Frustrující, ulevil si Pastrňák. Češi nasázeli za Boston tři góly, přesto opět padl

Aktualizováno 8. 6. 2021 8:55
V pátém zápase série 2. kola play off NHL mezi Bostonem a New York Islanders se dařilo českým hokejistům. Dva góly a asistence Davida Pastrňáka ani branka Davida Krejčího však prohru Bostonu 4:5 nezvrátily. Hokejisté New York Islanders vyhráli podruhé za sebou a otočili stav série na 3:2.
Sestřih klíčových pasáží v utkání Boston - Islanders od stavu 2:2 | Video: Asociated Press

Pastrňák otevřel skóre zápasu ve 2. minutě, kdy tvrdou ranou z vrcholku levého kruhu poprvé v zápase prostřelil Semjona Varlamova.

Svou druhou branku přidal havířovský rodák ve čtvrté minutě třetí části za nepříznivého stavu 2:5 a vystřelil naději na zvrat v zápase. Bruins v 55. minutě přiblížil k prodloužení svým druhým gólem v letošním play off Krejčí, vyrovnat ale hráči Bostonu nedokázali.

"Je to frustrující. Chtěli jsme vyrovnat, ale potřebovali bychom o pár minut víc," ulevil si Pastrňák. "Byli jsme lepším týmem, ale bohužel jsme toho nedokázali využít. Musíme dnešní utkání hodit za hlavu a soustředit se na důležitou bitvu na ledě Islanders," doplnil český kanonýr, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Islanders získali rozhodující náskok ve druhé třetině. Na branku Kylea Palmieriho dokázal individuální akcí odpovědět Brad Marchand, ale přesné trefy Joshe Baileyho a Jordana Eberleho zařídily Ostrovanům dvoubrankové vedení. V úvodu třetího dějství se prosadil ještě Brock Nelson.

Bruins byli aktivnější, soupeře přestříleli 44:19, ale trápili se v oslabení. Islanders využili tři početní výhody ze čtyř a hlavně díky přesilovkovým gólům získali mečbol.

"Oslabení musíme zlepšit. Poté, co nám ze sestavy vypadli Brandon Carlo a Kevan Miller, kteří odehráli spoustu minut, se v nich trápíme. Kluci, kteří je ve speciální formaci nahradili, bohužel nejsou v defenzivě tak dominantní. Do příštího utkání musíme bránění přesilovek vylepšit," nakázal trenér Bostonu Bruce Cassidy.

Pastrňák se díky třem bodům posunul na druhé místo produktivity letošních vyřazovacích bojů a s bilancí 7+7 ztrácí na Nikitu Kučerova (5+12) z Tampy Bay tři body. V historické tabulce Čechů bostonský kanonýr přeskočil Ondřeje Paláta a se 67 body z play off drží sedmé místo. Průběžně třetí David Krejčí (122) se přiblížil druhému Patriku Eliášovi (125) na rozdíl tří bodů.

O vítězi Severní divize rozhodl už čtvrtý zápas 2. kola play off. Montreal porazil Winnipeg 3:2 v prodloužení a stal se prvním semifinalistou letošního ročníku, když sérii ovládl 4:0 na zápasy. Postupový gól Canadiens vstřelil ve druhé minutě prodloužení nejproduktivnější hráč týmu Tyler Toffoli.

Montrealu se povedl začátek. V deváté minutě využil přesilovku švédský obránce Erik Gustafsson a náskok zvýšil v závěru první třetiny Artturi Lehkonen. Jets srovnali ve druhé části zásluhou Logana Stanleyho. Kanadský bek nachytal Careyho Price dvakrát ranou na přední tyč a vstřelil první dva góly v bojích o Stanleyův pohár v kariéře.

Střelecky aktivní Montreal se ve druhé půlce zápasu hnal za vedoucím gólem, ale ani jednou ze 14 pokusů neuspěl.

V prodloužení se již hráči Canadiens dočkali. Cole Caufield našel křižnou přihrávkou osamoceného Toffoliho a kanonýr, jenž ve zkrácené základní části vstřelil 28 branek, se z ideální pozice nemýlil. Toffoli se stal pátým hráčem Montrealu od roku 1996, který v play off dokázal bodovat šestkrát v řadě.

Montreal vyhrál sedmý zápas za sebou a drží nejdelší klubovou sérii výher v play off od roku 1993, kdy naposledy získal Stanley Cup. "Letos můžeme napsat svůj vlastní příběh," odmítl srovnání s bezmála třicet let starým úspěchem trenér Dominique Ducharme.

Habs přes druhé kolo prošli poprvé od ročníku 2013/14, tehdy ve finále Východní konference nestačili na New York Rangers. "Jsme rádi, že jsme postoupili mezi nejlepší čtyři týmy, ale čeká nás ještě spousta práce," řekl brankář Price.

2. kolo play off NHL:

Severní divize - 4. zápas:

Montreal - Winnipeg 3:2 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)

Branky: 9. E. Gustafsson, 20. Lehkonen, 62. Toffoli - 22. a 26. Stanley. Střely na branku: 42:16. Diváci: 2500 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Toffoli (Montreal), 2. Stanley (Winnipeg), 3. Lehkonen (Montreal). Konečný stav série 4:0.

Východní divize - 5. zápas:

Boston - New York Islanders 4:5 (1:1, 1:3, 2:1)

Branky: 2. a 44. Pastrňák, 28. Marchand (Pastrňák), 55. Krejčí - 19. Barzal, 25. Palmieri, 35. Josh Bailey, 37. Eberle, 42. B. Nelson. Střely na branku: 44:19. Diváci: 17.400. Hvězdy zápasu: 1. Josh Bailey (New York Islanders), 2. Pastrňák, 3. Marchand (oba Boston). Stav série 2:3.