Srdcervoucí, oplakává Pastrňák smrt exparťáka. Kanada dojala 15kilometrovou kolonou

jzp jzp
14. 4. 2020 14:01
Stovky aut a nespočet kondolencí. V Kanadě velkolepě uctili památku Colbyho Cavea, hokejisty NHL, který v pouhých 25 letech nečekaně zemřel po krvácení do mozku.
Lidé v Kanadě uctili památku hokejisty Colbyho Cavea, který zemřel po krvácení do mozku.
Lidé v Kanadě uctili památku hokejisty Colbyho Cavea, který zemřel po krvácení do mozku. | Foto: ČTK

Premiérový gól v NHL vstřelil před více než rokem za Boston po nahrávce Davida Pastrňáka. Dál ale Cave pokračoval v Edmontonu, kde se chtěl stát pevnou součástí hlavního mužstva.

Stihl ale jen 44 zápasů. V sobotu zemřel v torontské nemocnici, kde v úterý podstoupil operaci kvůli krvácení do mozku. Doktoři odstranili koloidní cystu, která tlačila na hráčův mozek, ale víc udělat nemohli. Hokejista se z umělého spánku neprobral.

"Naše rodina je v šoku, ale víme, že Colby byl svou rodinou milovaný, stejně tak svými přáteli, hokejovou komunitou a dalšími. Děkujeme všem za modlitby v této těžké době," sdělila Caveova rodina veřejnosti.

Hráči kondolovaly slavné osobnosti včetně Wayna Gretzkého, ale také lidé z menšího města North Battleford v provincii Saskatchewan, kde se Cave narodil a kde hrál za mládežnické výběry až do svých 16 let.

Caveovu rodinu, která se po zdrcujících dnech do North Battlefordu vracela, musela dojmout záměrná kolona aut na tamní dálnici. Lidé tak uctili hokejistovu památku. Někteří po výstupu z vozidla vytáhli vlajky, jiní si s sebou vzali transparenty nebo třeba dres Edmontonu.

Přijel také bývalý obránce Oilers Eric Gryba, který z místa napsal: "Údajně je tady 15kilometrová kolona aut čekající na rodinu Colbyho Cavea."

"Vzhledem k tomu, co se teď ve světě děje, je neuvěřitelné vidět, jak velká část komunity přijela rodinu podpořit," řekl přítel Caveových Heath Gabruch.

Premiér Saskatchewanu Scott Moe zveřejnil na sociální síti video, které z výšky zachycuje "nekonečnou" čáru aut.

Lidé si mezi sebou museli držet určitý odstup kvůli aktuální pandemii koronaviru. Jinak ale nákaza s úmrtím hráče nesouvisí, jak potvrdil jeho agent Jason Davidson.

Drama se špatným koncem odstartovalo v pondělí, kdy byl Cave s bolestmi hlavy převezen do nemocnice.

"Nedává to žádný smysl," zlobil se kapitán Edmontonu Connor McDavid, když novinku vstřebával. "Byl jsi úžasný člověk, Cavere. Přinášel jsi hrozně moc pozitivní energie do kabiny a života ostatních. Budeš nám hodně chybět."

"Odpočívej v pokoji," vzkázal bývalému parťákovi Pastrňák. "Je to srdcervoucí zpráva. Měl jsem to štěstí, že jsem byl tvůj kamarád a spoluhráč. Vždycky jsi měl dobrou náladu a úsměv. Nezapomenu na tebe."

Tak lidé na dálnici u města North Battleford uctili Caveovu památku:

 

Právě se děje

před 25 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy