"Řekl jsem si: O. K., jdeme na to!" Čech s operovaným srdcem prožil debut v NHL

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 2. 2020 19:55
Debut v NHL si ve středu odbyl český hokejový útočník Martin Kaut a vychutnal si při něm výhru Colorada v domácí hale Pepsi Center nad New York Islanders 3:1.
Martin Kaut slaví s brankářem Pavlem Francouzem výhru ve svém prvním zápase v NHL
Martin Kaut slaví s brankářem Pavlem Francouzem výhru ve svém prvním zápase v NHL | Foto: Reuters

Na ledě strávil odchovanec Žďáru nad Sázavou a bývalý hráč extraligových Pardubic sedm minut a 47 sekund a připsal si dva hity.

"Byl to neuvěřitelný moment," řekl Kaut oficiálním stránkám klubu. Vedení Avalanche jej povolalo v úterý z farmářského celku Colorado Eagles z nižší AHL poté, co se na marodku k Nazemu Kadrimu, Colinu Wilsonovi a Mattu Calvertovi zařadil i další útočník Mikko Rantanen.

Před premiérou v šatně se podíval Kaut na nově vyvěšené jméno a číslo u svého místa a šel do hry. "Řekl jsem si: O. K., jdeme na to," prohlásil talent, jehož si Colorado vybralo v roce 2018 v prvním kole draftu na 16. místě.

Vstup Martina Kauta do NHL:

Jeho vysokou pozici neovlivnil ani fakt, že se krátce před draftem podrobil operaci srdce v pražském IKEMu u uznávaného odborníka Jana Pirka. "Byl jsem opravdu překvapený, protože jsem před dvěma týdny měl nějaké problémy se srdcem, musel jsem na operaci a teď mě draftovalo Colorado. Je to neuvěřitelné," řekl tehdy Kaut.

Sezonu po draftu strávil v AHL a v 63 utkáních si připsal 26 bodů za 12 gólů a 14 asistencí z 63 utkání. Ve čtyřech duelech play off vstřelil dvě branky. V této sezoně sehrál Kaut v AHL 31 utkání a připsal si 16 bodů za pět branek a 11 asistencí.

Od konce října do poloviny prosince jej vyřadil ze hry otřes mozku, ale především v poslední době je ve formě. Z posledních 11 utkání nasbíral deset bodů za dva góly a osm přihrávek. Ve středu se dočkal debutu v NHL jako třetí český hráč v sezoně po Dominiku Kubalíkovi z Chicaga a Davidu Kašem z Philadelphie.

Kaut se zařadil do třetí formace na pravé křídlo vedle Pierra-Édouarda Bellemarea a Matta Nieta. "Říkali mi, ať hraju svoji hru a užiju si každé střídání. Tak to také bylo," prohlásil Kaut.

"Při prvním střídání jsem byl docela dost nervózní, protože se odehrálo v našem obranném pásmu a já si jen v duchu říkal, ať neudělám nějakou chybu. Od druhého střídání už to bylo o mnoho lepší, ve druhé třetině jsem tam měl i nějaké šance. Myslím, že to byl pro mě skvělý zápas," připojil.

Sdílet své pocity mohl i s krajanem Pavlem Francouzem, který pomohl k vítězství 27 zákroky. "My už jsme spolu hráli v národním týmu, ale to bylo něco jiného," připomněl Kaut své první starty v české reprezentaci v dubnu 2018 v přípravě na mistrovství světa v Dánsku.

"Užili jsme si to. Frankie (Francouz) mohl mít nulu, ale bohužel dali gól. Je to pro něj škoda, ale vyhráli jsme," dodal Kaut.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Průzkum: Půlce řemeslníků ubylo zakázek, pomoc státu jim nestačí

Každý druhý řemeslník v době epidemie koronaviru v Česku pociťuje nedostatek zakázek, více než třetina přitom nemá úspory vůbec žádné, nebo pouze na jeden měsíc. Pomoc od státu není dostatečná podle 64 procent oslovených řemeslníků. Vyplývá to v průzkumu portálu NejŘemeslníci.cz, jehož se zúčastnilo 532 řemeslných subjektů. Portál dnes o výsledcích průzkumu informoval ČTK.

Plně nebo částečně může i v době epidemie koronaviru a vládních opatření proti šíření nákazy pracovat 93 procent řemeslníků. Nedostatek zakázek, který pociťuje 49 procent, víc než polovina řemeslníků připisuje obavám zákazníků o zdraví, případně omezením daným vládou. Zákazníci zakázky spíš ruší, menší část je odkládá na později. Téměř polovina dotázaných vnímá jako hlavní problém nedostatek nových zakázek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy