Chytilmánie uvadla. V NHL řeší posazeného Čecha, může se stěhovat jako u Pešána

jzp jzp
22. 12. 2021 7:31
Do NHL výjimečně vtrhl hned po draftu a naznačil hvězdný potenciál. Ani v pátém roce za mořem však Filip Chytil vyloženě nezáří a možná se bude muset vzdát své oblíbené pozice.
Filip Chytil v dresu Rangers.
Filip Chytil v dresu Rangers. | Foto: ČTK

Pamatujete na "Chytilmánii"? Slavní Rangers v roce 2017 draftovali na 21. pozici "tajemného" zlínského odchovance, který měl jít na řadu až později. Proto od něj nikdo neočekával zázraky.

Chytil ale hned po draftu uhranul v přípravném kempu a vydobyl si místo v sestavě Rangers. Po devíti zápasech sice odešel na farmu, ale zanechal výborný dojem. Rok nato už měl stálé místo v NHL. Většina jeho vrstevníků přitom pořád hrála juniorku nebo dělala nesmělé kroky v méně kvalitních profesionálních soutěžích. 

"Trefa do černého!" radovali se fanoušci newyorského klubu z nové hvězdičky.

Chytil nastoupil vskutku raketově a později pokračoval výkonnostními skoky. Možná ale ne tak velkými, jak optimisté očekávali. A teď přišel zásek.

Dvaadvacetiletý střední útočník má po 26 zápasech rozjeté základní části pouze sedm bodů (3+4). Vede si tak hůř než defenzivní centři David Kämpf nebo Radek Faksa. V minulé sezoně dosáhl na bodový průměr 0,52, teď je na čísle 0,27. Pokud nepřidá, statisticky odehraje svůj nejhorší ročník za mořem.

Přitom má pocit, že hraje dobře.

Ano, vytváří si víc gólových šancí než většina spoluhráčů, jenže v koncovce selhává. V týmové produktivitě drží mezi útočníky dělené osmé místo. Má jen o bodík víc než vyhlášený tvrďák Ryan Reaves, pro kterého je ofenziva druhořadou prací.

Gerard Gallant, nový trenér Rangers, který dřív vedl na Floridě Jaromíra Jágra, asi před týdnem ztratil s Chytilem trpělivost a poprvé v sezoně ho poslal na tribunu coby zdravého náhradníka.

"Nesu to špatně, protože chci být pořád na ledě," přiznal mladý Čech. "Jsem rád, že jsme získali dva body (za výhru 3:2 v Arizoně, pozn. red.), ale nechci vysedávat na tribuně."

Gallant přiznal, že Chytila posadil z výkonnostních důvodů. "Chce totiž, aby pod ním všichni hráči byli nějakým způsobem vidět," prohlásil v podcastu deníku New York Post bývalý hokejista a nyní analytik Ron Duguay. "Pokud nesbíráte body, tak byste měli dělat něco jiného. Hodně jde o obyčejnou soutěživost, souboje jeden na jednoho v rozích nebo před bránou. Gallant chce od každého vidět něco extra a od Filipa to pravděpodobně neviděl." 

Chytil okusil "vyhnanství" v jediném klání, pak se vrátil zpátky do sestavy. Ovšem s výraznou změnou. Ze středu útoku se přesunul na křídlo.

Filip Chytil
Filip Chytil | Foto: Reuters

Jako křídelník odehrál část posledního mistrovství světa pod trenérem Filipem Pešánem, což mu moc nevyhovovalo. "Řekl bych, že jsem centr, je to pro mě lepší," pochvaloval si, když od Pešána konečně dostal šanci ve středu formace.

Co s Chytilem, momentálně řeší také Gallant. A pochopitelně i zámořská média.

"Jako centr máte trochu víc zodpovědnosti než ostatní. Musíte se vracet a pomáhat obraně, získávat puk, být ve správný čas na správném místě," vypočítával Duguay, proč by náročná pozice nemusela Chytilovi sedět.

"Nevidím, že by se jako centr posunul," dodal novinář Larry Brooks. "Můžu být samozřejmě mimo, ale mám za to, že by byl užitečnější na křídle. Je to samozřejmě velký a silný hráč. Když se rozjede, je z něj centr, jakého chcete mít, ale celkově netvoří hru tak, jak by měl. Řekl bych, že nemá dostačující herní přehled a nedělá ze svých křídel lepší hráče."

Chytilovi škodí také statistika na buly. I když se od nováčkovského ročníku zlepšil, stále je daleko od 50procentní úspěšnosti.

Zdá se, že na možnou přeměnu na stálého křídelníka je připravený: "Na křídle je to trošičku jiné, ale pořád hraju hokej. Hlavně chci být na ledě co nejčastěji. Je jedno, jestli budu centr nebo křídlo."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy