Má cenu zlata, hraje za "drobné". Jsme placeni extrémně, ohradil se Pastrňákův mentor

jzp jzp
13. 8. 2022 12:16
Místo přestavby další útok na Stanley Cup. Pro ambice bostonských Bruins je klíčový především návrat 37letého kapitána Patrice Bergerona, který při podpisu smlouvy nehleděl na svou tržní hodnotu.
Patrice Bergeron v dresu Bostonu
Patrice Bergeron v dresu Bostonu | Foto: Reuters

Na začátku týdne podepsal hokejový Boston smlouvu s centry Bergeronem, Davidem Krejčím a Pavlem Zachou. A levně. V základu si dohromady vydělají sedm milionů dolarů, což je částka, kterou často spolkne jedna opora týmu.

Bruins tak složili více než solidní střed útoku. Když stanice TSN nedávno seřazovala týmy NHL podle kvality centrů do pěti kategorií, Boston skončil ve druhé. Předčily ho jen Edmonton, Florida a Toronto.

Do ligového nadprůměru na tomto postu vytáhl massachusettský klub hlavně Bergeron, který si stále drží vysoký herní standard.

V minulé základní části odehrál 73 zápasů a posbíral 65 bodů (25+40). Také už popáté vyhrál Selke Trophy pro nejlépe bránícího forvarda soutěže, čímž stanovil rekord.

Zapálené pozorovatele udivil statistikami, které nejsou vidět na první pohled. Například vyhrával buly jako nikdo jiný - uspěl v téměř 62 procentech případů. S číslem 536 ovládl rovněž statistiku SAT, což lze zjednodušeně okomentovat tak, že když byl na ledě, zajistil svému týmu střeleckou převahu jako žádný jiný hokejista v NHL.

I na základě těchto údajů vyčíslil web The Athletic Bergeronovu tržní hodnotu na závratných 13,7 milionu dolarů.

Tolik peněz by kanadský lídr vzhledem k pokročilému věku a napěchovaným platovým stropům nikde nedostal. Rozhodně však mohl požadovat lukrativnější smlouvu, než na jakou kývl Bostonu.

Souhlasil s jednoletou spoluprací a garantovanou částkou 2,5 milionu dolarů. Jeden milion dostane v podobě podpisového bonusu a zbytek formou základního platu. 

Navíc si s nejvyšší pravděpodobností vydělá dalších 2,5 milionu formou výkonnostního bonusu. Stačí, aby odehrál deset zápasů. Bruins to pomůže. Tímto bonusem můžou v nadcházejícím ročníku klidně přesáhnout platový strop. Jen musejí počítat s tím, že každý dolar "přes čáru" jim o stejnou částku sníží strop v přespříští sezoně.

Bergeron si každopádně přijde na pět milionů. Doteď byl zvyklý na gáži 6,9 milionu. "I to byly drobné vzhledem k jeho skutečné hodnotě," napsal The Athletic.

V rozhovoru s novináři Bergeron přiznal, že ve prospěch týmu "pár dolarů" klidně oželí. "Pro mě je hokej hlavně o týmovém úspěchu a o výhrách. Právě ty dělají rozdíl mezi dobrou a skvělou kariérou," prohlásil.

Zároveň se ohradil proti tomu, že finančně přijde zkrátka. "Nebudu říkat, že jako hokejisté nejsme dobře placení. Jsme, a to extrémně. Dostáváme víc peněz, než o jakých jsem snil."

Během dlouhé kariéry si Bergeron už vydělal zhruba 95 milionů dolarů hrubého (přes dvě miliardy korun). Nikdy však nepatřil k deseti nebo dvaceti nejlépe placeným hráčům soutěže, přestože vyhrával Selke Trophy a reprezentoval Kanadu na olympiádách nebo Světovém poháru.

Také nikdy neodešel z Bostonu, kde už v roce 2006 vykonával roli kapitánského asistenta. O pět let později vstřelil vítězný gól finále Stanley Cupu. Teď třetím rokem nosí na dresu céčko. "Tenhle klub pro mě znamená všechno," nechal se slyšet.

Mentora a jednoho z centrů Davida Pastrňáka budou Bruins nahrazovat těžko, až jednou skončí nebo ho dožene věk. "Patrice nahradíte jedině tak, že budete v draftu vybírat jako první. Možná. Tak dobrý je to hráč," smekl před bostonskou legendou generální manažer klubu Don Sweeney.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy