Strašidelný moment. Kuemper dostal zásah do oka, výhru Colorada vychytal Francouz

8. 5. 2022 7:39
Pavel Francouz v play off NHL nahradil ve dvacáté minutě v brankovišti Colorada zraněného Darcyho Kuempera a osmnácti zákroky přispěl k výhře týmu 7:3 v Nashvillu. Vítěz Západní konference vede v sérii už 3:0.
Darcy Kuemper poté, co ho Ryan Johansen nechtěně zasáhl hokejkou do oka.
Darcy Kuemper poté, co ho Ryan Johansen nechtěně zasáhl hokejkou do oka. | Foto: Reuters

Hokejový útočník Radek Faksa pomohl gólem k výhře Dallasu 4:2 nad Calgary a k vedení 2:1 na zápasy. Filip Chytil asistoval u jedné branky New Yorku Rangers, který podlehl v Pittsburghu 4:7 a prohrává 1:2 na zápasy. Florida utrpěla ve Washingtonu debakl 1:6 a prohrává v sérii 1:2.

Kuempera zranil nechtěně Ryan Johansen, jehož hokejka prošla skrz mřížku helmy a zasáhla gólmana Colorada do oka:

"Až dodnes jsem nevěděl, že se něco takového může stát. Nic takového jsem předtím neviděl. Samozřejmě je děsivé, že může hokejka projít mřížkou, ale je to velmi malá šance," řekl Francouz. Trenér Colorada Jared Bednar upřesnil, že Kuemperovi oko nateklo, ale že je jinak v pořádku. Nevyloučil ani start v příštím duelu.

V sobotním zápase ale nemohl pokračovat. Francouz si tak poprvé zachytal v letošním play off a pustil dvě branky.

"Nepostřehl jsem hned, co a jak se mu stalo, ale viděl jsem, že trpí. Věděl jsem, že půjdu do branky. Je vždy nepříjemné, když vidíte, že je někdo zraněný, ale potřeboval jsem všechny svoje myšlenky upřít na zápas, na puk. O to jsem se snažil a měl jsem i obrovskou podporu spoluhráčů," dodal český gólman.

Colorado vedlo trefami Artturiho Lehkonena a Nathana MacKinnona 2:0, za Nashville smazali manko Matt Duchene a Eeli Tolvanen, který překonal Francouze z levého kruhu. V polovině zápasu se prosadil hostující útočník Gabriel Landeskog.

Predators vyrovnali střelou Romana Josiho od modré čáry, ale na další branku Landeskoga už nenašli odpověď. Náskok postupně navýšili Nazem Kadri, Devon Toews a Valerij Ničuškin.

Zápas se lámal s trefou Landeskoga, který byl se čtyřmi body hrdinou zápasu, na 4:3. Nashville si vzal trenérskou výzvu kvůli nedovolenému bránění brankáři, ale gól platil a za zdržování hry byli domácí vyloučeni. Colorado nabídkou nepohrdlo, celkově v utkání využilo čtyři přesilové hry.

Faksa otevřel v deváté minutě tečí skóre, ale Calgary otočilo brankami Trevora Lewise a Eliase Lindholma na 2:1. Hrdinou zápasu se stal Joe Pavelski, který dvěma góly překlopil opět vedení na stranu Dallasu. Vítězství zpečetil sekundu před koncem Roope Hintz.

"Špičkoví hráči dokáží pozvednout výkon s rostoucí důležitostí zápasu. To Joe opět udělal," pochválil trenér Dallasu Rick Bowness Pavelského, který dal oba góly z dorážek. "Skvěle to přečetl. Jako vždy se pohyboval okolo brány a byl tam, kde měl být," doplnil kouč. Pavelski vstřelil vítěznou branku i v minulém zápase.

Chytil asistoval u branky Kaapa Kakka, který v páté minutě rychle zareagoval na vedoucí gól Brocka McGinna. Ještě v úvodní třetině ale Pittsburgh odskočil na 4:1, trefili se Jeff Carter a dvakrát Evan Rodrigues.

Prostřední část patřila Rangers a po brankách Franka Vatrana, Artěmije Panarina a Andrewa Coppa bylo skóre opět nerozhodné. Zápas rozhodl v 52. minutě Danton Heinen a výhru pojistili v závěru Jake Guentzel a Jeff Carter góly při power play.

Největší hvězdou zápasu ve Washingtonu byl vyhlášen domácí gólman Ilja Samsonov, který minule vystřídal Vítka Vaněčka při prohře 1:5 a chytal poprvé v letošním play off od začátku. Ruský brankář sice jako první inkasoval, překonal jej ve třetí minutě Jonathan Huberdeau, ale dalších 29 střel už zastavil.

Ještě před první sirénou vyrovnal T.J. Oshie, v prostřední třetině skórovali Marcus Johansson a Trevor van Riemsdyk a v posledních deseti minutých zvýraznili výhru Alexandr Ovečkin, John Carlson a Garnet Hathaway.

Vítěz základní části tak v sérii opět prohrává. "Předčili nás v podstatě v každé bitvě o puk, byli lepší v každé oblasti. Musíme něco vymyslet," řekl trenér Floridy Andrew Brunette.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 3. zápasy:

Washington - Florida 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Branky: 20. Oshie, 30. Johansson, 39. T. Van Riemsdyk, 51. Ovečkin, 56. Carlson, 60. Hathaway - 3. Huberdeau. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Samsonov, 2. Johansson, 3. T. Van Riemsdyk (všichni Washington). Stav série: 2:1.

Pittsburgh - NY Rangers 7:4 (4:1, 0:3, 3:0)

Branky: 9. a 59. Carter, 11. a 16. Rodrigues, 2. McGinn, 52. Heinen, 58. Guentzel - 6. Kakko (Chytil), 27. Vatrano, 28. Panarin, 36. Copp. Střely na branku: 37:36. Diváci: 18.385. Hvězdy zápasu: 1. Heinen, 2. Rodrigues, 3. Carter (všichni Pittsburgh). Stav série: 2:1.

Západní konference - 3. zápasy:

Nashville - Colorado 3:7 (1:2, 2:3, 0:2)

Branky: 18. Duchene, 26. Tolvanen, 33. Josi - 31. a 35. Landeskog, 11. Lehkonen, 17. MacKinnon, 35. Kadri, 50. D. Toews, 58. Ničuškin. Střely na branku: 30:42. Pavel Francouz odchytal za Colorado 40:57 minut, inkasoval dva góly z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 17.430. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. Makar, 3. Kadri (všichni Colorado). Stav série: 0:3.

Dallas - Calgary 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky: 32. a 51. Pavelski, 9. Faksa, 60. Hintz - 14. Lewis, 24. E. Lindholm. Střely na branku: 32:41. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Oettinger, 3. Heiskanen (všichni Dallas). Stav série: 2:1.