Zázrak na ledě, oslavuje NHL rolbaře. Znemožnil hvězdy a čekají ho pocty

jzp jzp
24. 2. 2020 14:35
Hokejová NHL má nového hrdinu. Rolbař David Ayres o víkendu vychytal Carolině vítězství na půdě slavného Toronta a v úterý půjde znovu do akce. Tentokrát však bez brankářské výstroje.
David Ayres v dresu Caroliny.
David Ayres v dresu Caroliny. | Foto: Reuters

Carolina pozvala 42letého chlapíka na příští domácí klání, kde mu svěří roli "siréňáka". Což znamená, že hlasitým zvukem odstartuje zápas. Speciální přístroj jinak obsluhují pozvané celebrity nebo třeba držitelé permanentky.

A to není jediná pocta. Mary-Ann Baldwinová, starostka Raleigh, kde Hurricanes sídlí, vyhlásila úterý za "Den Davida Ayrese".

Fanoušci si také můžou koupit tričko s Ayresovou jmenovkou, přičemž novopečený hrdina nepřijde zkrátka. Carolina mu zaplatí za licenci a část výnosů věnuje nadaci, která bojuje proti ledvinovým onemocněním.

Právě Ayres před 15 lety prodělal transplantaci ledviny. Tehdy netušil, jestli ještě někdy bude moct hrát hokej. 

Přesto si odbyl premiéru v NHL. Metu, o níž mnozí sní, dobyl navzdory minimálním zkušenostem s velkým hokejem. Kdysi chytal akorát třetiřadou juniorku či poloamatérskou soutěž. U hokeje zůstal, pracuje jako rolbař a brankářsky občas vypomáhá při trénincích Toronta.

V sobotu šel do hry zhruba v polovině zápasu, protože James Reimer i Petr Mrázek kvůli zraněním odpadli. Do té doby zápas sledoval z tribuny po boku své ženy coby rezervní gólman, kterého musí mít domácí klub připraveného pro případ nouze. A ta nastala. 

Carolina v tu chvíli vedla 3:1, ale málokdo čekal, že vedení udrží. Ayres ostatně propustil první dvě střely. "Asi prohrajeme tak 3:15," pomyslel si v tu chvíli Jason Muzzatti, kouč brankářů Hurricanes. "Kluky ale celá situace motivovala, aby makali víc."

Hosté výborně bránili a senzačně zvítězili 6:3.

Ayresův hektický večer v Torontu:

Takhle vypadala premiéra 42letého Davida Ayrese v hokejové NHL. | Video: Youtube.com

Ayres si připsal osm zákroků a vyhlásili ho první hvězdou večera. Po návratu do šatny ho spoluhráči pokropili vodou; šampaňské zřejmě neměli po ruce. Dvaačtyřicetiletý hrdina dostal za záskok 500 dolarů (v přepočtu necelých 12 tisíc korun) a vyvolal nadšení torontského publika.

Domácí Maple Leafs museli naopak přijmout bučení. Porazil je rolbař. Pasáž, v níž chytal, prohráli 2:3.

"Vzhledem k okolnostem jsme si s tím zápasem neporadili moc dobře," uznal hvězdný kapitán Toronta John Tavares. "Možná to byl náš nejubožejší výkon."

Trenér Sheldon Keefe přihodil: "Soupeř gólmana ani nepotřeboval."

V neděli šel Ayres znovu na led. Vypomáhal Torontu při dobrovolném tréninku, kde piloval střelbu třeba William Nylander. Když dril skončil, proslaveného rolbaře znovu obklopili novináři. Ayres vyprávěl, jak se nevyspal, jak mu telefon zaplavily asi dvě stovky zpráv.

Na zápas, který někteří komentátoři označili jako "Miracle On Ice" (Zázrak na ledě), nikdy nezapomene.

Carolina bojující o play off nicméně řeší nepříjemnou situaci v brankovišti. Reimer je zraněný v dolní části těla a podle trenéra Roda Brind'Amoura bude "nějaký čas" mimo. Mrázek mohl po tvrdé srážce prodělal otřes mozku. Klub proto povolal z farmy Alexe Nedeljkovice a Antona Forsberga.

Ve hře je příchod dalšího gólmana, Hurricanes mají zájem například o Robina Lehnera z Chicaga. Nicméně přestupní období končí v pondělí večer českého času.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy