Detroit ladí sestavu plnou Čechů. Ale o společné lajně jsem ani neuvažoval, řekl kouč

jzp jzp
30. 9. 2022 10:18
Hned po Bostonu tam sídlí největší česká kolonie v hokejové NHL. Pravděpodobnost, že v Detroitu vznikne kompletně česká lajna, je však prakticky nulová.
Jakub Vrána (vlevo) a Filip Zadina slaví gól v dresu Detroitu
Jakub Vrána (vlevo) a Filip Zadina slaví gól v dresu Detroitu | Foto: Reuters

Detroitští Red Wings momentálně drží práva na pět Čechů. Všichni s výjimkou mladého gólmana Jana Bednáře odstartují nadcházející sezonu v hlavním týmu. Vedle beka Filip Hronka jde o útočníky Jakuba Vránu, Dominika Kubalíka a Filipa Zadinu.

"Pokud dostanu šanci vedle Jakuba nebo Dominika, užijeme si to," prohlásil  Zadina. "Jako čeští kluci máme mezi sebou určité pouto, takže když spolu začneme hrát, ještě se to zlepší. Záleží ale na trenérech. Musíme hrát svoji hru a vydobýt si místo v sestavě."

Je pravděpodobné, že dva z české útočné trojice se v jedné lajně sejdou. Všichni tři ale ne.

"Ani jsem o tom neuvažoval," odpověděl na novinářský dotaz nový trenér Detroitu Derek Lalonde. "Ti kluci jsou si jako hráči dost podobní, vynikají šikovností, bruslením a střelbou."

Hlavně ale jde o křídelníky, kteří na rozdíl od centrů nemají tolik defenzivních úkolů a zpravidla nechodí na buly. Všichni se k němu sice nachomýtli, ale ani jeden nepřekročil 50procentní úspěšnost.

Nejúspěšnější byl Vrána, který v NHL absolvoval 61 vhazování a vyhrál 46 procent z nich. Vedl si tak lépe než třeba Filip Chytil, který u newyorských Rangers dosáhl jen na 40procentní úspěšnost, přestože nastupuje i jako centr. 

Kde budou čeští útočníci Detroitu hrát, zatím není jasné. Generální manažer klubu Steve Yzerman totiž v létě hodně posiloval. Vedle Kubalíka přivedl ještě univerzála Andrewa Coppa nebo produktivní křídlo Davida Perrona. Variant je tedy hodně.

Zadina s Kubalíkem už nicméně ukázali, že by jim to spolu mohlo klapat. První z nich se v přípravném utkání v Pittsburghu blýskl statistikou 1+1, druhý vstřelil dva góly. Centra jim dělal Michael Rasmussen, který dvakrát asistoval. Byla z toho vysoká výhra 6:2.

V ostrých zápasech by se na Rasmussenovo místo mohl posunout Švýcar Pius Suter, kterého Kubalík zná ze Chicaga. Šlo by o třetí lajnu Red Wings.

"Nevím, kolik zápasů jsme spolu odehráli, ale pár jich určitě bylo," podotkl český křídelník. "Vždycky se hodí, když kluka, kterého máte vedle sebe, znáte a víte, čím může přispět. Myslím, že nám to v Chicagu klapalo. Když nás dají dohromady i tady, budu jedině rád."

Vránovi předpovídají místo ve druhé formaci s posilami Coppem a Perronem. V elitní řadě by měl nadále zářit kapitán Dylan Larkin s prověřenými křídly Tylerem Bertuzzim a Lucasem Raymondem.

Detroit odehraje ještě šest přípravných zápasů, v nichž bude ideální sestavu ladit, ale už teď je prakticky jisté, že na kompletně český útok nedojde.

Pravděpodobně nevznikne ani v Bostonu, kde se kvůli zranění hvězdy Brada Marchanda spekulovalo o trojici Pavel Zacha - David Krejčí - David Pastrňák. První z nich však zřejmě odstartuje vedle elitního centra Patrice Bergerona.

Česká lajna se v NHL naposledy objevila v roce 2014 v Arizoně, kde spolu hráli Martin Erat, Martin Hanzal a Radim Vrbata. Kvůli zraněním a nepřesvědčivým výkonům se však útok brzy rozpadl. Největší stopu tak za sebou zanechali Petr Nedvěd, Radek Dvořák a Jan Hlaváč, kteří spolu na přelomu milénia zářili u Rangers.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy