Chytil ohromil NHL úchvatným sólem. Krejčí asistoval u tří gólů Bostonu

Aktualizováno 18. 1. 2019 8:35
Útočník David Krejčí se podílel ve čtvrtečním utkání NHL třemi asistencemi na výhře Bostonu 5:2 nad St. Louis a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
Filip Chytil v dresu New Yorku Rangers.
Filip Chytil v dresu New Yorku Rangers. | Foto: Reuters

Krásnou individuální akcí, kterou zakončil gólem, se ve čtvrtečním programu blýskl Filip Chytil z New York Rangers. Devatenáctiletý český hráč osmou trefou v sezoně pomohl k vítězství 4:3 nad Chicagem, za které si jednu přihrávku připsal David Kämpf.

Krejčí zaznamenal potřetí v sezoně v jednom utkání tři body, pokaždé za tři asistence. Poprvé se do statistik zapsal ve 24. minutě, kdy našel mezi kruhy osamoceného Toreyho Kruga, který otevřel skóre. U akce, po které Boston vyrovnal na 2:2, Krejčí přihrál na modrou čáru Zdenovi Chárovi, jehož střelu tečoval David Backes. Třetí bod si připsal v závěrečné minutě, v níž získal v power play puk pro Seana Kuralyho, který zpečetil výhru trefou do prázdné branky.

"Snažím se tvořit hru a držím puk, dokud to jde. Pochvalu si ale zaslouží také moji spoluhráči, že se tlačí do brány a otevírají tím prostor pro přihrávku. Další si najíždějí do volných míst a hodně mi to tím usnadňují," vysvětlil Krejčí, který má na kontě v této sezoně třicet přihrávek, nejvíce z českých hokejistů.

Trenér Bostonu Bruce Cassidy posunul ke Krejčímu do druhé formace Slováka Petera Cehlárika, který ve středu odehrál v NHL první zápas sezony a zaskvěl se dvěma góly. "Hraje velmi dobře, snaží se. Je silný na puku, dobře napadá a vyhrává souboje, které jsou padesát na padesát. Měli jsme hodně akcí typu 'přihrej a jeď'. Šlo nám to, snad v tom budeme pokračovat," komentoval Krejčí souhru. Oba spolu odehráli pár zápasů už v sezoně 2016/17.

Další český útočník ve službách Bostonu David Pastrňák nebodoval. Jejich spoluhráč Tuukka Rask vychytal 252. výhru v dresu Bruins a v klubové historii vyrovnal v této statistice vedoucího Cecila Thompsona.

Chytil vyrovnal ve čtrnácté minutě na 1:1 po úchvatném sólu. Český útočník zavezl puk po pravé straně od vlastní branky až do útočného pásma, natlačil se před obránce a manévr zakončil přesnou střelou k bližší tyči do horního rohu.

"Trenéři mi pořád říkají, abych nabral na křídle rychlost a tlačil se přes beka do brány. Vyzkoušel jsem to a byl z toho gól," komentoval akci Chytil, který v tomto ročníku nasbíral sedmnáct bodů (8+9).

Českého teenagera pochválil i trenér Rangers David Quinn. "Je to mimořádně talentovaný kluk. Umí si sám vytvořit šanci, je nesmírně šikovný při hře s hokejkou. Moc se mi líbí, že si v poslední době hledá kotouč, chce s ním hrát. Přitom stále ještě nemá ani dvacet let, to bude mít v září. Někdy mám dojem, že někteří zapomínají, jak mladý je," řekl kouč.

Rangers v dalším průběhu odskočili na 3:1. Chicago ve třetí třetině dvakrát snížilo na rozdíl jedné branky. Gól na 3:4 po přihrávce Kämpfa ale padl už příliš pozdě, dvě sekundy před závěrečnou sirénou. Henrik Lundqvist tak zaznamenal 445. vítězství v soutěži a v historickém pořadí brankářů se v počtu vychytaných výher vyrovnal šestému Terrymu Sawchukovi.

Hokejisté Anaheimu zažili přesně po měsíci vítězný pocit. Kalifornský klub předtím ztratil dvanáct zápasů za sebou, což je nejdelší série proher v klubové historii. Čekání na vítězství ukončil na ledě Minnesoty, kde vyhrál 3:0. Hosté vstřelili všechny góly v úvodních osmi minutách a brankář John Gibson kryl 37 střel.

"Pro všechny je to obrovská úleva," přiznal trenér Anaheimu Randy Carlyle. "Hlavně pro hráče. Když procházíte takovým obdobím, roste frustrace, že nepřichází dlouho odměna, kterou byste si za všechno to úsilí zasloužili. Pak jste i za stavu 3:0 nervózní, vkrádají se vám do hlavy myšlenky, zda se soupeř nevrátí do zápasu a neotočí to. Věřím, že už je to za námi a že budeme hrát hokej, se kterým budeme mít šanci vyhrát každý zápas," dodal.

Také New York Islanders položili základ výhry 4:1 nad New Jersey na začátku zápasu a už po šestnácti minutách vedli 3:0. Tampa Bay podlehla doma Torontu 2:4. Lídr soutěže má ale i přes porážku náskok devíti bodů před druhým Calgary.

Výsledky NHL:

Boston - St. Louis 5:2 (0:0, 2:2, 3:0)

Branky: 24. Krug (Krejčí), 36. Backes (Krejčí), 46. Wagner, 54. Marchand, 60. Kuraly (Krejčí) - 25. R. O'́Reilly, 34. Gunnarsson. Střely na branku: 27:30. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Wagner, 3. Chára (všichni Boston).

NY Islanders - New Jersey 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)

Branky: 6. a 58. Lee, 10. Dal Colle, 16. Eberle - 48. Greene. Střely na branku: 26:17. Diváci: 12.088. Hvězdy zápasu: 1. Lee, 2. Dal Colle, 3. Eberle (všichni NY Islanders).

NY Rangers - Chicago 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)

Branky: 14. Chytil, 18. Zuccarello, 34. Kreider, 60. Zibanejad - 6. Saad, 42. DeBrincat, 60. Kahun (Kämpf). Střely na branku: 31:23. Diváci: 17.434. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zuccarello, 3. Zibanejad (všichni NY Rangers).

Tampa Bay - Toronto 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky: 10. B. Point, 34. Hedman - 12. Kadri, 34. Marleau, 35. Marner, 60. Hyman. Střely na branku: 38:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Andersen (Toronto), 2. B. Point (Tampa Bay), 3. Marleau (Toronto).

Nashville - Winnipeg 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Branky: 32. Arvidsson - 11. a 56. Lemieux, 24. Appleton, 40. Little, 42. B. Tanev. Střely na branku: 38:34. Diváci: 17.507. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Lemieux, 3. Morrow (všichni Winnipeg).

Minnesota - Anaheim 0:3 (0:3, 0:0, 0:0)

Branky: 4. Henrique, 5. Rakell, 8. Gibbons. Střely na branku: 37:23. Diváci: 18.907. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Henrique (oba Anaheim), 3. Parise (Minnesota).

Dallas - Los Angeles 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky: 59. Lindell - 19. D. Brown, 25. Hagelin. Střely na branku: 30:19. Diváci: 18.045. Hvězdy zápasu: 1. Campbell, 2. Doughty (oba Los Angeles), 3. Lindell (Dallas).