Pastrňák skóroval a připravil vítězný gól. Dvěma body zazářili i Krejčí a bek Rutta

Aktualizováno 23. 10. 2022 7:20
Obránce Jan Rutta přispěl v NHL gólem a asistencí k výhře hokejistů Pittsburghu 6:3 v Columbusu. Stejné bilance dosáhl i David Pastrňák při vítězství Bostonu 4:3 v prodloužení nad Minnesotou. K úspěchu Bruins pomohl dvěma asistencemi David Krejčí a jednu branku připravil Pavel Zacha.
David Pastrňák skóruje v NHL proti Minnesotě.
David Pastrňák skóruje v NHL proti Minnesotě. | Foto: Reuters

David Kämpf vstřelil rozdílový gól při výhře Toronta 4:1 ve Winnipegu. Z českých brankářů chytal v sobotu jen Karel Vejmelka, který inkasoval šestkrát z 32 střel při prohře Arizony 2:6 v Ottawě.

Pittsburgh prohrával 0:2 a 1:3. K obratu zavelel Rutta v polovině utkání svou druhou trefou sezony, při níž propálil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě. Druhý bod si český obránce připsal v 55. minutě, když poslal puk z vlastního pásma podél hrazení a založil tím rychlý kontr, který zakončil Brock McGinn gólem na konečných 6:3. Jeden z lídrů Columbusu Jakub Voráček vyšel naprázdno.

Rutta se po odchodu z Tampy Bay v novém působišti uchytil, v pěti zápasech vstřelil dva góly, na jeden přihrál a v tabulce +/- má osm kladných bodů. Pittsburgh i díky jeho výkonům vede Metropolitní divizi s devíti body.

Boston prohrával od druhé minuty, ale ještě v první třetině skóre otočil. U první branky našel Zacha v levém kruhu Nicka Foligna, který nekompromisní ranou vyrovnal. Poté se prosadil Pastrňák důrazem a doklepl puk do prázdné branky. U jeho trefy zaznamenal Krejčí druhou asistenci. Bruins zvýšili ve 27. minutě na 3:1, ale Minnesota vyrovnala a zápas šel do prodloužení. V něm po spolupráci Pastrňáka s Krejčím rozhodl v přesilové hře Taylor Hall.

Boston zvítězil popáté z šesti odehraných utkání a dostal se do čela NHL. "Myslím si, že jsme na správné cestě. Samozřejmě jsou ale detaily, na kterých potřebujeme pracovat," řekl Pastrňák. "Celkově jsme ale získali v prvních šesti zápasech dost bodů, v naší hře je hodně pozitiv, jsme spokojeni. Jen je potřeba tyhle výkony neustále opakovat," uvedl český útočník, jehož Hall pochválil za skvělý pas v prodloužení. Pastrňák se při akci tlačil zleva na branku a mohl zakončovat, ale bekhendem poslal puk na druhou stranu Hallovi.

Gól Davida Pastrňáka proti Minnesotě:

Kämpf se prosadil ve 35. minutě z mezikruží po elegantní zadovce, při níž mu přihrál Wayne Simmonds puk mezi bruslemi. Český centr, který vede čtvrtý útok, skóroval v sezoně podruhé. "Periferně jsem viděl, že si někdo najíždí mezi kruhy, tak jsem tam puk poslal, jak nejrychleji to šlo a (Kämpf) skvěle vystřelil," popsal Simmonds klíčovou akci.

Ještě v prostřední části zvýšil svou druhou trefou v zápase John Tavares a výhru zpečetil Michael Bunting při hře Winnipegu bez brankáře. Za poražené plnil David Rittich roli náhradního gólmana.

Vejmelka pustil šest branek podruhé v sezoně. Už po necelých sedmi minutách lovil puk ze sítě dvakrát, překonali jej z dorážky Shane Pinto a tečí Josh Norris. Arizona vstřelila své góly v prostřední třetině, kterými snížila na 1:2 a 2:3. Mezi oběma trefami Coyotes zakončil Brady Tkachuk povedenou souhru v přesilové hře. Zbývající branky padly v rozmezí 47. až 53. minuty, během kterých se prosadil zblízka bekhendem Mark Kastelic, z dorážky Tyler Motte a z úniku Tkachuk.

Joe Pavelski zazářil v Montrealu, kde zařídil hattrickem a přihrávkou výhru Dallasu 5:2. Zkušený útočník se stal ve věku 38 let a 103 dnů nejstarším hráčem v klubové historii, který dal v jednom utkání tři góly a překonal Bretta Hulla. Ligový rekord drží od roku 2015 Jaromír Jágr (42 let, 322 dní). V dresu poražených skóroval poprvé v NHL jednadvacetiletý kanadský obránce Arber Xhekaj, který má i český pas. Matka rodáka z Hamiltonu pochází z České republiky a otec z Kosova.

Rasmus Dahlin vylepšuje rekord NHL v počtu zápasů, ve kterých dal obránce od startu sezony gól. Jednička draftu 2018 skórovala i v pátém utkání, navrch přidala asistenci a pomohla Buffalu k výhře 5:1 ve Vancouveru. Dvě branky vstřelil Victor Olofsson. Sabres, kteří hráli v play off naposledy v roce 2011, začali novou sezonu dobře a se čtyřmi vítězstvími z pěti zápasů jsou v tabulce NHL čtvrtí.

Divákům v Nashvillu zatrnulo, když zůstal domácí hráč Mark Borowiecki ležet na ledě po nárazu na hrazení od útočníka Philadelphie Michaela Frosta. Zkušený obránce opustil hrací plochu na nosítkách a klub později informoval, že při převozu do nemocnice byl Borowiecki při vědomí a hýbal všemi končetinami. Rozhodčí Frosta za zákrok nevyloučili, Predators doma prohráli 1:3.

NHL:

Boston - Minnesota 4:3 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 4. N. Foligno (Zacha), 13. Pastrňák (Krejčí), 27. Lindholm, 65. Hall (Pastrňák, Krejčí) - 2. Duhaime, 36. Boldy, 46. Spurgeon. Střely na branku: 43:27. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Grzelcyk (Boston), 2. Boldy (Minnesota), 3. N. Foligno (Boston).

New Jersey - San Jose 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky: 34. Šarangovič, 36. Mercer - 37. Labanc. Střely na branku: 37:22. Diváci: 11.037. Hvězdy zápasu: 1. Šarangovič, 2. Mercer, 3. Blackwood (všichni New Jersey).

Edmonton - St. Louis 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 6. Krug, 59. Faulk. Střely na branku: 23:22. Diváci: 17.102. Hvězdy zápasu: 1. Binnington (St. Louis), 2. J. Campbell (Edmonton), 3. Krug (St. Louis).

Ottawa - Arizona 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)

Branky: 24. a 53. B. Tkachuk, 5. Pinto, 7. Norris, 47. Kastelic, 48. Motte - 22. Guenther, 24. Keller. Střely na branku: 32:22. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval šest branek z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 81,3 procenta. Diváci: 15.107. Hvězdy zápasu: 1. Pinto, 2. B. Tkachuk, 3. Motte (všichni Ottawa).

Columbus - Pittsburgh 3:6 (2:0, 1:3, 0:3)

Branky: 8. Jenner, 19. Roslovic, 24. K. Johnson - 35. a 55. Heinen, 24. J. Archibald, 31. Rutta, 46. Crosby, 55. McGinn (Rutta). Střely na branku: 32:39. Diváci: 18.051. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Heinen, 3. J. Archibald (všichni Pittsburgh).

Montreal - Dallas 2:5 (1:1, 1:3, 0:1)

Branky: 16. Hoffman, 36. Xhekaj - 5., 21. a 47. Pavelski, 25. Robertson, 40. Lindell. Střely na branku: 34:30. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski (Dallas), 2. Xhekaj (Montreal), 3. Robertson (Dallas).

Tampa Bay - NY Islanders 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)

Branky: 11. B. Point, 19. Hagel, 24. Perry, 40. Paul, 55. Killorn - 13. Martin, 30. Beauvillier, 46. Pulock. Střely na branku: 26:35. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. B. Point, 2. Hagel, 3. Paul (všichni Tampa Bay).

Washington - Los Angeles 4:3 (0:0, 0:2, 4:1)

Branky: 44. Dowd, 45. Carlson, 49. Eller, 55. Johansson - 22. Durzi, 36. Danault, 51. Arvidsson. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Johansson, 2. Orlov (oba Washington), 3. Arvidsson (Los Angeles).

Winnipeg - Toronto 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 5. Dubois - 10. a 39. Tavares, 35. Kämpf, 58. Bunting. Střely na branku: 31:28. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Samsonov (oba Toronto), 3. Dubois (Winnipeg).

Nashville - Philadelphia 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky: 58. Duchene - 4. K. Hayes, 19. MacEwen, 48. Farabee. Střely na branku: 32:25. Diváci: 17.470. Hvězdy zápasu: 1. Farabee, 2. Hart, 3. K. Hayes (všichni Philadelphia).

Calgary - Carolina 3:2 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 14. Kadri, 23. B. Ritchie, 65. Toffoli - 2. Aho, 11. De Haan. Střely na branku: 32:27. Diváci: 17.210. Hvězdy zápasu: 1. Kadri (Calgary), 2. Aho (Carolina), 3. Toffoli (Calgary).

Vancouver - Buffalo 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Branky: 34. Garland - 42. a 58. Olofsson, 6. Dahlin, 16. Tuch, 57. Girgensons. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18.809. Hvězdy zápasu: 1. Dahlin, 2. Anderson, 3. Olofsson (všichni Buffalo).

Vegas - Colorado 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 20. Marchessault, 51. Stephenson - 6. MacKinnon, 27. Rodrigues, 49. Ničuškin. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.207. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin (Colorado), 2. Mark Stone, 3. Eichel (oba Vegas).

6. Winnipeg 5 2 0 3 12:17 4
7. Minnesota 5 1 1 3 19:27 3
8. Arizona 5 1 0 4 13:26 2