Senzace na obzoru. V draftu mají zase zářit Slováci, jeden připomíná českou hvězdu

jzp jzp
17. 3. 2023 10:30
Euforie z mládežnického hokeje na Slovensku neuhasla, naopak. V klíčovém prvním kole nadcházejícího draftu zámořské NHL můžou mít Slováci ještě víc hráčů než loni. A opět zastínit Česko.
Dalibor Dvorský na juniorském MS 2022
Dalibor Dvorský na juniorském MS 2022 | Foto: Profimedia

Byla to sláva srovnatelná s bronzem hokejistů z olympiády v Pekingu. V draftu NHL 2022 obsadilo Slovensko díky Juraji Slafkovskému a Šimonu Nemcovi první dvě místa a ještě s Filipem Mešárem mělo v úvodním kole hned tři hráče.

Česko se dvěma, Davidem Jiříčkem a Jiřím Kulichem, zaostalo.

Celkově sice dosáhlo na víc draftovaných jmen, konkrétně na devět oproti šesti, ale nejzásadnější je první kolo, kde je nejvyšší pravděpodobnost, že vybraný hokejista v NHL skutečně prorazí.

Prvním kolem letošního draftu, který na konci června hostí Nashville, z Čechů téměř jistě projde útočník Komety Brno Eduard Šalé. Mohl by ho doplnit brankář Michael Hrabal z americké juniorky, ten ale nemá nic jistého. I proto, že neudržel skvělou úspěšnost z úvodu sezony.

To Slováci mají podle posledních žebříčků lepší výchozí pozici. Útočník Dalibor Dvorský bude - stejně jako Šalé - útočit na elitní desítku a první kolo by nemělo minout ani dalšího forvarda Samuela Honzeka.

To ale není vše. Šanci na úvodní kolo, v němž si kluby rozeberou 32 mladých hokejistů, mají další tři Slováci - útočník Alex Čiernik, obránce Maxim Štrbák a brankář Adam Gajan.

Dosavadním maximem Slovenska jsou tři hráči v prvním kole z minulého roku. V případě Česka jde o čtyři jména z let 2002 a 2004. Pětice hokejistů v elitní dvaatřicítce by tak pro Slováky byla velkou senzací.

Ale nepředbíhejme. Ne každý březnový žebříček je pro Slovensko příznivý. Třeba stanice Sportsnet vidí v prvním kole "jen" Dvorského s Honzekem.

Nejoptimističtější je pozorovatel talentů Corey Pronman z webu The Athletic, který Slovákům určuje následující pořadí: 10. Honzek, 11. Dvorský, 29. Štrbák a 31. Gajan. Pronmanův kolega Scott Wheeler nepočítá v elitní dvaatřicítce se Štrbákem a Gajanem, ale zase do ní zařadil na 30. příčce Čiernika.

Ačkoliv většina skautů považuje za největší slovenskou naději v nadcházejícím draftu Dvorského, Pronman řadí o něco výš Honzeka, kterého na základě herního projevu srovnal s českou hvězdou bostonských Bruins Pavlem Zachou.

"Je to velký útočník, který dobře bruslí, což z něj v kombinaci s produktivitou dělá všestranného hráče," napsal o Slovákovi novinář. "Nemyslím si, že s kotoučem mu to jde vyloženě úžasně, ale má šikovné ruce a umí si poradit v těžkých situacích. Když puk na holi nemá, vykazuje dobrou pracovní morálku a dbá na detaily. Také vyhrává hodně osobních soubojů a může hrát v oslabení."

Honzek - stejně jako v minulosti Zacha - nastupuje v jedné z kanadských juniorek. Ve 40 zápasech posbíral 52 bodů (21+31) a navzdory nováčkovskému statusu patří k lídrům mužstva.

I pro zbylé Slováky ze zmíněné pětice je příznačné, že nenastupují doma. Dvorský s Čiernikem působí ve Švédsku, Štrbák s Gajanem v americké juniorce. Všichni s výjimkou Honzeka a Gajana se na Slovensku nerozvíjeli ani v minulých sezonách.

Východní soused Česka může i tak slavit. Ještě mezi roky 2019 a 2021 neměl svého zástupce ani ve druhém kole, natož v prvním, a v letech 2008, 2012 a 2016 vyšel naprázdno v celém draftu. Teď bude hodně vidět podruhé v řadě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy