Díky bohu za Vejmelku. Český fantom sklízí chválu, první nulou přepsal historii NHL

Aktualizováno 30. 11. 2021 8:23
Český hokejový brankář Karel Vejmelka kryl v zápase Arizony proti Winnipegu všech 46 střel Jets a ve dvanáctém zápase, ve kterém v NHL nastoupil od úvodní minuty, vychytal první čisté konto.
Karel Vejmelka v akci
Karel Vejmelka v akci | Foto: Reuters

Pětadvacetiletý Vejmelka se svým výkonem zapsal do historie. Žádný jiný brankář nečelil při první vychytané nule v NHL tolika střelám jako rodák z Třebíče na ledě Winnipegu.

Český brankář po dlouhém čekání na první výhru v NHL zvítězil podruhé za sebou a za svůj bezchybný výkon byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Nejvíce se Vejmelka blýskl v 24. minutě. Blake Wheeler našel u levé tyče volného Kylea Connora, jenž měl před sebou poloprázdnou branku, český gólman ale v rozhodující chvíli dokázal proti americkému útočníkovi vysunout pravý beton.

"Je to pro mě speciální moment. Není to však pouze moje zásluha, spoluhráči v obraně zblokovali spoustu střel, čímž mi moc pomohli. Bylo to týmové vítězství, musíme v tom pokračovat," hodnotil Vejmelka výhru Coyotes.

"Takový začátek v NHL jsem si ani nedokázal představit. Je to něco, o čem jsem snil. Je to pro mě neskutečné. Užívám si tu každou minutu, snažím se hrát na sto procent a snažím se vyhrát každý zápas," pokračoval český gólman, který je po Danielu Vladařovi a Josephu Wollovi třetím nováčkem, jenž v této sezoně udržel čisté konto.

"Jsem opravdu hrdý na náš tým, odehráli jsme skvělý zápas. Všechna čest patří Karlovi, chytal neuvěřitelně," chválil českého gólmana útočník Christian Fischer.

"Díky bohu, že jsme měli Vejmelku. Dobře jsme bruslili, hráli jsme aktivně, ale s naší kvalitou ve finální fázi bychom bez něj dnes nevyhráli," uznal trenér Arizony Andre Tourigny.

Jets i přes enormní střeleckou převahu, neboť v každé třetině vyslali na branku minimálně o deset pokusů více než Coyotes, recept na Vejmelku nenašli a prohráli šestý z posledních sedmi duelů. Arizona zásluhou bývalého brankáře brněnské Komety a střelce jediné branky Antoina Roussela vyhrála po dvou porážkách za sebou.

Zvítězili také hokejisté Seattlu a na ledě Buffala potvrdili dobrou formu. Tým Kraken porazil Sabres 7:4 a zapsal čtvrtou výhru z posledních pěti zápasů. Třemi body za gól a dvě asistence pomohl nováčkovi Brandon Tanev, dvěma góly se blýskli Mason Appleton a Jared McCann.

Montreal podlehl Vancouveru 1:2 a po změnách ve vedení klubu nedokázal navázat na vítězství z posledního duelu na ledě Pittsburghu. Canucks ukončili čtyřzápasovou sérii proher.

Penguins po prohře s Canadiens nestačili ani na další kanadský celek, rozjetému Calgary podlehli 1:2 po samostatných nájezdech. Flames vyhráli popáté z posledních šesti zápasů a posunuli se před Edmonton do čela Západní konference. Vladař zůstal na střídačce, v brance Calgary dostal potřetí za sebou přednost Švéd Jacob Markström.

Výsledky NHL:

Winnipeg - Arizona 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka: 38. Roussel. Střely na branku: 46:15. Diváci: 14.129. Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas a ze 46 střel neinkasoval. Hvězdy zápasu: 1. Vejmelka (Arizona), 2. Wheeler (Winnipeg), 3. L. Eriksson (Arizona).

Calgary - Pittsburgh 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 30. Lucic, rozhodující sam. nájezd Backlund - 53. Guentzel. Střely na branku: 32:22. Diváci: 15.343. Hvězdy zápasu: 1. Jarry (Pittsburgh), 2. Lucic, 3. E. Lindholm (oba Calgary).

Montreal - Vancouver 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky: 19. Poehling - 8. Elias Pettersson, 27. Garland. Střely na branku: 24:42. Diváci: 20.478. Hvězdy zápasu: 1. Garland (Vancouver), 2. Allen, 3. Drouin (oba Montreal).

Buffalo - Seattle 4:7 (0:3, 2:2, 2:2)

Branky: 38. a 41. J. Skinner, 22. B. Murray, 59. Cozens - 20. a 28. McCann, 39. a 60. Appleton, 6. Soucy, 15. B. Tanev, 54. Schwartz. Střely na branku: 36:32. Diváci: 10.004. Hvězdy zápasu: 1. McCann, 2. Tanev (oba Seattle), 3. J. Skinner (Buffalo).

Centrální divize:

1. Minnesota 21 14 1 6 78:64 29
2. St. Louis 21 11 3 7 71:59 25
3. Winnipeg 22 10 4 8 60:61 24
4. Colorado 18 11 1 6 73:56 23
5. Nashville 21 11 1 9 58:63 23
6. Dallas 19 10 2 7 53:55 22
7. Chicago 21 7 2 12 45:67 16
8. Arizona 22 5 2 15 40:77 12