Dvoubodový Pastrňák prohru Bostonu neodvrátil. Rittich v premiéře vychytal výhru

Aktualizováno 12. 11. 2021 9:48
Gól a asistence hokejového útočníka Davida Pastrňáka domácí prohru Bostonu 3:5 s Edmontonem neodvrátily. V noci se v NHL prosadil také Pavel Zacha, který se nahrávkou podílel na výhře New Jersey nad New York Islanders 4:0. Brankář David Rittich při premiéře za Nashville vychytal vítězství nad St. Louis 4:3 v prodloužení.
Radost Davida Pastrňáka a jeho parťáků z Bostonu.
Radost Davida Pastrňáka a jeho parťáků z Bostonu. | Foto: Reuters

Pastrňák v 5. minutě poslal Boston do vedení 1:0. Nabruslil si do výhodné pozice v pravém kruhu a střelou mezi betony brankáře Mikka Koskinena otevřel skóre. Edmonton zásluhou Evana Boucharda po čtyřiačtyřiceti sekundách srovnal, ale Bruins si vzali vedení zpět.

Pastrňák v 26. minutě kroužil s pukem u pravého mantinelu, zbavil se bránícího hráče a před brankou hledal osamoceného Patrice Bergerona. Zblokovaná přihrávka se ke kapitánovi domácích nedostala, našel si ji ale Brad Marchand a vrátil Bostonu vedení.

Ani napodruhé se Bruins neradovali z gólu dlouho, hráčům Oilers ke srovnání stačilo 26 sekund. Zach Hyman se po parádní stahovačce dostal do předbrankového prostoru a bekhendovou střelou překonal Linuse Ullmarka. Bruins v závěru druhé části Edmontonu znovu odskočili, ve třetí třetině ale třikrát inkasovali a prohráli 3:5. Dvěma góly otočil skóre nejlepší střelec NHL Leon Draisaitl.

Za stavu 3:4 mohl Pastrňák srovnat, ale v obrovské šanci ležícího Koskinena neprostřelil. "Zachránil to bruslí, ale moje zakončení bylo nepřijatelné. Osm minut před koncem za takového stavu musím takové šance proměňovat. Je to frustrující, mohl jsem srovnat a konečný výsledek mohl být úplně jiný," litoval Pastrňák, jenž je s deseti body (4+6) nejproduktivnějším Čechem v lize.

Havířovský rodák nebyl spokojený s řešením některých situací v útočném pásmu. S osmi pokusy byl suverénně nejpilnějším střelcem zápasu a také hodně kritický. "Zvlášť ve třetí třetině jsme začali situace zbytečně přehrávat. Naskytlo se nám několik příležitostí, ale radši jsme zvolili jiné řešení. Musíme do našich hlav dostat střeleckou mentalitu," řekl.

Hokejisté New Jersey zdolali Islanders jednoznačně 4:0. V první třetině poslal Devils do vedení Janne Kuokkanen a zvýšil ho v závěru druhé části Tomáš Tatar. Slovenský útočník ve výskoku se štěstím tečoval přesilovkovou ránu Dougieho Hamiltona a dal první branku v dresu Devils. Druhou asistenci u Tatarova gólu si připsal Zacha a s devíti body (6+3) je třetím nejproduktivnějším českým hokejistou v NHL.

Ve třetí třetině přidali Devils další dva góly. První nulu v sezoně vychytal brankář Mackenzie Blackwood, kryl všech 42 pokusů. "Vypadal naprosto jistě. Pomohl nám několika těžkými zákroky a byl hlavním strůjcem vítězství," chválil čtyřiadvacetiletého brankáře trenér Lindy Ruff.

Vítěznou premiéru v dresu Nashvillu si odbyl Rittich. Český brankář, který byl v úvodu sezony na covidovém protokolu, zlikvidoval 33 střel a dovedl Predators k výhře nad St. Louis v prodloužení. Jihlavský rodák se blýskl v 46. minutě: rychle se přesunul proti Ryanovi O'Reilly, jenž měl před sebou prázdnou branku.

Hlavní podíl na výhře měla první formace, která zapsala devět kanadských bodů. Centr Mikael Granlund asistoval u všech čtyř gólů, Matt Duchene skóroval dvakrát a měl asistenci a Luke Kunin bilanci 1+1.

Ve zbylých čtvrtečních duelech se čeští hokejisté výhry nedočkali. Florida s Radkem Gudasem podlehla Pittsburghu 2:3 po nájezdech a po výborném úvodu sezony prohrála potřetí za sebou. Hertlovo San Jose nestačilo na Winnipeg a Detroit, v jehož dresu nastoupili Filipové Zadina a Hronek, přišel o sérii tří výher s Washingtonem, kterému podlehl 0:2.

Gólově bohaté zápasy byly k vidění v Coloradu a Seattlu. Avalanche i bez zraněných Martina Kauta a Pavla Francouze rozstříleli Vancouver 7:1. Kraken v souboji s rozjetým Anaheimem prohrál 4:7 a v tabulce Západní konference je třetí od konce. Ducks se díky sedmé výhře v řadě posunuli na druhou pozici.

Výsledky NHL:

Boston - Edmonton 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)

Branky: 5. Pastrňák, 26. B. Marchand (Pastrňák), 38. Carlo - 47. a 50. Draisaitl, 6. Bouchard, 26. Hyman, 58. Ceci. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17.870. Hvězdy zápasu: 1. Drasaitl, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Bergeron (Boston).

Colorado - Vancouver 7:1 (3:0, 3:0, 1:1)

Branky: 4. Ničuškin, 8. Landeskog, 12. Rantanen, 32. L. O'Connor, 37. Helm, 40. D. Toews, 52. Compher - 42. Höglander. Střely na branku: 35:22. Diváci: 17.226. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. D. Toews, 3. L. O´Connor (všichni Colorado).

St. Louis - Nashville 3:4 po prodl. (2:0, 0:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 13. a 17. Kyrou, 49. Tarasenko - 21. a 63. Duchene, 28. Kunin, 45. Trenin. Střely na branku: 36:27. Rittich za Nashville odchytal celý zápas, inkasoval tři góly z 36 střel a úspěšnost zákroků měl 91,7 procenta. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Kunin, 2. Duchene (oba Nashville), 3. Kyrou (St. Louis).

Winnipeg - San Jose 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 12. Connor, 35. N. Schmidt, 40. Harkins, 60. Dubois - 7. Cogliano. Střely na branku: 34:27. Diváci: 14.229. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Connor, 3. N. Schmidt (všichni Winnipeg).

Pittsburgh - Florida 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 14. Blueger, 38. Rodrigues, rozh. náj. J. Carter - 17. Vatrano, 43. Barkov. Střely na branku: 31:38. Diváci: 17.194. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. Rodrigues (oba Pittsburgh), 3. Barkov (Florida).

Montreal - Calgary 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Branky: 10. Chiarot, 32. B. Gallagher, 53. Suzuki, 60. Evans - 3. Backlund, 17. Mangiapane. Střely na branku: 28:26. Diváci: 20.399. Hvězdy zápasu: 1. Suzuki, 2. B. Gallagher, 3. Chiarot (všichni Montreal).

Ottawa - Los Angeles 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 36. Kopitar, 57. Athanasiou. Střely na branku: 34:36. Diváci: 8221. Hvězdy zápasu: 1. Quick (Los Angeles), 2. F. Gustavsson (Ottawa), 3. Kopitar (Los Angeles).

Detroit - Washington 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Branky:13. D. Orlov, 13. Eller. Střely na branku: 21:29. Diváci: 16.812. Hvězdy zápasu: 1. Fucale, 2. D. Orlov (oba Washington), 3. DeKeyser (Detroit).

New Jersey - NY Islanders 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 13. Kuokkanen, 40. Tatar (Zacha), 46. Mercer, 57. D. Hamilton. Střely na branku: 34:42. Diváci: 13.816. Hvězdy zápasu: 1. Blackwood, 2. Tatar, 3. Janne Kuokkanen (všichni New Jersey).

Vegas - Minnesota 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Branky: 7. Cotter, 17. J. Röndbjerg, 40. Marchessault - 42. Spurgeon, 54. Hartman. Střely na branku: 35:24. Diváci: 18.267. Hvězdy zápasu: 1. Röndbjerg, 2. Cotter, 3. Brossoit (všichni Vegas).

Seattle - Anaheim 4:7 (0:1, 2:3, 2:3)

Branky: 28. a 51. McCann, 24. Schwartz, 44. Jordan Eberle - 24. a 60. T. Terry, 5. McTavish, 27. Mahura, 36. Shattenkirk, 50. H. Lindholm, 58. S. Carrick. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. McCann (Seattle), 2. Terry, 3. Getzlaf (oba Anaheim).

1. St. Louis 12 8 2 2 43:31 18
2. Minnesota 13 9 0 4 44:41 18
3. Winnipeg 13 7 3 3 43:36 17
4. Nashville 14 8 1 5 40:38 17
5. Colorado 11 5 1 5 37:37 11
6. Dallas 12 4 2 6 27:39 10
7. Chicago 14 3 2 9 31:50 8
8. Arizona 13 1 1 11 21:54 3