Češi září v NHL: Faksa dal dva góly, Hertl a Zacha jeden. Pastrňák v roli asistenta

26. 3. 2019 6:46
Český útočník Radek Faksa pomohl v NHL hokejistům Dallasu dvěma góly k důležitému vítězství v boji o play of na ledě Winnipegu 5:2. Zazářil také Pavel Zacha, který se na výhře New Jersey 3:1 nad Buffalem 3:1 podílel vítězným gólam a asistencí a byl zvolen první hvězdou zápasu.
Tomáš Hertl ze San Jose překonává Jonathana Berniera v brance Detroitu
Tomáš Hertl ze San Jose překonává Jonathana Berniera v brance Detroitu | Foto: Reuters

Skóroval rovněž Tomáš Hertl ze San Jose, ale pět vteřin před koncem pouze zkorigoval stav při domácí prohře s Detroitem na 2:3. Hertl se s 33 góly vyrovnal na pozici nejlepšího českého střelce v soutěži Davidu Pastrňákovi z Bostonu. Se svým týmem ale musel strávit už šestou prohru za sebou.

Pastrňák si připsal dvě asistence v duelu v Tampě Bay, kde Bruins prohráli 4:5. Jednu přihrávku v dresu poražených zaznamenal David Krejčí. Lightning přišli v první třetině o útočníka Ondřeje Paláta, který odstoupil se zraněním v horní části těla.

Faksa nejprve ve 33. minutě po přihrávce Mattiase Janmarka z pozice mezi kruhy střelou k levé tyči zvýšil na 2:0 pro Dallas. V závěru ještě 40 sekund před koncem při power play dovršil výsledek.

Hokejisté Stars díky tomu v Západní konferenci drží první divokou kartu zaručující postup do play off. Náskok na devátou Arizonu i desátou Minnesotou zvýšili na pět bodů.

"Bylo to důležité vítězství. Celý tým hrál dobře. Měli jsme dobrý vstup do zápasu, což nám výrazně pomohlo. Až na posledních pět minut, kdy jsme si to zkomplikovali i kvůli mému zbytečnému vyloučení, to byl z naší strany povedený zápas," řekl Faksa.

Zacha odehrál třetí zápas po více než měsíční pauze způsobené zraněním v horní části těla a znovu bodoval. V sobotu rozhodl v rozstřelu o vítězství nad Arizonou 2:1 po nájezdech, proti Buffalu získal ve 45. minutě Devils v přesilové hře vedení 3:1. Trefil se z levého kruhu o levou tyč.

"Je to skvělý pocit, že jsem přispěl k výhře týmu. Hlavně v zápase, kdy nás soupeř přestřílel," komentoval Zacha poměr střel 46:21 ve prospěch Sabres. "Měl jsem těžký start sezony a jsem rád, že teď takhle pomáhám," doplnila jednadvacetiletá šestka draftu z roku 2015. Zacha ještě v závěru asistoval u branky Milese Wooda při power play Buffala.

Pastrňák, který se před týdnem vrátil do sestavy Bruins po zranění palce na levé ruce, sice ve třetím utkání v řadě zaznamenal dva body, ale Boston sérii čtyř vítězství neprodloužil. Na ledě již jistého vítěze základní části vedl po dvou třetinách 4:2, ale nakonec neuspěl.

Tampa Bay se stala teprve čtvrtým týmem v historii NHL, který dokázal v základní části vyhrát nejméně 59 utkání. Postaral se o to 53 vteřin před koncem po krásné akci Anthony Cirelli. Čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí zazářil kapitán Lightning Steven Stamkos.

Další pokus o přerušení nepříjemné série proher nevyšel San Jose. Druhý nejlepší tým Západní konference s Detroitem prohrával po brance Christoffera Ehna v oslabení ve 49. minutě už 0:3 a finiš byl marný. Rychle sice snížil Evander Kane, ale Hertlův gól z dorážky už přišel příliš pozdě.

Dominik Simon pomohl asistencí k vítězství Pittsburghu na ledě New York Rangers 5:2. Za domácí díky přihrávce bodoval po devítizápasovém půstu devatenáctiletý talent Filip Chytil.

Čtyřbrankovým přestavením ozdobil duel Toronta s Floridou John Tavares a zařídil výhru Maple Leafs 7:5. Tavares se posunul se 45 góly na druhé místo tabulky střelců za Alexandra Ovečkin z Washingtonu, který má o tři branky více.

"Nepřekvapuje mě to. Když v létě přišel, věděl jsem, jak kvalitní to je hráč a co do našeho týmu přinese. Je zábava s ním hrát," řekl útočník Mitchell Marner, který si připsal tři asistence a s 90 body prožívá nejlepší sezonu v kariéře.

Nashville si zajistil definitivně účast v play off díky vítězství na ledě Minnesoty 1:0. V páté minutě o tom rozhodl v oslabení Ryan Johansen. Třetí nulou v sezoně k výhře přispěl gólman Juuse Saros.

Výsledky NHL:

Toronto - Florida 7:5 (4:2, 1:0, 2:3)

Branky: 12., 16., 26., a 44. Tavares, 3. Marleau, 5. Muzzin, 47. Hyman - 14. a 58. Hawryluk, 17. Matheson, 46. Barkov, 54. Huberdeau. Střely na branku: 37:36. Diváci: 19.125. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Toronto), 2. Hawryluk (Florida), 3. Hyman (Toronto).

New Jersey - Buffalo 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky: 2. Coleman, 45. Zacha, 59. Wood (Zacha) - 8. Reinhart. Střely na branku: 46:21. Diváci: 12.053. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Zacha, 3. Coleman (všichni New Jersey).

New York Rangers - Pittsburgh 2:5 (2:1, 0:3, 0:1)

Branky: 9. B. Lemieux, 16. Lettieri (Chytil) - 34. a 48. Blueger, 16. Bjugstad (Simon), 22. Schulz, 28. Cullen. Střely na branku: 35:36. Diváci: 17.401. Hvězdy zápasu: 1. Blueger, 2. M. Murray, 3. Cullen (všichni Pittsburgh).

Tampa Bay - Boston 5:4 (2:1, 0:3, 3:0)

Branky: 7. a 15. Stamkos, 46. Hedman, 54. Kučerov, 60. Cirelli - 9. a 35. Marchand (na obě Pastrňák), 29. Coyle, 34. Carlo (Krejčí). Střely na branku 28:17. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa Bay), 2. Marchand (Boston), 3. Cirelli (Tampa Bay).

Winnipeg - Dallas 2:5 (0:0, 0:3, 2:2)

Branky: 52. Connor, 56. Laine - 33. a 60. Faksa, 36. a 51. Seguin, 31. Lindell. Střely na branku: 23:37. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Bishop (oba Dallas), 3. Connor (Winnipeg).

Minnesota - Nashville 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka: 5. Johansen. Střely na branku: 29:19. Diváci: 18.833. Hvězdy zápasu: 1. Saros (Nashville), 2. Dubnyk (Minnesota), 3. Johansen (Nashville).

St. Louis - Vegas 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 19. Barbašev, 39. R. O'Reilly, 47. Sanford - 36. W. Karlsson. Střely na branku 22:25. Diváci: 18.247. Hvězdy zápasu: 1. Binnington, 2. Sanford, 3. R. O'Reilly (všichni St. Louis).

Calgary - Los Angeles 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 1. Forbot, 52. Brodzinski, 56. Toffoli. Střely na branku: 42:20. Diváci: 18.471. Hvězdy zápasu: 1. Campbell (Los Angeles), 2. M. Smith (Calgary), 3. Kopitar (Los Angeles).

San Jose - Detroit 2:3 (0:1, 1:1, 2:1)

Branky: 49. E. Kane, 60. Hertl - 1. Larkin, 36. Athanasiou, 49. Ehn. Střely na branku: 41:23. Diváci: 17.393. Hvězdy zápasu: 1. Atanasiou, 2. Larkin, 3. Bernier (všichni Detroit).