Zakrývání vlastního loga? Už ho změňte, žádají Chicago po rozpačitém výstupu

jzp jzp
19. 11. 2020 19:28
Hokejové Chicago ukázalo nový dres natolik rozpačitě, že podnítilo tlak na změnu svého loga, které některým dlouhodobě vadí.
Dominik Kubalík v dresu Chicaga.
Dominik Kubalík v dresu Chicaga. | Foto: ČTK

Když všechny kluby zámořské NHL na začátku týdne představily ve spolupráci s firmou Adidas speciální retro dresy, jeden tým dost zvláštním způsobem vynikal.

Zatímco všichni ostatní hrdě ukazovali každičký detail uniformy, Chicago jednu zásadní část, logo, zakrývalo. Ne na všech propagačních materiálech, ale dostatečně na to, aby na sociálních sítích vyvolalo tázavé reakce.

Takhle Blackhawks propagovali svůj nový dres:

"A logo vypadá jak?" ptali se příznivci Blackhawks.

"Každý tým NHL dával na odiv vzhled nové retro uniformy, až na Chicago, které se zřejmě dost natrápilo, aby neukázalo logo, které vyobrazuje původního Američana. Pokud jsou na něj pyšní, proč se ho snaží skrývat?" napsala Hemal Jhaveriová z magazínu For The Win, který spadá pod největší americký deník USA Today. Komentář už v titulku hlásá, že je třeba logo změnit.

Populární klub ze státu Illinois je pod tlakem dlouhodobě, respektive v posledních letech, neboť svoji identitu vybudoval podle Black Hawka, váženého indiánského náčelníka z 19. století. To je podle části veřejnosti urážlivé vůči domorodé menšině.

Zakrýváním hlavy slavného indiána si Chicago u kritiků nepolepšilo. Naopak.

"Pokud vám logo dělá takové starosti, proč ho prostě nezměníte?" napsal Ken Campbell z časopisu The Hockey News. "Buď jste v pohodě s rasismem a kulturní apropriací (přivlastňování si cizí kultury dominantní skupinou obyvatelstva, pozn. red.), nebo nejste. Není nic mezi."

Zámořským týmům s indiánskou identitou nastaly krušné časy především v posledních měsících. V souvislosti s květnovou smrtí černocha George Floyda, kterému policista Derek Chauvin téměř devět minut klečel na krku.

Nastala celospolečenská diskuse, v níž chce část populace napravit historické křivdy například stržením kontroverzních soch nebo změnami názvů některých institucí.

Tlak aktivistů neustáli například Washington Redskins (Rudokožci) z ligy amerického fotbalu NFL. Hrozilo jim, že ztratí sponzory, a tak se provizorně  přejmenovali na Washington Football Team. 

Hokejoví Blackhawks si svůj název a logo zatím ponechali. Na kritiku reagovali argumentací, že kulturu původních obyvatel amerického kontinentu si nepřivlastňují, ale vzdávají jí hold. Následně podnikli rázné kroky, zavedli například dress code.

Fanoušci Chicaga už tak nesmějí na zápasy NHL chodit v indiánských čelenkách a ozdobách, aby tím domorodé Američany neuráželi.

"Tyto symboly jsou posvátné, tradičně náleží pouze vůdcům, kteří si vysloužili patřičný respekt v rámci kmene. Neměly by být zobecňovány a používány jako kostým nebo pro všední nošení," stálo v prohlášení Blackhawks.

V listopadu, měsíci indiánského dědictví, zase Chicago sdílí na sociálních sítích příběhy a životní zkušenosti původních Američanů.

A až odstartuje nová sezona, což by mělo být v lednu, zazní před každým domácím zápasech Blackhawks prohlášení o uznání půdy, které zohlední "unikátní a trvalý vztah existující mezi původními obyvateli a jejich tradičními teritorii".

Bude to stačit?

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sarah Sandersová, bývalá Trumpova mluvčí, chce kandidovat na guvernérku Arkansasu

Bývalá mluvčí minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude ucházet o funkci guvernérky státu Arkansas. Jako první o záměrech Sarah Sandersové informoval list The Washington Post.

Sandersová byla Trumpovou mluvčí v letech 2017 až 2019 a ačkoli z administrativy potom odešla, zůstala Trumpovou stoupenkyní, píší americká média.

Osmatřicetiletá Sandersová je dcerou bývalého arkansaského guvernéra Mikea Huckabeeho a její kandidatura na guvernérský post se předpokládala. Třímilionový Arkansas je považován za stát s převahou republikánských voličů, kteří zůstávají Trumpovými stoupenci. Exprezident Sandersové kandidaturu schvaluje a bývalá mluvčí už pořádá setkání se skupinami arkansaských republikánů. Očekává se, že sama oficiálně svůj záměr zveřejní v pondělí.

Sandersová se bude muset probojovat primárními volbami Republikánské strany. Kromě ní chce o funkci usilovat viceguvernér Tim Griffin a arkansaská generální prokurátorka Leslie Rutledgeová. Jeden z nich nahradí současného guvernéra Asu Hutchinsona, jemuž příští rok vyprší mandát. Z demokratů nikdo snahu stát se arkansaským guvernérem neohlásil.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy