České hvězdy rozzářily NHL. Hertl rozstřílel Vegas, Mrázek zastavil rány Washingtonu

19. 4. 2019 6:54
Brankář Petr Mrázek zastavil v úvodním kole play off NHL třicet střel Washingtonu a dovedl Carolinu k výhře 2:1, po které je série vyrovnaná 2:2. Český gólman byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Stejné ocenění získal také Tomáš Hertl, který zařídil dvěma góly vítězství San Jose 5:2 nad Vegas a snížení stavu série na 2:3. Stejným poměrem prohrává v sérii i Winnipeg, který doma podlehl St. Louis 2:3.
Tomáš Hertl slaví gól
Tomáš Hertl slaví gól | Foto: Reuters

Carolina se ujala vedení už po sedmnácti sekundách, když skvěle sehrála přečíslení a Warren Foegele zakončil akci střelou do prázdné branky. Mrázka, který minule vychytal čisté konto, překonal v polovině zápasu v přesilové hře Alexandr Ovečkin. Ruský kanonýr se prosadil ze své typické pozice v levém kruhu střelou bez přípravy. Zápas rozhodl v poslední minutě druhé třetiny Teuvo Teräväinen.

Mrázek si nejdůležitější zákrok zápasu připsal při závěrečném náporu Washingtonu. Před českým brankářem se zjevil nikým nehlídaný Jevgenij Kuzněcov, ale Mrázek výborně zasáhl lapačkou a ve spolupráci s Justinem Faulkem zneškodnil i následnou dorážku Nicklase Bäckströma.

San Jose v předchozích čtyřech zápasech inkasovalo pokaždé gól do minuty a půl. Tentokrát si začátek utkání pohlídalo a dokonce v čase 1:16 udeřil Hertl.

Český útočník trefil z levého kruhu vzdálenější roh branky Marca-Andre Fleuryho. Logan Couture zvýšil brzy na 2:0, ale hráči Vegas snížili dvakrát na rozdíl jedné branky.

Další drama odmítl Hertl, který uklidnil domácí v přesilové hře gólem na 4:2. Českému hráči, který vstřelil v play off čtyři branky, nedopřálo břevno v následujícím střídání hattrick. Výhru San Jose pojistil Joe Pavelski trefou při power play.

Ve Winnipegu pokračoval trend, že v sérii vítězí jen hosté, i když průběh zápasu naznačoval, že by mohlo dojít ke změně. Kanadský klub se ujal vedení trefou Adama Lowryho už ve dvanácté sekundě a ve čtrnácté minutě zvýšil Kevin Hayes.

St. Louis zápas otočilo třemi zásahy ve třetí třetině. V přesilové hře snížil Ryan O ́Reilly, vyrovnal Brayden Schenn a domácí hráče i fanoušky zmrazil patnáct sekund před koncem Jaden Schwartz.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 4. zápas:

Carolina - Washington 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 1. Foegele, 40. T. Teräväinen - 31. Ovečkin. Střely na branku: 24:31. Brankář Petr Mrázek odchytal za Carolinu celé utkání, inkasoval jeden gól z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 96,77 procenta. Diváci: 19.202. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. T. Teräväinen, 3. Foegele (všichni Carolina). Stav série: 2:2.

Západní konference - 5. zápasy:

Winnipeg - St. Louis 2:3 (2:0, 0:0, 0:3)

Branky: 1. Lowry, 14. K. Hayes - 42. R. O'Reilly, 54. B. Schenn, 60. Schwartz. Střely na branku: 31:29. Diváci: 15.321. Stav série: 2:3.

San Jose - Vegas 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)

Branky: 2. a 55. Hertl, 11. Couture, 33. Goodrow, 59. Pavelski - 20. R. Smith, 52. Marchessault. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Hertl, 2. E. Karlsson, 3. M. Jones (všichni San Jose). Stav série: 2:3.