Neskutečná sleva. V Dallasu tleskají pětileté smlouvě pro českého pracanta Faksu

Daniel Poláček Daniel Poláček
12. 10. 2020 21:00
Přestože mu poslední základní část bodově tolik nevyšla, má Radek Faksa v hokejové NHL skvělé renomé. Jeho pětiletá smlouva vyvolává v Dallasu všeobecné nadšení.
Radek Faksa má po podpisu smlouvy zajištěný příjem na dalších pět let.
Radek Faksa má po podpisu smlouvy zajištěný příjem na dalších pět let. | Foto: Reuters

Český centr má nyní zajištěný příjem v průměru 3,25 milionu dolarů ročně (zhruba 75 milionů korun). V posledních čtyřech letech je navíc chráněný omezenou klauzulí o nevyměnitelnosti. Zvolí si pět klubů, kam nechce být vytrejdován.

Jen hrstka Čechů hraje NHL s lepšími podmínkami. Faksa přitom není extra produktivní. V uplynulé sezoně skončil mezi krajany až čtrnáctý. Posbíral 20 bodů (9+11) v 66 zápasech.

V Dallasu však relativně lukrativní smlouvě pro 26letého útočníka tleskají. Je neuvěřitelná, úžasná, přátelská k týmu. Tak ji zpravidla popisuje 25tisícová komunita fanoušků Stars na sociální síti.

Generální manažer klubu Jim Nill uzavřel velmi výhodný obchod také podle deníku The Dallas Morning News.

Kdyby Faksa kývl jen na roční spolupráci a sezonu nepokazil, zamířil by jako mnozí hráči na žádaný volný trh, kde zpravidla padají okázalejší nabídky. Místo toho se v nejlepším věku upsal Dallasu na dalších pět let a za přátelskou cenu. Tím zaujal.

"Vybíral jsem mezi dvěma možnostmi - tříletou a pětiletou smlouvou," prohlásil Faksa. "Vybral jsem tu pětiletou, protože to vážně nechci každou chvíli zase řešit. Teď chci prostě jen hrát hokej, proto jsem si také vybral ten delší kontrakt. Jsem šťastný za to, že mi Dallas takovou smlouvu nabídl, svědčí to o tom, že v klubu věří mé práci a váží si toho, co pro ně odvádím. Budu moc šťastný, když zůstanu hráčem Dallas Stars už navždycky."

A proč je vlastně víc než třímilionový roční plat považovaný za tak přátelský vůči Stars?

Metrákový Faksa odvádí práci, kterou čísla až tak dobře nevyjadřují. Černou práci. V posledních letech dře v lajně mezi Kanaďany Andrewem Coglianem a Blakem Comeauem. Často střeží nejnebezpečnější protivníky soupeře, které v ideálním případě decimuje těsnou obranou a hrou do těla. Na buly je první volbou trenéra hned po hvězdném Tyleru Seguinovi. 

Díky mnoha povinnostem v průměru tráví na ledě kolem 16 minut, a tak je pátým nejvytěžovanějším útočníkem Dallasu. Běžně chodí na přesilovky i oslabení. Podobně univerzální jsou z Čechů už jen Tomáš Hertl, Pavel Zacha a Ondřej Palát.

"Radek do našeho mužstva přidává kombinaci velikosti, rychlosti a tvrdosti," prohlásil manažer Nill. "Hodně toho odehraje, často proti nejlepším hráčům protivníka. Jsme nadšení, že tady s námi bude dalších pět sezon, protože je důležitou součástí kultury Stars."

Faksa, kterého Dallas draftoval před osmi lety jako celkovou třináctku, doplácí akorát na slabší produktivitu. Ta ho dělí od místa v prvních dvou lajnách.

Ač dokáže tvořit hru, zatím dosáhl nanejvýš "jen" na 17 gólů a 33 bodů. V případě zlepšení by mohl pomýšlet na Selke Trophy pro nejlépe bránícího (a zároveň bodujícího) forvarda ligy.

V předminulém ročníku skončil v hlasování novinářů na 24. příčce, o rok dříve byl dokonce sedmý. Jen dva Češi si vedli lépe. David Krejčí dosáhl před jedenácti roky na šesté místo a Bobbymu Holíkovi přisoudili na konci 90. let dokonce pátou příčku.

Dokáže Faksa jejich úspěch ještě přebít?

Momentálně drží mezi českými hráči jiný primát. Nikdo z nich nemá zajištěný příjem na tak dlouho dopředu, tedy do roku 2025. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy