Bude to napínavé, těší se Plekanec. I díky jeho gólu rozsoudí Toronto a Boston až sedmý zápas

24. 4. 2018 8:40
Bruins vedli po asistenci Davida Krejčího, jenže pak už žádný gól nepřidali a Toronto srovnalo druhým vítězstvím v řadě sérii na 3:3. Dál už jde Washington, poradil si s Columbusem.
Útočník Toronta Tomáš Plekanec (vlevo) čeká na gratulace od Mitchella Marnera a Nikity Zajceva ke gólu, kterým pečetil vítězství nad Bostonem | Foto: Reuters

New York - Střední útočník Tomáš Plekanec se v prvním kole play off NHL gólem a asistencí podílel na výhře hokejistů Toronta 3:1 nad Bostonem. Maple Leafs srovnali stav série z 1:3 na 3:3 a o postupujícím rozhodne středeční souboj na ledě Bruins.

Washington po triumfu 6:3 v Columbusu dokonal obrat v sérii z 0:2 na 4:2 a ve druhém kole vyřazovací části se potřetí za sebou střetne s úřadujícími šampiony z Pittsburghu.

Před začátkem zápasu uctili diváci a hráči v Air Canada Centre minutou ticha památku lidí, kteří v Torontu zemřeli po nájezdu dodávky do chodců. Jako první šel do vedení Boston zkraje druhé třetiny.

Centr David Krejčí uspěl na buly a posunul puk na útočníka Jakea DeBruska, který prostřelil brankáře Frederika Andersena. Už za 35 vteřin ale z dorážky srovnal střední útočník William Nylander. "Moc důležitý gól, který nás a naše fanoušky nakopl," uvedl centr Mitchell Marner.

Nedlouho poté Maple Leafs znovu skórovali, ale kvůli nedovolenému bránění gólmanovi Tuukku Raskovi rozhodčí zásah neuznali. Rozdílová trefa se zrodila v 34. minutě, kdy Marner bekhendovou střelou z otočky překonal Raska. Nahrávkou k ní přispěl i Plekanec. Kladenský rodák stvrdil vítězství kanadského celku do prázdné branky při power play hostů.

Gól Tomáše Plekance v power play:

Série mezi Bostonem a Torontem jako jediná z úvodního kola dospěla až do posledního možného duelu. "Bude to velmi napínavé. Prohrávali jsme 1:3 na zápasy a vrátili se do hry. Můžeme si přát něco víc? Fanoušci nás v každém zápase neuvěřitelně podporovali, takže snad se sem opět vrátíme," uvedl pětatřicetiletý Plekanec.

Také před pěti lety se souboj dvou tradičních rivalů protáhl na sedm utkání. Tehdy v rozhodujícím zápase vybojoval vítězství 5:4 v prodloužení Boston, přestože ještě v polovině třetí třetiny prohrával 1:4.

"Vzali jsme si z toho ponaučení. Na druhou stranu máme jiný tým, protože spousta mladíků za nás tehdy ještě nenastupovala," řekl útočník Toronta Nazem Kadri. "Taková zkušenost vás hodně posílí. Uvědomíte si, že v play off nemůžete nic považovat za automatické," doplnil obránce Maple Leafs Jake Gardiner.

Boston trápí produktivita, v uplynulých dvou zápasech vstřelil jen čtyři góly. "Vytváříme si hodně kvalitních šancí, ale Andersen předvádí skvělé zákroky," ocenil soupeřova gólmana forvard Brad Marchand. Útočník Bruins David Pastrňák, s 11 body (4+7) třetí nejproduktivnější hráč play off, vyšel v sérii potřetí bodově naprázdno.

Columbus hned na úvod ukořistil z Washingtonu dvě výhry v prodloužení, ale z následných tří zápasů ovládli nastavený čas dvakrát Capitals. Na čtvrtém vítězství Washingtonu v řadě se dvěma zásahy podílel ruský kanonýr Alexandr Ovečkin, jenž první brankou dosáhl na metu 50 gólů v play off.

"Nemůžete mu nechat puk. To jsme několikrát udělali a pykali jsme za to," mrzelo útočníka Matta Calverta. "Byla to hodně zábavná série. Nejdříve se od nás štěstí v prodloužení odvrátilo, ale pak se k nám zase přiklonilo," prohlásil Ovečkin.

Blue Jackets ani na čtvrtý pokus nepřešli přes první kolo nadstavbové části sezony. "Byli lepší a zvládli klíčové okamžiky," uznal trenér Columbusu John Tortorella.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 6. zápasy:

Toronto - Boston 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 22. W. Nylander, 34. Marner (Plekanec), 59. Plekanec - 22. De Brusk (Krejčí). Střely na branku: 30:33. Diváci: 19.604. Hvězdy utkání: 1. Andersen, 2. Marner, 3. W. Nylander (všichni Toronto). Stav série 3:3.

Columbus - Washington 3:6 (0:1, 1:2, 2:3)

Branky: 29. a 49. N. Foligno, 43. Dubois - 33. a 39. Ovečkin, 13. Orlov, 44. Smith-Pelly, 46. Stephenson, 60. Eller. Střely na branku: 38:27. Diváci: 18.667. Hvězdy utkání: 1. Ovečkin, 2. Holtby (oba Washington), 3. N. Foligno (Columbus). Konečný stav série 2:4.

před 2 hodinami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.