Je fenomenální. Na Mrázka prší chvála, v "nenormálním" zápase si vychutnal i krajana

20. 3. 2019 10:54
Dva čeští brankáři byli v úterním programu NHL vyhlášeni nejlepšími hráči utkání.
Vítězný tanec. Petr Mrázek slaví vítězství nad Pittsburghem
Vítězný tanec. Petr Mrázek slaví vítězství nad Pittsburghem | Foto: Reuters

Petr Mrázek zastavil 36 střel a v rozstřelu všechny tři nájezdy a vychytal Carolině vítězství 3:2 nad Pittsbughem. David Rittich kryl 31 střel a dovedl Calgary k výhře 4:2 nad Columbusem. Po Rittichovi se stal druhou hvězdou utkání Michael Frolík, který vstřelil rozdílový gól a připsal si i přihrávku.

David Pastrňák si po šestnáctizápasové pauze opět zahrál v NHL. Dvaadvacetiletý útočník, který podstoupil v únoru operaci palce na levé ruce, nastoupil na ledě New Yorku Islanders, kde s Boston vyhrál hladce 5:0. Pastrňák za necelých patnáct minut třikrát vystřelil, ale stejně jako David Krejčí v utkání nebodoval.

Carolina se ujala vedení v polovině utkání, ale už za necelou minutu skóroval Jake Guentzel. Pittsburgh otočil zápas v 56. minutě, kdy perfektně sehrál přečíslení tři na jednoho. Justin Williams ale při hře bez brankáře vyrovnal z dorážky a v prvním kole rozstřelu se prosadil forhendovým blafákem Dougie Hamilton. Na druhé straně Mrázka nepřekonali v nájezdech Phil Kessel, Sidney Crosby ani Guentzel.

Carolina drží ve Východní konferenci první divokou kartu do play off, které nehrála deset let. "Tohle nebyl normální zápas. Všichni víme, jak vypadá tabulka. Každý se snažil ze sebe vymáčknout všechno, dohrávali jsme souboje a hráli celých šedesát minut. Ubojovali jsme to," řekl Mrázek, který si připsal výhru v sedmém z posledních osmi startů. "Záleží mi na každém zápase. Snažím se být pozitivní a chytit co nejvíce střel, abych dal týmu šanci na výhru," doplnil.

Jeden z nejlepších zákroků Mrázek převedl za bezbrankového stavu, kdy zlikvidoval hokejkou dorážku Dominika Simona.

Parádní kousek Petra Mrázka:

"Je fenomenální," řekl o českém gólmanovi Williams. "Je soutěživý a líbí se mi jeho elán. Když sedíte na střídačce a sledujete, jak udělá nějaký klíčový zákrok a jakou z toho má radost, nakopne vás to. Je skvělé mít ho v týmu," dodal.

Rittich inkasoval jako první v polovině úvodní třetiny, když Zach Werenski našel v brejku dva na jednoho místo nad vyrážečkou českého gólmana. Calgary ale v rozmezí 13. až 21. minuty otočilo na 3:1. Třetí gól vstřelil po úžasné individuální akci Frolík. Kličkami obelstil Setha Jonese i gólmana Sergeje Bobrovského a zakončil do prázdné branky.

Trefa Michaela Frolíka:

Frolík navázal po 37 sekundách druhé třetiny na gól Andrewa Mangipaneho, který skóroval v čase 19:52. "Bylo to nesmírně důležité. Když dáte gól do šatny a další přidáte hned po návratu, povzbudí vás to," řekl Frolík.

Columbus, který drží ve Východní konferenci poslední postupové místo do play off, ale zápas ještě zdramatizoval. Oliver Bjorkstrand překonal Ritticha v přesilové hře střelou nad lapačku. Při závěrečné power play ale zpečetil výhru Calgary Matthew Tkachuk, u jehož branky asistoval Frolík.

"Bojují o play off a věděli jsme, že po nás půjdou. Hráli opravdu dobře, trefili několikrát tyčku. Strávili jsme v našem pásmu trochu více času. To se nám nelíbilo, to potřebujeme zlepšit. Musíme se v útočné třetině udržet déle. Celkově jsme rádi za dva body, hráli jsme dobře. Ale vím, že můžeme být ještě lepší," konstatoval Frolík. Calgary zvýšilo svůj náskok v čele Západní konference před druhým San Jose na tři body.

Podle Ritticha měl zápas úroveň play off. "Hrají o všechno, chtějí se dostat do vyřazovací části. My zase chceme být na play off dobře připraveni a přesně takový zápas jsme potřebovali. Hráli jsme dobře, mám z nás dobrý pocit," řekl jihlavský rodák.

Columbus má i přes prohru náskok pěti bodů na poslední postupové místo do play off, na které se dostal Montreal výhrou 3:1 ve Philadelphii.

Jakub Vrána pomohl přihrávkou Washingtonu k výhře 4:1 na ledě New Jersey.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Boston 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky: 2. a 37. Kuraly, 23. Acciari, 47. Bergeron, 51. DeBrusk. Střely na branku: 13:39. Diváci: 13.917. Hvězdy zápasu: 1. Kuraly, 2. Acciari, 3. T. Rask (všichni Boston).

NY Rangers - Detroit 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Branky: 55. R. Strome, 60. B. Smith - 25. a 60. Athanasiou, 18. Nielsen. Střely na branku: 43:30. Diváci: 17.813. Hvězdy zápasu: 1. Howard, 2. Athanasiou (oba Detroit), 3. R. Strome (NY Rangers).

Philadelphia - Montreal 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 49. Couturier - 19. Gallagher, 25. S. Weber, 59. Domi. Střely na branku: 33:36. Diváci: 19.045. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher (Montreal), 2. Couturier (Philadelphia), 3. Domi (Montreal).

Carolina - Pittsburgh 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 30. B. McGinn, 59. Williams, rozhodující sam. nájezd D. Hamilton - 31. Guentzel, 56. Letang. Střely na branku: 39:38. Mrázek odchytal za Carolinu celé utkání, inkasoval dvě branky z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 94,74 procenta. Diváci: 14.677. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek (Carolina), 2. Murray (Pittsburgh), 3. Williams (Carolina).

New Jersey - Washington 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

Branky: 20. Agostino - 3. Burakovsky, 26. Connolly, 33. Kuzněcov (Vrána), 34. T. Wilson. Střely na branku: 21:22. Diváci: 14.815. Hvězdy zápasu: 1. Connolly, 2. Kuzněcov, 3. Copley (všichni Washington).

St. Louis - Edmonton 7:2 (1:0, 3:2, 3:0)

Branky: 12., 26. a 59. Schwartz, 28. a 46. Perron, 21. Pietrangelo, 54. Maroon - 39. Nugent-Hopkins, 40. Kassian. Střely na branku: 44:17. Diváci: 17.873. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz, 2. Perron, 3. Pietrangelo (všichni St. Louis).

Nashville - Toronto 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 5. B. Boyle, 50. Simmonds, 58. F. Forsberg. Střely na branku: 20:22. Diváci: 17.499. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Simmonds, 3. B. Boyle (všichni Nashville).

Minnesota - Colorado 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky: 22. Parise - 11. Barrie, 34. Jost, 59. Cole. Střely na branku: 37:38. Diváci: 18.785. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Jost (oba Colorado), 3. Dubnyk (Minnesota).

Dallas - Florida 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky: 51. a 60. Radulov, 18. Jamie Benn, 31. J. Klingberg - 3. a 37. Barkov. Střely na branku: 36:22. Diváci: 17.654. Hvězdy zápasu: 1. Radulov (Dallas), 2. Barkov (Florida), 3. Seguin (Dallas).

Calgary - Columbus 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Branky: 13. J. Gaudreau, 20. Mangiapane, 21. Frolík, 60. M. Tkachuk (Frolík) - 11. Werenski, 46. Bjorkstrand. Střely na branku: 31:33. Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval dvě branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,93 procenta. Diváci: 18.288. Hvězdy zápasu: 1. Rittich, 2. Frolík, 3. J. Anderson (všichni Calgary).