Češi v NHL zářili. Trefy Hertla a Radila k výhře nevedly, góly Hronka a Vrány ano

Aktualizováno 29. 3. 2019 10:27
Český útočník Tomáš Hertl neodvrátil třemi body za gól a dvě asistence porážku hokejistů San Jose ve čtvrtečním utkání NHL s Chicagem 4:5. Za Sharks, kteří utrpěli už sedmou prohru za sebou, skóroval také Lukáš Radil.
Tomáš Hertl (číslo 48) slaví se spoluhráči ze San Jose gól v utkání s Chicagem
Tomáš Hertl (číslo 48) slaví se spoluhráči ze San Jose gól v utkání s Chicagem | Foto: Reuters

Obránce Filip Hronek přispěl brankou a asistencí k vítězství Detroitu v Buffalu 5:4 v prodloužení. Útočník Jakub Vrána se podílel gólem na obratu Washingtonu na ledě Caroliny a výhře 3:2, která obhájci Stanleyova poháru definitivně zajistila účast v play off.

Hertl nejdříve ve 12. minutě pomohl ukončit Radilovi patnáctizápasový bodový půst. Prosadil se do útočného pásma, navázal na sebe tři protihráče, předložil puk Radilovi a jeho pokus vypadl brankáři Coreymu Crawfordovi z lapačky za záda.

Sharks v tu chvíli snížili už tříbrankové manko, neboť předtím se v rozmezí sedmi minut trefili Alex DeBrincat, Connor Murphy a kapitán Jonathan Toews.

Druhou asistenci si Hertl připsal při přesilové hře zkraje druhé třetiny. Ocitl se před gólmanem Crawfordem, odkud zadovkou přihrál puk Gustavu Nyquistovi a švédský útočník zakončil do odkryté branky.

Ve 25. minutě odpověděl DeBrincat a stal se nejmladším hráčem v historii Blackhawks, který vstřelil 40 gólů za sezonu. Dvě minuty nato opět v přesilové hře dal Hertl svůj 34. gól v sezoně.

Dalším střelcem byl ve 37. minutě Timo Meier, na body ale Sharks v Hertlově 400. utkání základní části NHL přes zlikvidování tříbrankového manka nakonec nedosáhli. V čase 38:08 rozhodl hostující Chris Kunitz.

"Je to pro nás vážně těžké, protože takovou sérii porážek už máte v hlavě. Sice na ledě často dominujeme, jenže vždy uděláme pár chyb. Třeba dnes jsme už po pár minutách museli do tří. V poslední době pokaždé prohráváme a pak zápas naháníme. Musíme to zlepšit a dát také někdy první gól, s tím se pak hraje lépe," uvedl Hertl.

Vrána přispěl 23. gólem v ročníku k obratu z 1:2 na 3:2, když vyrovnal na 2:2 minutu a půl po zahájení závěrečné třetiny. Ve středním pásmu dostal přihrávku od Jevgenije Kuzněcova, prohnal se kolem Micheala Ferlanda a prostřelil gólmana Curtise McElhinneyho mezi betony. McElhinney dostal přednost před Petrem Mrázkem, který chytal minulý vzájemný zápas před pár dny a na ledě Washingtonu neodvrátil porážku 1:4.

Na začátku 56. minuty dokonal obrat Nic Dowd. První hvězdou utkání byl ale vyhlášen Vrána. "Je to parádní pocit a jsme z toho nadšení, že už máme jistotu. Bude skvělé mít zase místo v play off," prohlásil Vrána, který si vylepšil osobní maximum v sezoně na 46 bodů (23+23) v 78 zápasech.

Hronek zaznamenal třetí vícebodové utkání v sezoně a výrazně se podílel na těsné výhře Detroitu. Jednadvacetiletý obránce zvýšil na začátku druhé třetiny na 2:0, když z první vypálil dělovku, která skončila za zády gólmana Linuse Ullmarka. Asistencí pak vybídl ke zvýšení na 4:2 nejproduktivnějšího hráče týmu Dylana Larkina. Hronek byl za svůj výkon vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Ve své nováčkovské sezoně na kontě 18 bodů (4+14) v 41 duelech.

V utkání mezi Edmontonem a Dallasem se na stobodovou hranici dostal útočník Leon Draisaitl. Německý útočník je po kapitánovi Connoru McDavidovi už druhým hráčem Oilers, který v sezoně dosáhl na trojciferné číslo. Oilers ale prohráli 2:3 po nájezdech, čímž se ještě zmenšila jejich už tak malá naděje na play off. Před sebou mají už jen pět zápasů a na druhou divokou kartu v Západní konferenci ztrácejí šest bodů. Stars naopak třetím vítězstvím po sobě svou pozici první divoké karty významně posílili a play off by jim nemělo uniknout.

"Myslím, že jsme byli po většinu zápasu lepší a měli jsme ho ve vlastních rukou, ale nezvládli jsme to," mrzelo Draisaitla.

Finský útočník Aleksander Barkov pomohl dvěma asistencemi k výhře Floridy nad Ottawou 5:2. Kapitán Floridy poprvé v kariéře pokořil devadesátibodovou hranici a pouze čtyři body ho dělí od klubového rekordu Pavla Bureho z ročníku 1999/00.

Výsledky NHL:

Buffalo - Detroit 4:5 v prodl. (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Branky: 27. Okposo, 38. Scandella, 56. Mittelstadt, 56. Eichel - 13. a 63. Bertuzzi, 47. a 54. Larkin (Hronek), 21. Hronek. Střely na branku: 39:34. Diváci: 16.236. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Hronek (oba Detroit), 3. Oloffson (Buffalo).

Carolina - Washington 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Branky: 5. Niederreiter, 33. Foegele - 6. Connolly, 42. Vrána, 56. Dowd. Střely na branku: 26:20. Diváci: 14.680. Hvězdy zápasu: 1. Vrána (Washinton), 2. Niederreiter (Carolina), 3. Dowd (Washington).

Columbus - Montreal 6:2 (0:1, 3:1, 3:0)

Branky: 32. a 45. Bjorkstrand, 22. Savard, 35. Panarin, 43. Nash, 57. Dubinsky - 2. Kulak, 29. Petry. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18.641. Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Savard, 3. Nash (všichni Columbus).

Ottawa - Florida 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

Branky: 13. C. White, 44. B. Tkachuk - 27. a 60. Huberdeau, 1. Dadonov, 23. Brouwer, 59. Hunt. Střely na branku: 30:34. Diváci: 14.230. Hvězdy zápasu: 1. Dadonov (Florida), 2. B. Tkachuk (Ottawa), 3. Keeper (Florida).

Winnipeg - NY Islanders 4:5 (2:1, 1:1, 1:3)

Branky: 1. a 7. Lowry, 24. B. Tanev, 47. Scheifele - 48. a 59. Eberle, 11. Barzal, 27. A. Lee, 59. Cizikas. Střely na branku: 37:44. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Eberle, 2. Pulock (oba Islanders), 3. Lowry (Winnipeg).

Edmonton - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 5. Draisaitl, 22. McDavid - 27. Radulov, 48. Heiskanen, rozhodující sam. nájezd Jamie Benn. Střely na branku: 42:22. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin (Dallas), 2. McDavid (Edmonton), 3. Hintz (Dallas).

Vancouver - Los Angeles 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 35. Edler, 36. Boeser, rozhodující sam. nájezd Pearson - 13. A. Wagner, 52. A. Kempe. Střely na branku: 38:39. Diváci: 18.524. Hvězdy zápasu: 1. Edler (Vancouver), 2. A. Kempe (Los Angeles), 3. Q. Hughes (Vancouver).

San Jose - Chicago 4:5 (1:3, 3:2, 0:0)

Branky: 12. Radil (Hertl), 23. Nyquist (Hertl), 27. Hertl, 37. Meier - 5. a 25. DeBrincat, 7. Murphy, 11. J. Toews, 39. Kunitz. Střely na branku: 30:27. Diváci: 17. 364. Hvězdy zápasu: 1. J. Toews (Chicago), 2. Hertl (San Jose), 3. DeBrincat (Chicago).