Noste vlčí mák, vyzval imigranty legendární komentátor. A dostal vyhazov

jzp jzp
Aktualizováno 11. 11. 2019 22:08
Kanada je na nohou, a to kvůli slovům výstředního hokejového komentátora Dona Cherryho. Ten vyzval imigranty v zemi, aby nosili vlčí mák, který je symbolem Dne válečných veteránů. Za své poznámky dostal od stanice Sportsnet vyhazov.
Televizní komentátor Don Cherry.
Televizní komentátor Don Cherry. | Foto: ČTK

Má zálibu v bizarních oblecích a mnohdy zaujímá nekompromisní stanoviska, přičemž neřeší, jestli zrovna mluví o NHL, nebo velkých společenských tématech. Teď však narazil.

V sobotu Don Cherry vypustil další ze svých "bomb". V televizním přenosu, během své chvilky zvané Coach's Corner, si začal stěžovat, že v centru - silně multikulturního - Toronta nevidí spoluobčany s připnutým květem vlčího máku. Zejména lidé z Commonwealthu, do něhož patří i Kanada, ho nosí dva týdny před Dnem válečných veteránů, aby uctili padlé vojáky v první světové válce.

Za údajnou absenci známého symbolu v centru Toronta podle Cherryho zřejmě můžou imigranti, kterým vzkázal: "Milujete náš způsob života, naše mléko a strdí, a tak byste aspoň mohli zaplatit pár babek za vlčí mák."

A s odkazem na padlé dodal: "Tihle chlapi zaplatili za život, který si v Kanadě užíváte, tu nejvyšší cenu."

Adresáty svého projevu označil "you people" (vy lidé).

Cherry vyvolal bouřlivou reakci. Twitter hned v neděli zaplavily hashtagy #FireDonCherry (vyhoďte Dona Cherryho) či #DonCherryMustGo (Don Cherry musí jít).

A skutečně - v pondělí dostal Cherry vyhazov. Po dlouhých letech. Tváří Coach's Corner byl od roku 1982. Předtím ho veřejnost znala jako trenéra Bostonu.

"Sport lidi spojuje, ne rozděluje," napsal v prohlášení ředitel stanice Sportsnet Bart Yabsley. "Po dalších diskuzích jsme došli k závěru, že je načase, aby Don Cherry neprodleně odstoupil. Během sobotního vysílání vyřkl poznámky, které rozdělují společnost a nereprezentují naše hodnoty."

Yabsley zároveň podotkl, že Cherry je synonymem pro hokej. Komentátorské legendě poděkoval za její podíl při rozvoji této hry. 

Cherry své propuštění komentoval pro deník Toronto Sun. "Žádný problém," prohodil.

Dodal, že ho odchod bolí, zvlášť v Den válečných veteránů, ale dodatečně se neomluvil: "Vím, co jsem řekl, a stojím si za tím. Všichni v Kanadě by měli nosit vlčí mák, aby uctili naše padlé vojáky. Neproměním se v ochočeného robota, jen abych si udržel práci."

To Cherryho šéf Yabsley přispěchal s omluvou už v neděli: "Donovy diskriminující komentáře jsou urážlivé a nereprezentují naše hodnoty. S Donem jsme o vážnosti celé věci mluvili a za jeho poznámky, které rozdělují společnost, se upřímně omlouváme."

Cherryho kolega Ron MacLean popsal proslov svého parťáka jako "zraňující a předsudečný".

Reagovali také politici, třeba starostka jedné z předměstských částí Toronta Bonnie Crombieová, reprezentující Liberální stranu, uvedla: "Aby Don Cherry řekl, že ti, které označil jako 'vy lidé', nerespektují naše veterány, to je opovrženíhodné. Jsme pyšní na naše rozmanité kulturní dědictví a vždycky se za něj postavíme. Noví imigranti obohacují naši zemi. Všichni jsme Kanaďané a hrdě nosíme vlčí mák."

Po propuštění 85letého Cherryho hojně volali novináři, jedním z nich byl Chris Korman z deníku USA Today. Ve svém komentáři ostře zkritizoval zmiňovaný výraz "vy lidé": "Tohle je rasistické. A xenofobní. Taková věc by se neměla vysílat během sobotního hokejového zápasu, který sledují děti napříč celou zemí."

Část Kanady, kterou lze těžko upřesnit, nicméně Cherryho výroky chápe. Novinář Joe Warmington z listu Toronto Sun označil rozhořčené reakce za přehnané.

"(Cherrymu) je jedno, jestli jste se tady narodil, nebo jste do země přišel," napsal Warmington v komentáři. "Akorát nechce, aby lidé zapomněli, že zdejší způsob života se zárukou bezpečí a prosperity je možný díky těm, kteří bojovali a zemřeli ve válce."

Ostatně sám Cherry po svém vyhazovu vzkazuje: "Nezapomeňte nosit vlčí mák."

 

Právě se děje

před 13 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy