouz v utkání proti Jets.
Pavel Francouz v utkání proti Jets. | Foto: Reuters

Winnipeg prohrával od šesté minuty, ve které se prosadil Nicolas Aube-Kubel, ale ještě v úvodní třetině otočil na 2:1. Mark Scheifele vyrovnal z přečíslení dva na jednoho a Nikolaj Ehlers přidal druhý gól, poté co zůstal před Francouzem osamocený a měl tolik času, že stihl dorazit vlastní střelu.

Colorado ale překlopilo vedení opět na svou stranu a ve 44. minutě vedlo po brankách Andreho Burakovského, Erika Johnsona a Nathana MacKinnona 4:2 . A to ještě J.T. Compher neproměnil trestné střílení.

Francouze ale v závěru základní hrací doby překonali stejní hráči jako v úvodní třetině. Scheifele snížil v 57. minutě střelou na lapačku a Ehlers poslal zápas v čase 59:44 z dorážky do prodloužení. Utkání rozhodl v přesilové hře Cale Makar.

Francouz, který v poslední době chytá v průměru jeden zápas týdně, si připsal pátou výhru v řadě.

"Moc teď nechytá a může být obtížné jít do zápasu jednou za sedm až deset dní, ale vypadal znovu dobře. Nelíbilo se mi, že jsme soupeře pustili do několika nebezpečných šancí, zejména na začátku zápasu nás několikrát přečíslili. Ale podržel nás a dal nám šanci na vítězství," pochválil trenér Colorada Jared Bednar českého gólmana.

Winnipeg prohrál počtvrté za sebou a vzdaluje se mu účast v play off. V Západní konferenci je jedenáctý a na poslední postupové místo ztrácí sedm bodů. V zápase postrádal kapitána Blakea Wheelera, který se před dvěma dny zranil v utkání s Detroitem.

Boston dostal na začátku druhé třetiny do vedení Jake DeBrusk, Tampa Bay ale brzy vyrovnala: Rutta udržel útočné pásmo, nahodil puk za branku, kde jej převzal Corey Perry a po jeho přihrávce skóroval z levého kruhu Pierre-Edouard Bellemare střelou bez přípravy. Další gól padl až v prodloužení, střelou zblízka rozhodl o výhře Bruins Charlie Coyle.

Rozhodující gól připravil DeBrusk, který se v zápase podepsal pod obě branky Bostonu. "Jake odvedl velmi dobrou práci, zvláště při absenci Pastrňáka. Byl naším nejlepším útočníkem," řekl trenér Bostonu Bruce Cassidy. Pastrňákovi, jenž chybí kvůli nespecifikovanému zranění, se proti Tampě Bay daří - v této sezoně jí nasázel pět branek ze tří utkání včetně hattricku.

V sestavě Floridy scházel Radko Gudas, který skóroval dvakrát v předchozích třech zápasech. I bez českého obránce lídr Východní konference porazil Buffalo 4:3, ačkoli po první třetině prohrával 1:3. V prostřední části ale smazali manko Patric Hörnqvist se Samem Reinhartem a zápas rozhodl 37 sekund před koncem Sam Bennett.

Florida vyhrála pošesté v řadě a odskočila v čele konference na rozdíl šesti bodů druhé Carolině, která v pátečním programu NHL naopak prohrála gólem z poslední minuty. Hurricanes sice doma v utkání s New Yorkem Islanders vyrovnali při hře bez brankáře v čase 59:03 na 1:1, ale za 42 sekund rozhodl Kyle Palmieri o výhře hostů.

"Vždy zabolí, když prohrajete takovým způsobem. Problémem nebylo poslední střídaní, ale to, jak jsme utkání začali. To musíme zlepšit," podotkl autor jediné branky Caroliny Vincent Trocheck. Za bezgólového stavu měl jednu šanci poražených i Martin Nečas, ale nepřekonal Ilju Sorokina a pošesté za sebou nebodoval.

Výsledky NHL:

Tampa Bay - Boston 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 24. Bellemare (Rutta) - 21. DeBrusk, 64. Coyle. Střely na branku: 29:37. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Coyle, 2. Ullmark (oba Boston), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).

Florida - Buffalo 4:3 (1:3, 2:0, 1:0)

Branky: 9. Giroux, 30. Hörnqvist, 35. Reinhart, 60. Bennett - 7. Olofsson, 9. Pysyk, 16. Skinner. Střely na branku: 43:22. Diváci: 17.728. Hvězdy zápasu: 1. Bennett, 2. Giroux, 3. Reinhart (všichni Florida).

Carolina - NY Islanders 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 60. Trocheck - 29. Pageau, 60. Palmieri. Střely na branku: 21:21. Diváci: 17.279. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri (NY Islanders), 2. Trocheck (Carolina), 3. Sorokin (NY Islanders).

St. Louis - Minnesota 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 5. Bučněvič, 45. Faulk, 51. B. Schenn, 62. Thomas - 19. Fiala, 31. Kaprizov, 41. Middleton. Střely na branku: 28:38. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Thomas, 2. Faulk, 3. B. Schenn (všichni St. Louis).

Winnipeg - Colorado 4:5 v prodl. (2:1, 0:2, 2:1 - 0:1)

Branky: 11. a 57. Scheifele, 18. a 60. Ehlers - 6. Aube-Kubel, 24. Burakovsky, 30. E. Johnson, 45. MacKinnon, 63. Makar. Střely na branku: 43:37. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval čtyři góly z 43 střel a úspěšnost zásahů měl 90,7 procenta. Diváci: 13.900. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Scheifele (oba Winnipeg), 3. MacKinnon (Colorado).