Krůček k senzaci. Mladík Chytil boří kouči plány, má vést třetí útok slavných Rangers

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 9. 2017 7:07
Našlo Česko dalšího Davida Pastrňáka? Hokejistu, který vlétne do zámořské NHL v pouhých 18 letech? Pravděpodobnost, že Filip Chytil odstartuje za pár dní sezonu v dresu slavných Rangers, je zase o něco vyšší.
Filip Chytil v dresu Rangers.
Filip Chytil v dresu Rangers. | Foto: ČTK

Praha - Zlínský odchovanec Filip Chytil neustále překvapuje. Před pár měsíci pronikl navzdory předpokladům do prvního kola draftu. Teď možná zaujme místo v sestavě New Yorku Rangers, přestože měl ještě rok dva zrát v Česku.

Když novinář Dan Rosen z NHL.com ve středu věštil, s jakými formacemi ambiciózní Rangers zahájí ročník, zařadil Chytila do třetího útoku mezi J. T. Millera a Ricka Nashe.

Jestliže se předpověď stane realitou, bude český centr prvním 18letým hráčem v poli v sestavě slavného newyorského klubu od sezony 1998-99. Tehdy dostal šanci dříč Manny Malhotra.

Chytil v kempu zazářil, přestože měl oproti ostatním nevýhodu. V létě si natrhl sval na noze, a tak nemohl naplno trénovat. Jakmile ale naskočil do prvního přípravného klání, nedal handicap znát. Proti New Jersey rozhodl prodloužení a celkově ve čtyřech zápasech nasbíral tři body (1+2). Oslnil rychlostí, chytrostí a šikovností.

Spolu s dalšími mladíky hrál tak dobře, že donutil trenéra Rangers přehodnotit plány. Alain Vigneault původně počítal s tím, že do oslabeného středu útoku přesune univerzála Millera. Ten ale zůstane na křídle, protože z centrů v posledních dnech nezaujal jen Chytil, ale také Lias Andersson, David Desharnais, Cristoval Nieves a Vinni Lettieri. "Všichni hráli opravdu dobře, čekají nás těžká rozhodnutí," prohlásil Vigneault.

K senzaci není daleko

Skládání sestavy pro úvodní klání proti Coloradu je obtížné i proto, že po operaci kyčle chybí švédský rychlík Jesper Fast.

Předpokládaná sestava Rangers podle NHL.com

Kreider - Zibanejad - Zuccarello
Vesey - Hayes - Bučněvič
Miller - Chytil - Nash
Desharnais - Andersson - Grabner

McDonagh - Shattenkirk
Skjei - Smith
Staal - DeAngelo

Lundqvist
Pavelec

Jak z toho ven? Jeden z reálných scénářů počítá s tím, že Fastovo místo na křídle obsadí Desharnais a dvě volné pozice ve středu útoku připadnou Chytilovi a Anderssonovi, tedy dvěma 18letým mladíkům.

"Než sem přišli, neviděl jsem je hrát, ale díky šikovnosti, bruslení a hokejové chytrosti si získali mou pozornost," řekl kouč Vigneault. "Jestli jsem překvapený? Talent přece není omezený věkem."

Rangers dříve spoléhali především na vysloužilé veterány. Kdyby nyní vyšli do boje o Stanley Cup, na který stále mohou pomýšlet, se dvěma čerstvě draftovanými centry, šlo by o senzaci. Rozhodně ale není vyloučené, že k ní dojde. "Je to možnost," připustil trenér na začátku týdne. Od té doby se v zásadě nic nezměnilo.

Příprava kandidátů na dvě volná místa na centru (zdroj):

Zápasy Góly Body +/- Trestné min. Střely
David Desharnais 2 2 3 2 0 3
Filip Chytil 4 1 3 2 2 11
Vinni Lettieri 4 1 2 0 8 4
Lias Andersson 4 0 2 -1 4 3
Cristoval Nieves 4 0 1 -3 0 1

Devět zápasů v NHL a pak Zlín?

Klub z Manhattanu má za sebou hlavní část přípravy, v níž vyhrál polovinu z šesti klání, a dumá nad ideální sestavou. Do úterka přijdou poslední škrty, přičemž fanoušky zajímá především osud vychvalovaných teenagerů.

"Oba se nám ukázali v dobrém světle," řekl k Chytilovi a Anderssonovi generální manažer Jeff Gorton. "Teď musíme zjistit, co je nejlepší pro nás a co pro ně. Nechceme je dát do čtvrté lajny, kde se nebudou moct rozvíjet. Každopádně jsem za ně šťastný. Vypadá to, že před sebou mají zářnou budoucnost, což je pro nás jedině dobře."

Dříve Gorton prohlásil, že pokud Chytil nepronikne do hlavního mužstva, nejspíš ho čeká návrat do Zlína. Farma či juniorka jsou nepravděpodobné možnosti.

Konečné rozhodnutí ale nemusí přijít příští týden. Je dost možné, že nadějný Čech odehraje za Rangers nanejvýš devět zápasů, načež zamíří do extraligy. Okusí NHL, ale podle pravidel mu nezačne platit tříletý nováčkovský kontrakt.

 

Právě se děje

Další zprávy