Další senzace na závěr prvního kola. Carolina vyřadila obhájce Stanley Cupu

Aktualizováno 25. 4. 2019 8:49
Hokejisté Caroliny s Petrem Mrázkem v brance vyřadili obhájce Stanleyova poháru, když v rozhodujícím utkání vyhráli ve Washingtonu 4:3 ve druhém prodloužení. Postup do druhého kola play off NHL, ve kterém se střetnou s New York Islanders, jim zařídil Brock McGinn v čase 91:05. Český gólman přispěl k výhře hostů 34 zákroky.
Alexandr Ovečkin po vyřazení v prvním kole Stanley Cupu 2019
Alexandr Ovečkin po vyřazení v prvním kole Stanley Cupu 2019 | Foto: Reuters

V sérii až do sedmého utkání platilo, že vítězil domácí tým, a v úvodu se nezdálo, že Carolina tento trend zlomí. Washington vedl už po sedmi minutách 2:0 trefami Andreho Burakovského a Toma Wilsona. Hosté snížili v polovině utkání, když se v oslabení prosadil dorážkou vlastní střely Sebastian Aho. Obhájcům ale brzy vrátil dvoubrankový náskok Jevgenij Kuzněcov, který v přečíslení tři na jednoho překonal Mrázka střelou z mezikruží.

Carolina srovnala krok na přelomu druhé a třetí třetiny góly Teuva Teräväinena a Jordana Staala. "Nepolevovali jsme. I když jsme prohrávali o dvě branky, říkali jsme si, že nedopustíme, aby nám nasázeli další góly, jak se stalo v jiných zápasech. Trefili se naši klíčoví hráči, Petr (Mrázek) opět vytáhl skvělý zákrok, když jsme to potřebovali," řekl kapitán Caroliny Justin Williams, který je na sedmé zápasy specialistou. Zkušený útočník v nich má bilanci 8:1 a zaznamenal celkově patnáct bodů.

McGinn se nejprve blýskl v závěru základní hrací doby, když zastoupil už překonaného Mrázka. Pětadvacetiletý útočník se vrhl do brankoviště a dopravil do bezpečí puk, který už směřoval do sítě. "Byl to jen reflex. Ani nevím, zda měl puk dostatečnou rychlost, aby přejel čáru. Nemyslím si, že jsem něco zachránil," uvedl McGinn.

Mrázek v prodloužení podržel tým při střele Alexandra Ovečkina, která ho zasáhla do masky. Český gólman měl poté štěstí při zakončení Jakuba Vrány, jenž trefil v 85. minutě tyč. Situace jen dokumentovala rozpoložení pražského rodáka, který v sérii nebodoval a před utkáním byl přeřazen do čtvrtého útoku. Vrána má přitom za sebou vydařenou základní část, v níž si vytvořil nová osobní maxima v gólech (23) i přihrávkách (24).

Zápas rozhodl po Williamsově přihrávce zblízka McGinn a ukončil Washingtonu cestu za obhajobou už v úvodním kole play off.

Vítězná branka Brocka McGinna.

"Je to těžké. První dvě třetiny jsme dominovali, měli jsme to dotáhnout. Ale byla to skvělá série, plná dramatických okamžiků. Bojovali jsme celou základní část i sedm zápasů v play off a jeden gól rozhodl, že jsme teď zklamaní a frustrovaní. Zvláště po tak skvělé sezoně, jakou jsme měli loni," řekl Ovečkin.

Carolina tak završila překvapivé první kolo, z kterého postoupili všichni čtyři držitelé divokých karet. Columbus vyřadil suveréna základní části Tampu Bay v nejkratší možné době, Colorado ukončilo v pěti zápasech sezonu vítězům Západní konference z Calgary a Dallas postoupil v šesti utkáních přes Nashville.

Takto Mrázek a spol. slavili postup do druhého kola

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 7. zápas:

Washington - Carolina 3:4 v druhém prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0, 0:1)

Branky: 3. Burakovsky, 7. T. Wilson, 34. Kuzněcov - 30. Aho, 37. Teräväinen, 43. J. Staal, 92. B. McGinn. Střely na branku: 37:42. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval tři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 91,89 procenta. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. B. McGinn, 2. Slavin (oba Carolina), 3. Burakovsky (Washington). Konečný stav série: 3:4.