Trump zve Capitals na "nejlepší místo na Zemi". Smith-Pelly kvůli rasismu nepřijde, rozhodne Ovečkin

jzp jzp
10. 6. 2018 7:00
Washington Capitals získali svůj premiérový Stanley Cup, ale zda s ním dorazí do Bílého domu, který leží jen kilometr a půl od jejich arény, ještě není zcela jisté.
Devante Smith-Pelly zvedl nad hlavu Stanley Cup.
Devante Smith-Pelly zvedl nad hlavu Stanley Cup. | Foto: ČTK

Praha - Po 44 letech se konečně dočkali. Capitals vystoupali pod vedením kapitána Alexandra Ovečkina na vrchol hokejové NHL. Ve finále smetli Vegas 4:1 na zápasy a užívají si slávu.

"Gratuluji Washingtonu k jeho skvělé hře a k získání Stanley Cupu," tweetnul prezident Spojených států Donald Trump. "Alex Ovečkin byl úžasný - opravdová superstar!"

Blahopřání přijímal hořce útočník vítězů Devante Smith-Pelly, jenž ještě před rozhodujícím kláním naznačil, že při případném úspěchu by do Bílému domu navzdory tradici nepřišel, neboť Trumpa nemá zrovna v lásce.

"Věci, které z něj padají, jsou jednoznačně rasistické a sexistické," řekl Kanaďan tmavé pleti Smith-Pelly listu National Post. "Politiku tolik nesleduji, takže neznám všechny jeho názory, ale s jeho rétorikou rozhodně nesouhlasím. Myslím, že už jsem se rozhodl."

Za Trumpem - stejně jako loni - určitě nepřijdou basketbaloví šampioni z Golden State. Kvůli hrozící slabé účasti nedorazí ani Philadelphia Eagles, vítězové ligy amerického fotbalu. Jejich pozvánku prezident zrušil. S NFL má napjaté vztahy od té doby, co někteří fotbalisté začali poklekávat při hymně, aby podpořili hnutí proti policejnímu násilí na černoších.

NHL se k podobným gestům neuchýlila, politicky zůstává poměrně neutrální. Ovečkin a spol. by tedy neochotou navštívit Bílý dům překvapili.

"Myslím, že Capitals přijdou. Uvidíme," prohlásil Trump. "Můj přístup je takový, že pokud tady chtějí být, na nejlepším místě na Zemi, přivítám je. Ale jestliže tady být nechtějí, tak je nechci ani já."

V minulosti odmítl do prezidentského sídla přijít brankář Bostonu Tim Thomas, jenž po zisku Stanleyova poháru v roce 2011 zkritizoval politiku Baracka Obamy: "Federální vláda se vymkla kontrole. Ohrožuje práva, svobodu a majetek lidí."

Zbytek bostonských Bruins však dorazil. 

Zatím jediným klubem, který navštívil jak Obamu, tak Trumpa, jsou Pittsburgh Penguins. Na setkání s prvně jmenovaným z roku 2009 zavzpomínal bek Brooks Orpik: "Šli jsme za demokratem a jsem si jistý, že mezi námi byli nějací republikáni (Demokratická strana a Republikánská strana jsou hlavními politickými silami v USA, pozn. red.). Strávili jsme tam tři čtyři hodiny a prezidenta viděli tak dvě minuty. Jde spíš o zkušenost a příležitost k oslavě než o interakci s prezidentem."

Alexandr Ovečkin se dočkal Stanley Cupu po 13 letech v NHL.
Alexandr Ovečkin se dočkal Stanley Cupu po 13 letech v NHL. | Foto: Reuters

Letos by měl Orpik dorazit do Bílého domu coby člen vítězné party Washingtonu.

Neúčast zatím naznačil akorát Smith-Pelly. A co ostatní?

"Já to nechci komentovat," řekl hvězdný švédský centr Nicklas Bäckström. "Do politiky se nemíchám."

"Nechápu, proč to lidé řeší," přidal před pátým zápasem finále Ovečkin. "Ještě jsme přece nevyhráli." Teď už ano. A rozhodující slovo, zda Capitals za Trumpem přijdou, by měl mít právě kapitán mužstva, mimochodem aktivní podporovatel ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Pokud největší osobnost týmu řekne, že se (do Bílého domu) jde, tak i kdyby někdo jiný nesouhlasil, nic s tím neudělá, protože jeho slovo nebude mít dostatečnou váhu," prohlásil Orpik. "Bude zajímavé sledovat, jak to celé dopadne."

 

Právě se děje

Další zprávy