reklama
 
 

Dejte to starším, já se znovu narodil. Jágr nebude kapitánem a trápí ho ztráta klíčového parťáka

12. 10. 2016 10:09
Český hokejista Jaromír Jágr vyhlíží další sezonu NHL, v jejímž průběhu oslaví už 45. narozeniny. Opět odstartuje v elitní lajně, jenže po boku nebude mít výtečného Jonathana Huberdeaua, který prodělal vážné zranění. I tak má posílená Florida vysoké ambice.

Praha – Až Jaromír Jágr v noci na pátek zahájí sezonu proti New Jersey, na lavičce protivníka bude stát o tři roky mladší kouč John Hynes. Časem česká osmašedesátka okusí také hru Phoenixu, jemuž šéfuje o 17 let mladší manažer John Chayka. I tyto údaje značí, že Jágr bude znovu fascinovat fanoušky po celém světě, zvlášť pokud v historických statistikách překoná další hokejové velikány.

Nejlépe má našlápnuto v produktivitě. Pokud dá dohromady alespoň dvacet bodů, vyhoupne se před Marka Messiera. Výš už nikdo není, jen nepřekonatelný Wayne Gretzky.

Kdo však čeká, že útočník Floridy vkročí do základní části suverénně jako loni, kdy dvakrát skóroval, může být zklamaný. Tentokrát musí Jágr překonávat těžší, částečně nečekané překážky.

Podle kanadské stanice Sportsnet sice patří mezi deset nejlepších pravých křídel v NHL, jenže v únoru oslaví už 45. narozeniny. V takovém věku dokázal konkurovat těm nejlepším jediný útočník – Gordie Howe. Toho však tolik netrápila měnící se tvář soutěže, do níž se dnes ve velkém dere rychlé a dravé mládí.

Rozpad elitní lajny

Jágrovi doteď pomáhali dva fenomenální mladíci – Aleksander Barkov a Jonathan Huberdeau. Druhý z nich ale v přípravě utrpěl zranění nohy. Patrně jde o Achillovu šlachu a rekonvalescence může zabrat víc než čtvrt roku. Elitní lajna Panthers tudíž dostala těžkou ránu.

"Byli jsme na sebe zvyklí, věřili jsme, že tohle bude náš rok," řekl centr Barkov deníku Miami Herald.

Smutní také velezkušený Čech: "Velká ztráta pro náš tým, velká ztráta pro naši lajnu. Hráli jsme spolu od té doby, co jsem tady. Byla mezi námi chemie. Je to smutné, ale musíme s tím bojovat."

Zachránit situaci zkusí jiný Jonathan, který nemá tolik talentu, zato srší motivací. Marchessault v létě přišel z Tampy, aby posílil třetí či čtvrtou formaci, ovšem teď dostane životní šanci. V 25 letech může ukázat, že hromadu bodů dokáže sbírat nejen ve farmářské AHL. "Jágr a Barkov jsou samozřejmě skvělí hráči, v minulosti jsme viděli, co dokážou. Zahrát si s někým takovým, to bude něco," pronesl Marchessault.

Potíže hlásí rovněž třetí floridská lajna, jejíž centr Nick Bjugstad má zlomenou ruku a bude marodit alespoň měsíc. Nahradit ho má Denis Malgin, stále teprve 19letý Švýcar s ruským občanstvím, který se chlubí šikovnýma rukama, ale mezi zámořskou elitou neodehrál ani minutu.

Posily a nový kapitán

Příznivci Panthers si budou muset zvykat na mnoho nových tváří, především v obraně. Z farmy přišel nadějný Michael Matheson, z jiných klubů dorazili Keith Yandle, Jason Demers a Mark Pysyk. Takovou konkurenci neustál Jakub Kindl, jenž zamířil na farmu.

Částečně překopaný kádr bude tmelit nový kapitán Derek MacKenzie (kariéra dosavadního lídra Willieho Mitchella nejspíš skončila), asistentské áčko mají Aaron Ekblad a Jussi Jokinen. Dres Jaromíra Jágra, jednoznačně nejzkušenějšího muže v týmu, zůstane opět čistý.

"Dělal jsem kapitána v Pittsburghu, dělal jsem ho i v New Yorku. Dejte to teď starším klukům. Já jsem se znovu narodil, nejsem tak starý," prohodil 44letý forvard.

I na něm bude záviset, zda posílená Florida překoná úspěšnou minulou sezonu, v níž poprvé nasbírala přes 100 bodů, ale poté ztroskotala hned na začátku bojů o Stanley Cup.

autor: Daniel Poláček | 12. 10. 2016 10:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama