Skvělý Voráček. Český útočník třemi asistencemi režíroval výhru Philadelphie a vládne nahrávačům

8. 12. 2017 9:33
Jakub Voráček se třemi přihrávkami výrazně podepsal pod výhru Philadelphie 4:1 ve Vancouveru. Český hokejový útočník už nastřádal v této sezoně třicet asistencí a vládne všem nahrávačům NHL.
Jakub Voráček (uprostřed) se raduje se Shaynem Gotisbeherem a brankářem Brianem Elliottem | Foto: Reuters

New York - Philadelphia si vypracovala už v první polovině zápasu vedení 3:0. Po přihrávce Voráčka skóroval v přesilové hře střelou od modré čáry Shayne Gostisbehere.

Kladenský odchovanec při druhém gólu krásně uvolnil Michaela Raffla, který zblízka jemnou tečí překonal Jacoba Markströma. Třetí branka začala stejně jako úvodní, ale Gostisbehere poté místo střely přihrál Claudeu Girouxovi, který se prosadil ránou z první.

Vancouver ještě v druhé třetině snížil, ale při závěrečné hře bez brankáře inkasoval z hole Wayna Simmondse počtvrté. "Měli hodně šancí v prvních deseti minutách, ale věděli jsme, že pokud to přežijeme, mohli bychom vyhrát," uvedl Voráček. V počtu přihrávek se posunul před Blakea Wheelera a Stevena Stamkose, kteří mají na svém kontě 29 asistencí.

Philadelphia po deseti prohrách odstartovala novou sérii, vyhrála potřetí za sebou. K obratu přispěl Voráček sedmi přihrávkami. "Věděli jsme, že potřebujeme změnit pár věcí včetně způsobu uvažování. Každý se podíval do zrcadla a zeptal se sebe, co může udělat pro obrat. Také jsme se víc semkli jako tým," uvedl gólman Brian Elliot, který si připsal dvoustou výhru v soutěži.

David Rittich ve svém druhém startu v soutěži od začátku utkání vychytal Calgary opět výhru, když v Montrealu kryl 35 střel a dovedl tým k vítězství 3:2 v prodloužení. Za hosty nehrál Jaromír Jágr, i když v den utkání absolvoval týmové rozbruslení.

Calgary prohrávalo v polovině utkání v Montrealu 1:2. Nejprve zaskočil Ritticha Daniel Carr, který z brankové čáry nahodil puk na českého gólmana, od jehož zad se kotouč dostal do sítě. Při druhé situaci neměl jihlavský odchovanec nárok - Phillip Danault zblízka usměrnil přihrávku Maxe Paciorettyho nad jeho lapačku.

Víc Rittich soupeři nedovolil. "Ten kluk je fantastický. Je bojovník a přesně to potřebujete, když hrajete druhý zápas v druhém dni. Jsem za něho šťastný. Chytal výborně a předvedl několik důležitých zákroků," komentoval trenér Calgary Glen Gulutzan výkon českého brankáře.

Dojem udělal i na trenéra gólmanů Flames Jordana Sigaleta. "Je nadšen jeho přístupem v tréninku. Je soutěživý, do všeho jde naplno. Vypadá dobře, skvěle zapadl do týmu a nedělá si velkou hlavu z toho, že chytá v NHL," dodal Gulutzan.

Ve třetí třetině vyrovnal Garnet Hathaway, který nastupoval ve třetím útoku místo Jágra, a v čase 61:14 rozhodl druhou trefou v zápase Sean Monahan. "Potřebovali jsme vyhrát, protože jsme v posledních domácích zápasech ztratili několik bodů. Mám radost, že se nám povedlo. Řekl bych, že jsme odvedli velmi dobrou práci," konstatoval Rittich.

Boston vedl nad Arizonou už po patnácti sekundách hry, kdy po perfektní přihrávce Davida Pastrňáka skóroval Brad Marchand. Havířovský rodák bodoval v sedmém utkání v řadě a během série si připsal čtyři góly a stejný počet asistencí.

Po vyrovnání hostů se dvakrát trefil David Backes a Krejčí zvyýšil v úvodu třetí třetiny na 4:1 po rychlé kombinaci v přesilové hře pět na tři. Krejčí ještě připravil šestý gól, když po jeho přihrávce střílel do prázdné branky Anders Bjork.

Českou stopu měly všechny branky St. Louis, které doma porazilo Dallas 3:0. Brayden Schenn otevřel skóre, když dorazil v úvodní třetině střelu Dmitrije Jaškina. Zbývající dvě branky padly v závěrečné části s přispěním Vladimíra Sobotky. Český centr nejdříve asistoval u trefy Coltona Parayka, který se trefil od modré čáry, a při závěrečné powerplay vybojoval puk pro Vladimira Tarasenka.

Hokejisté San Jose prohrávali ve 38. minutě doma s Carolinou 1:4, ale nakonec soupeře porazili 5:4 v prodloužení. K obratu pomohl jednou asistencí Tomáš Hertl, který u druhého gólu výborně clonil brankáři ve výhledu.

Výsledky NHL:

Vancouver - Philadelphia 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

Branky: 40. Boeser - 15. Gostisbehere (Voráček), 21. Raffl (Voráček), 30. Giroux (Voráček), 59. Simmonds. Střely na branku: 37:26. Diváci: 16.515. Hvězdy zápasu: 1. Voráček (Philadelphia), 2. Boeser (Vancouver), 3. Giroux (Philadelphia).

Montreal - Calgary 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 9. Carr, 31. Danault - 7. a 62. Monahan, 48. Hathaway. Střely na branku: 37:37. Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval dvě branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 94,59 procenta. Diváci: 21.302. Hvězdy utkání: 1. Monahan (Calgary), 2. Carr (Montreal), 3. Ferland (Calgary).

Boston - Arizona 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Branky: 34. a 40. Backes, 1. Marchand (Pastrňák), 41. Krejčí, 58. Heinen, 59. Bjork (Krejčí) - 18. Dvorak. Střely na branku: 32:21. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Backes, 2. Marchand, 3. Bergeron (všichni Boston).

Pittsburgh - NY Islanders 4:3 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 13. Guentzel, 48. Kessel, 49. Sheahan, 62. Hunwick - 26. Eberle, 56. Barzal, 59. Nelson. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18.433. Hvězdy zápasu: 1. Hunwick, 2. Sheahan (oba Pittsburgh), 3. Barzal (NY Islanders).

Tampa Bay - Colorado 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)

Branky: 2. Stamkos, 14. Kunitz, 29. Naměstnikov, 45. Killorn, 57. Point - 2. Landeskog, 19. E. Johnson. Střely na branku: 32:30. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Naměstnikov, 3. Budaj (všichni Tampa Bay).

Florida - Winnipeg 6:4 (2:2, 1:1, 3:1)

Branky: 41. a 60. Trocheck, 3. Pysyk, 4. Ekblad, 36. Malgin, 50. Haley - 16. Ehlers, 18. Lowry, 25. Wheeler, 42. Laine. Střely na branku: 35:39. Diváci: 10.768. Hvězdy zápasu: 1. Haley, 2. MacKenzie (oba Florida), 3. Laine (Winnipeg).

St. Louis - Dallas 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 14. B. Schenn (Jaškin), 46. Parayko (Sobotka), 60. Tarasenko (Sobotka). Střely na branku: 27:29. Diváci: 16.341. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Parayko, 3. B. Schenn (všichni St. Louis).

San Jose - Carolina 5:4 v prodl. (0:3, 2:1, 2:0 - 1:0)

Branky: 31. M. Karlsson, 38. J. Thornton (Hertl), 49. Couture, 52. Goodrow, 61. Burns - 10. a 15. Aho, 12. V. Rask, 35. Skinner. Střely na branku: 33:25. Diváci: 16.947. Hvězdy zápasu: 1. Burns, 2. J. Thornton (oba San Jose), 3. Aho (Carolina).

Los Angeles - Ottawa 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 15. Pearson, 26. Iafallo, 57. D. Brown, 61. Doughty - 17. Duchene, 29. Pageau, 60. Dzingel. Střely na branku: 38:40. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Doughty, 2. D. Brown, 3. Pearson (všichni Los Angeles).