Faksa dal dvě branky, Pastrňák bodoval potřinácté v řadě

6. 11. 2019 6:51
Útočník Radek Faksa pomohl Dallasu dvěma góly k výhře 4:1 nad Coloradem a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu. David Pastrňák bodoval v NHL poprvé ve třinácti zápasech za sebou. Lídr tabulky střelců ale patnáctou trefou sezony neodvrátil prohru Bostonu 4:5 v Montrealu. San Jose, v jehož obraně nastoupil poprvé v ročníku Radim Šimek, porazilo Chicago i díky gólu a asistenci Tomáše Hertla 4:2.
Radek Faksa
Radek Faksa | Foto: Reuters

Ocenění pro nejlepšího hráče zápasu získal i David Rittich, který chytil 34 střel a dovedl Calgary k vítězství 4:3 v prodloužení nad Arizonou. Do bohatého úterního programu zasáhl i druhý český gólman Petr Mrázek, který kapituloval třikrát v poslední třetině a prohrál s Carolinou 1:4 ve Philadelphii. U jediné branky Hurricanes asistoval Martin Nečas. Mrázek si připsal 24 zásahů.

Dallas vedl už po devatenácti sekundách 1:0 a po gólech Faksy, který měl před utkáním na kontě v tomto ročníku dvě branky, zvýšil na 2:0 a 3:1. Český útočník se v obou případech prosadil z dorážek. Nejdříve natřikrát překonal v šesté minutě Philippa Grubauera a v polovině zápasu udeřil z prostoru před brankou podruhé. Pětadvacetiletý centr byl při střelecké chuti, vypálil celkem sedmkrát, ale hattricku se nedočkal.

Pastrňák se prosadil typickým způsobem: v levém kruhu byl v přesilové hře připraven na přihrávku a střelou z první vyrovnal v 15. minutě na 1:1. Havířovský rodák tím překonal osobní maximum z roku 2017, kdy mezi 22. listopadem a 18. prosincem bodoval ve dvanácti utkáních v řadě. Český útočník vede kromě tabulky střelců i produktivitu soutěže (15+15).

Boston v dalším průběhu smazal i ztrátu 1:3 a 3:4 a ve třetí třetině vstřelil i pátý gól, který ale rozhodčí po trenérské výzvě odvolali. Zápas rozhodl v 50. minutě Ben Chiarot a pokazil tím jubilejní 1500. utkání Zdena Cháry. Slovenský obránce je třetím Evropanem, který odehrál v NHL tolik zápasů. Stejnou metu překonali i Jaromír Jágr (1733) a Nicklas Bäckström (1564).

Hertl skóroval do půl minuty poté, kdy neuspěl na druhé straně Dominik Kubalík v sólovém úniku střelou mezi betony. Odchovanec pražské Slavie objel branku a střelou z otočky upravil skóre na 3:0. Chicago zápas dvěma góly zdramatizovalo, ale při hře bez brankáře inkasovalo počtvrté. U tohoto gólu si připsal přihrávku Hertl.

Rittich i přes tři inkasované góly udržel Calgary několika skvělými zákroky ve hře. Kanadský klub prohrával 0:2 a ještě v 57. minutě 1:3. Obrat odstartoval gólem Mattew Tkachuk, který zápas i v čase 64:26 rozhodl.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Ottawa 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 9. Clutterbuck, 36. Bardreau z tr. střílení, 50. Cizikas, 51. Josh Bailey - 8. Pageau. Střely na branku: 32:28. Diváci: 11.212. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Cizikas, 3. Bardreau (všichni NY Islanders).

Philadelphia - Carolina 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky: 4. Couturier, 42. Konecny, 53. Farabee, 58. Giroux - 27. Wallmark (Nečas). Střely na branku: 28:34. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval čtyři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 85,71 procenta. Diváci: 16.172. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. Farabee, 3. Hart (všichni Philadelphia).

Columbus - Vegas 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky: 26. Jenner - 20. a 28. R. Smith. Střely na branku: 30:25. Diváci: 15.435. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. W. Karlsson (oba Vegas), 3. Korpisalo (Columbus).

Montreal - Boston 5:4 (3:1, 1:2, 1:1)

Branky: 2. a 39. Mete, 17. Tatar, 18. Byron, 50. Chiarot - 15. Pastrňák, 28. Clifton, 39. Bjork, 44. Kuraly. Střely na branku: 31:25. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Mete, 2. Chiarot, 3. Tatar (všichni Montreal).

Toronto - Los Angeles 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 34. Kerfoot, 53. Matthews, 54. W. Nylander - 26. Iafallo. Střely na branku: 23:25. Diváci: 19.195. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander, 2. Kerfoot (oba Toronto), 3. Iafallo (Los Angeles).

Winnipeg - New Jersey 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 29. Copp - 5. Hischier, rozhodující sam. nájezd Gusev. Střely na branku: 33:32. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Blackwood (New Jersey), 2. Hellebuyck, 3. Roslovic (oba Winnipeg).

Dallas - Colorado 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 6. a 31. Faksa, 1. Dickinson, 47. Perry - 20. Compher. Střely na branku: 38:37. Diváci: 18.108. Hvězdy zápasu: 1. Faksa, 2. Dickinson, 3. Perry (všichni Dallas).

Calgary - Arizona 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 57. a 65. M. Tkachuk, 38. J. Gaudreau, 58. Giordano - 9. Keller, 25. Dvorak, 51. Hinostroza. Střely na branku: 43:37. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval tři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 91,89 procent. Diváci: 17.824. Hvězdy zápasu: 1. Rittich, 2. M. Tkachuk, 3. Giordano (všichni Calgary).

Vancouver - St. Louis 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 57. Q. Hughes - 24. Bozak, 64. Schwartz. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18.789. Hvězdy zápasu: 1. Binnington (St. Louis), 2. Markström (Vancouver), 3. Schwartz (St. Louis).

Anaheim - Minnesota 2:4 (0:0, 2:1, 0:3)

Branky: 22. Rakell, 22. J. Larsson - 30. Fiala, 42. Zuccarello, 45. E. Staal, 58. Parise. Střely na branku: 31:26. Diváci: 15.526. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello (Minnesota), 2. Rakell, 3. Henrique (oba Anaheim).

San Jose - Chicago 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Branky: 22. Marleau, 33. E. Kane, 45. Hertl, 59. Meier (Hertl) - 57. Saad, 59. Keith. Střely na branku: 32:21. Diváci: 16.087. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. Marleau, 3. Goodrow (všichni San Jose).