Má cenu zlata, hraje za "drobné". Jsme placeni extrémně, ohradil se Pastrňákův mentor

jzp jzp
13. 8. 2022 12:16
Místo přestavby další útok na Stanley Cup. Pro ambice bostonských Bruins je klíčový především návrat 37letého kapitána Patrice Bergerona, který při podpisu smlouvy nehleděl na svou tržní hodnotu.
Patrice Bergeron v dresu Bostonu
Patrice Bergeron v dresu Bostonu | Foto: Reuters

Na začátku týdne podepsal hokejový Boston smlouvu s centry Bergeronem, Davidem Krejčím a Pavlem Zachou. A levně. V základu si dohromady vydělají sedm milionů dolarů, což je částka, kterou často spolkne jedna opora týmu.

Bruins tak složili více než solidní střed útoku. Když stanice TSN nedávno seřazovala týmy NHL podle kvality centrů do pěti kategorií, Boston skončil ve druhé. Předčily ho jen Edmonton, Florida a Toronto.

Do ligového nadprůměru na tomto postu vytáhl massachusettský klub hlavně Bergeron, který si stále drží vysoký herní standard.

V minulé základní části odehrál 73 zápasů a posbíral 65 bodů (25+40). Také už popáté vyhrál Selke Trophy pro nejlépe bránícího forvarda soutěže, čímž stanovil rekord.

Zapálené pozorovatele udivil statistikami, které nejsou vidět na první pohled. Například vyhrával buly jako nikdo jiný - uspěl v téměř 62 procentech případů. S číslem 536 ovládl rovněž statistiku SAT, což lze zjednodušeně okomentovat tak, že když byl na ledě, zajistil svému týmu střeleckou převahu jako žádný jiný hokejista v NHL.

I na základě těchto údajů vyčíslil web The Athletic Bergeronovu tržní hodnotu na závratných 13,7 milionu dolarů.

Tolik peněz by kanadský lídr vzhledem k pokročilému věku a napěchovaným platovým stropům nikde nedostal. Rozhodně však mohl požadovat lukrativnější smlouvu, než na jakou kývl Bostonu.

Souhlasil s jednoletou spoluprací a garantovanou částkou 2,5 milionu dolarů. Jeden milion dostane v podobě podpisového bonusu a zbytek formou základního platu. 

Navíc si s nejvyšší pravděpodobností vydělá dalších 2,5 milionu formou výkonnostního bonusu. Stačí, aby odehrál deset zápasů. Bruins to pomůže. Tímto bonusem můžou v nadcházejícím ročníku klidně přesáhnout platový strop. Jen musejí počítat s tím, že každý dolar "přes čáru" jim o stejnou částku sníží strop v přespříští sezoně.

Bergeron si každopádně přijde na pět milionů. Doteď byl zvyklý na gáži 6,9 milionu. "I to byly drobné vzhledem k jeho skutečné hodnotě," napsal The Athletic.

V rozhovoru s novináři Bergeron přiznal, že ve prospěch týmu "pár dolarů" klidně oželí. "Pro mě je hokej hlavně o týmovém úspěchu a o výhrách. Právě ty dělají rozdíl mezi dobrou a skvělou kariérou," prohlásil.

Zároveň se ohradil proti tomu, že finančně přijde zkrátka. "Nebudu říkat, že jako hokejisté nejsme dobře placení. Jsme, a to extrémně. Dostáváme víc peněz, než o jakých jsem snil."

Během dlouhé kariéry si Bergeron už vydělal zhruba 95 milionů dolarů hrubého (přes dvě miliardy korun). Nikdy však nepatřil k deseti nebo dvaceti nejlépe placeným hráčům soutěže, přestože vyhrával Selke Trophy a reprezentoval Kanadu na olympiádách nebo Světovém poháru.

Také nikdy neodešel z Bostonu, kde už v roce 2006 vykonával roli kapitánského asistenta. O pět let později vstřelil vítězný gól finále Stanley Cupu. Teď třetím rokem nosí na dresu céčko. "Tenhle klub pro mě znamená všechno," nechal se slyšet.

Mentora a jednoho z centrů Davida Pastrňáka budou Bruins nahrazovat těžko, až jednou skončí nebo ho dožene věk. "Patrice nahradíte jedině tak, že budete v draftu vybírat jako první. Možná. Tak dobrý je to hráč," smekl před bostonskou legendou generální manažer klubu Don Sweeney.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Ve věku 90 let dnes ve spánku zemřela královna americké country hudby Loretta Lynnová, napsala agentura AP s odkazem na zpěvaččinu rodinu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Soud odmítl stížnost na Zemana kvůli milosti pro Baláka. Nemá pravomoc jeho rozhodnutí přezkoumat

Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají pravomoc milost přezkoumávat, anebo dokonce rušit. Nejvyšší správní soud v úterý zamítl kasační stížnost muže z Prahy, který prostřednictvím správní žaloby zpochybnil milost udělenou prezidentem Milošem Zemanem šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. 

V rozhodnutí senátu s předsedou Zdeňkem Kühnem se správní soud zabýval otázkou, zda je prezident při udělování milosti správním orgánem, a zda je tím pádem milost přezkoumatelná ve správním soudnictví. Dospěl k názoru, že nikoliv. Poukázal na to, že pravomoc k udělení milosti svěřuje prezidentovi ústava. Žádný jiný zákon ji neomezuje ani nereguluje.

"Prezident není vázán žádnými podmínkami, při jejichž splnění lze milost udělit, jeho úvaha je v tomto směru právně neomezená. Ani ten, komu má být milost udělena, nemusí splňovat žádné předpoklady," stojí v rozsudku.

Podle dokumentu prezident republiky při udílení milostí vystupuje jako ústavní orgán. Udělená milost je pak ústavním aktem a správní soudy nemají pravomoc takové akty přezkoumávat.

Nejvyšší správní soud poukázal také na starší usnesení Ústavního soudu, který v roce 2013 odmítl návrh na zrušení amnestie prezidenta Václava Klause. Uvedl tehdy, že jak hromadné amnestie, tak individuální milosti nepodléhají soudnímu přezkumu a nabízí se pouze politická odpovědnost prezidenta. Teoretickou výjimkou jsou "situace mimořádně extrémní".

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Slovinsko schválilo manželství i adopce pro homosexuální páry

Slovinský parlament v úterý schválil zákon, který stejnopohlavním párům umožní vstup do manželství a adopci dětí. Uvedla to slovinská agentura STA. V červenci ústavní soud zrušil jako diskriminační ustanovení zákona, podle kterého byly sňatky a adopce možné pouze u heterosexuálních párů. Soudci dali parlamentu šest měsíců na to, aby zákon upravil způsobem, který by byl v souladu s rozsudkem.

Zákon podpořilo 48 zákonodárců z vládní středolevicové koalice. Proti byli naopak zákonodárci z pravicových stran. Poslanci ze Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši tvrdili, že kromě manželství a adopcí měli homosexuálové v zemi stejná práva jako heterosexuálové. Křesťanští demokraté označili zákon za experiment, který připraví děti o otce a matku. Před parlamentem se shromáždili odpůrci zákona, uvedla televize RTV Slovenija.

Ústavní soud o věci rozhodoval na základě stížnosti dvou homosexuálních párů, které v souvislosti s uzavřením manželství a žádostí o adopci neuspěly u soudů nižší instance. Ústavní soudci napsali, že jejich rozhodnutí neubírá na důležitosti tradičnímu manželství. V roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů Slovinci odmítli v referendu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministryně životního prostředí Hubáčková předala rezignaci premiéru Fialovi

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) v úterý předala svou rezignaci premiérovi Petru Fialovi (ODS). Hubáčkovou má ve funkci nahradit lidovecký místopředseda Petr Hladík.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Fiala by měl rezignaci a zároveň Hladíkovu nominaci v dohledné době doručit prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlava státu podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přislíbila, že i s ohledem na předsednictví provede výměnu v čele ministerstva rychle.

Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy