Zázrak na ledě, oslavuje NHL rolbaře. Znemožnil hvězdy a čekají ho pocty

jzp jzp
24. 2. 2020 14:35
Hokejová NHL má nového hrdinu. Rolbař David Ayres o víkendu vychytal Carolině vítězství na půdě slavného Toronta a v úterý půjde znovu do akce. Tentokrát však bez brankářské výstroje.
David Ayres v dresu Caroliny.
David Ayres v dresu Caroliny. | Foto: Reuters

Carolina pozvala 42letého chlapíka na příští domácí klání, kde mu svěří roli "siréňáka". Což znamená, že hlasitým zvukem odstartuje zápas. Speciální přístroj jinak obsluhují pozvané celebrity nebo třeba držitelé permanentky.

A to není jediná pocta. Mary-Ann Baldwinová, starostka Raleigh, kde Hurricanes sídlí, vyhlásila úterý za "Den Davida Ayrese".

Fanoušci si také můžou koupit tričko s Ayresovou jmenovkou, přičemž novopečený hrdina nepřijde zkrátka. Carolina mu zaplatí za licenci a část výnosů věnuje nadaci, která bojuje proti ledvinovým onemocněním.

Právě Ayres před 15 lety prodělal transplantaci ledviny. Tehdy netušil, jestli ještě někdy bude moct hrát hokej. 

Přesto si odbyl premiéru v NHL. Metu, o níž mnozí sní, dobyl navzdory minimálním zkušenostem s velkým hokejem. Kdysi chytal akorát třetiřadou juniorku či poloamatérskou soutěž. U hokeje zůstal, pracuje jako rolbař a brankářsky občas vypomáhá při trénincích Toronta.

V sobotu šel do hry zhruba v polovině zápasu, protože James Reimer i Petr Mrázek kvůli zraněním odpadli. Do té doby zápas sledoval z tribuny po boku své ženy coby rezervní gólman, kterého musí mít domácí klub připraveného pro případ nouze. A ta nastala. 

Carolina v tu chvíli vedla 3:1, ale málokdo čekal, že vedení udrží. Ayres ostatně propustil první dvě střely. "Asi prohrajeme tak 3:15," pomyslel si v tu chvíli Jason Muzzatti, kouč brankářů Hurricanes. "Kluky ale celá situace motivovala, aby makali víc."

Hosté výborně bránili a senzačně zvítězili 6:3.

Ayresův hektický večer v Torontu:

Takhle vypadala premiéra 42letého Davida Ayrese v hokejové NHL. | Video: Youtube.com

Ayres si připsal osm zákroků a vyhlásili ho první hvězdou večera. Po návratu do šatny ho spoluhráči pokropili vodou; šampaňské zřejmě neměli po ruce. Dvaačtyřicetiletý hrdina dostal za záskok 500 dolarů (v přepočtu necelých 12 tisíc korun) a vyvolal nadšení torontského publika.

Domácí Maple Leafs museli naopak přijmout bučení. Porazil je rolbař. Pasáž, v níž chytal, prohráli 2:3.

"Vzhledem k okolnostem jsme si s tím zápasem neporadili moc dobře," uznal hvězdný kapitán Toronta John Tavares. "Možná to byl náš nejubožejší výkon."

Trenér Sheldon Keefe přihodil: "Soupeř gólmana ani nepotřeboval."

V neděli šel Ayres znovu na led. Vypomáhal Torontu při dobrovolném tréninku, kde piloval střelbu třeba William Nylander. Když dril skončil, proslaveného rolbaře znovu obklopili novináři. Ayres vyprávěl, jak se nevyspal, jak mu telefon zaplavily asi dvě stovky zpráv.

Na zápas, který někteří komentátoři označili jako "Miracle On Ice" (Zázrak na ledě), nikdy nezapomene.

Carolina bojující o play off nicméně řeší nepříjemnou situaci v brankovišti. Reimer je zraněný v dolní části těla a podle trenéra Roda Brind'Amoura bude "nějaký čas" mimo. Mrázek mohl po tvrdé srážce prodělal otřes mozku. Klub proto povolal z farmy Alexe Nedeljkovice a Antona Forsberga.

Ve hře je příchod dalšího gólmana, Hurricanes mají zájem například o Robina Lehnera z Chicaga. Nicméně přestupní období končí v pondělí večer českého času.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy