Česká rozhodcovská hvězda na prahu NHL. Místo drobných tučná smlouva, ale i život na cestě

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 11. 2017 6:13
Jaromír Jágr senzačně uniká věku, Jan Rutta znenadání vyletěl mezi opory Chicaga. Méně sledovaný, ale možná důležitější hokejový příběh píše za Atlantikem Libor Suchánek, který může jako první český rozhodčí dobýt NHL. Zbývá mu udělat poslední krok.
Libor Suchánek pískal přípravný zápas na Světový pohár 2016 mezi Českem a Ruskem.
Libor Suchánek pískal přípravný zápas na Světový pohár 2016 mezi Českem a Ruskem. | Foto: ČTK

Praha / Hershey - Dřív měli evropští sudí cestu do slavné soutěže zapovězenou. Poslední dobou se dvířka pootevřela, ale projdou jimi pouze ti nejlepší a nejšťastnější.

Jmenný seznam zatím čítá Švéda Marcuse Vinneborga a Rusa Jevgenije Romaska. Toť vše. 

Číslem tři ze starého kontinentu může být 28letý Suchánek. Aktuálně píská v nižší AHL, ale jelikož má dvoucestnou smlouvu, není daleko od povýšení. O něm ale nechce moc mluvit. "Kdybych pořád myslel na to, jestli dostanu, nebo nedostanu zápas v NHL… to by nebyla dobrá cesta," vykládá.

Tuší, že ho šéfové potřebují sledovat delší dobu. Před sezonou slyšel: "Po přípravě začneš na farmě a pak se uvidí." Tahle věta možná nezní zrovna líbezně, ale ostatní sudí z Česka by z ní skákali radostí. 

Suchánek je zkrátka v záviděníhodné pozici. Kariéru mu definitivně převrátil e-mail z letošního léta. Od NHL dostal nabídku na roční dvoucestný kontrakt. Vždycky tajně doufal, že tenhle moment přijde. "Byl jsem šťastný," říká.

Ačkoliv hned věděl, co odepíše, s odpovědí otálel, neboť prožíval hektické období. Zbývaly mu čtyři dny do státnic, které začal intenzivně řešit hned po návratu z mistrovství světa v Paříži a Kolíně nad Rýnem. Na závěrečný dril měl zhruba měsíc.

Nakonec dospěl ke zdárnému konci. Na plzeňské univerzitě získal inženýrský titul.

Strojírenský obor však momentálně bere jako zálohu. Myšlenkami zůstává u práce čárového rozhodčího, zvlášť když mu za mořem může vynést velice slušné peníze.

Jako profesionál dostává násobně víc než v extralize, kde si pískáním spíš přivydělával. Přesnou částku však prozradit nemůže. Stejně jako jeho kolegové má zákaz. Zatímco u smluv elitních hokejistů je za oceánem rozebíraný každý dolar, platy sudích veřejné nejsou. 

Neoficiální informace ale samozřejmě existují. Roční plat čárového rozhodčího v NHL by se měl pohybovat mezi 70 a 160 tisíci dolary (1,5 až 3,5 milionu korun), dolní hranice v AHL je o něco nižší.

Já a hvězda?

Přestože Suchánek našlápl ke kariéře, která v Česku nemá obdoby, za hvězdu se nepovažuje. "I kdybych pískal NHL, nebyl bych nejlepší český čárový. Prostě jsem byl ve správný čas na správném místě," tvrdí.

Nezabředává do frází, na mysli má kemp v Buffalu před Světovým pohárem 2016, kam pronikl díky nominaci od Pavla Halase, někdejšího předsedy komise rozhodčích. "Kdyby mě tam neviděli, o nějakém Suchánkovi se nikdo nedozví," říká 28letý inženýr.

Po klíčovém školení v USA, kde přesvědčil, dělal rychlé kroky: tři zkušební zápasy v AHL, mistrovství dospělých a nakonec vysněná smlouva.

"Tohle je hlavně Liborův úspěch," líčil před časem šéf českých sudích Vladimír Šindler. "Je pravda, že když jsme před pár lety viděli, co v něm je, začali jsme po něm šlapat víc a nutit ho učit se jazyky. Ale udělal pro to hodně. Jestli se chytne šance, může to pro něj dopadnout hodně dobře."

Doma tráví dva dny v týdnu

Sladkou budoucnost ochutnal Suchánek zkraje podzimu, kdy pískal osm přípravných zápasů NHL. Začal v New Yorku - ve slavné Madison Square Garden, poznal i novou arénu Detroitu. "Bylo to pro mě vzrušující, protože jsem se potkal s hráči, které jsem předtím viděl jenom v televizi," vzpomíná.

Teď bojuje o to, aby byl co nejdřív obklopený hokejovou smetánkou i v ostrých kláních.

Po každém duelu na farmě zkoumá posudky delegátů, piluje bruslení, chodí do posilovny, sleduje práci zkušenějších kolegů a vstřebává trochu odlišná zámořská pravidla.

Zvyká si i na divočejší styl, nedávno zažil během jediného utkání čtyři bitky. "Těch je tady určitě víc," přitakává. "Když už je konec a hráči padnou na zem, moje taktika je taková, že na ně skočím, protože pak už nemají žádnou možnost pokračovat."

Během přípravného klání na Světový pohár 2016 krotil Suchánek třeba Milana Michálka.
Během přípravného klání na Světový pohár 2016 krotil Suchánek třeba Milana Michálka. | Foto: ČTK

Největší rozdílem oproti Evropě je ale nekonečné cestování. Hodiny v autě, případně v letadle, spaní po hotelích. "Doma v Hershey, což je západně od Filadelfie, trávím tak dva tři dny v týdnu," vypráví Suchánek.

Navíc nemůže spoléhat, že mu všechno vyřídí ligový sekretariát. Jednoduše dostane měsíční rozpis, podle něhož plánuje cestu, zamlouvá hotely a obvolává kolegy, jestli náhodou nevyrazí stejným směrem. "Tohle je pro mě nové," přiznává.

S novou prací, kterou zakouší jako první Čech, je každopádně spokojený. Může si poděkovat, že v 15 letech sekl s dráhou hokejisty a začal pískat.

Teď je krůček od NHL. Není neobvyklé, že nováček alespoň jeden zápas "nahoře" dostane. A pak?

"Všechno se bude odvíjet od mých výkonů na ledě," ví Suchánek. "Ale určitě bych se tady rád usadil."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
Další zprávy