Senzace je blízko. Trenér Bostonu buduje českou lajnu, vypadla mu totiž další hvězda

jzp jzp
4. 10. 2022 7:43
Ještě ani nezačala základní část a plány trenérů vzaly za své. Hokejový Boston přišel o další ofenzivní oporu a opět musí míchat s lajnami. Přece jen by tak mohl vzniknout kompletně český útok.
David Krejčí (vpravo) slaví gól s Davidem Pastrňákem (vlevo) a Charliem McAvoyem v sezoně 2019/20.
David Krejčí (vpravo) slaví gól s Davidem Pastrňákem (vlevo) a Charliem McAvoyem v sezoně 2019/20. | Foto: Reuters

S Davidy Krejčím a Pastrňákem měl původně hrát hvězdný Taylor Hall, ale o víkendu se v přípravě proti Philadelphii zranil v horní části těla. Nejspíš doplatil na situaci ve druhé třetině, kdy po zásahu vysokou holí od beka Ronnieho Attarda nekontrolovaně spadl k ledu.

Podle trenéra bostonských Bruins Jima Montgomeryho nejdřív nemělo jít o nic vážného, ale pak se křídelníkův status změnil na "week-to-week", což znamená, že se Hall vrátí spíš v řádu týdnů než dnů.

Je tedy možné, že Boston vstoupí 12. října do základní části bez svých dvou nejlepších levých křídel. Chybět určitě bude Brad Marchand, kterého operace kyčlí vyřadila minimálně do konce listopadu.

Kouč Montgomery tak musí znovu skládat druhou lajnu. Ze všeho nejdřív ho napadlo, že místo zraněného Halla dá vedle Krejčího s Pastrňákem Pavla Zachu a vytvoří českou trojici.

"Bude pro ně snazší se dorozumět. Ne kvůli jazyku, ale tomu, že vyrůstali v prostředí stejné hokejové školy," uvedl nový trenér mužstva.

Svou myšlenku pak rozvedl: "Ke konci hráčské kariéry jsem šel do Ruska (v sezoně 2003/04, pozn. red.) jen proto, abych se dozvěděl, jak tam pracují s hokejisty. Už tehdy jsem totiž myslel na trénování. A je neskutečné, jak všichni z jedné hokejové školy hrají stejně. Rusové se tedy na ledě domluví docela snadno a stejné je to i u jiných evropských zemí."

Zacha měl do návratu Marchanda hrát vedle elitního centra Patrice Bergerona a Jakea DeBruska. O víkendu proti Philadelphii s nimi prožil premiéru v dresu Bruins a k výhře 4:0 přispěl jednou asistencí.

Den po utkání už ale trénoval vedle Pastrňáka s Krejčím.

Montgomery zatím Zachu, který v létě přišel výměnou z New Jersey, jen chválí. "Líbí se mi na něm, že se v kempu každým dnem zlepšuje, což je známka dobrého hráče NHL," prohlásil trenér. "Překvapilo mě, kolik toho na ledě dokáže. Nemůžu sice říct, že jsem ho dřív sledoval podrobně, ale oproti tomu, co jsem viděl, teď ukazuje lepší hru s pukem a celkově má lepší přehled."

Místo Zachy by mohl vedle kapitána Bergerona nastupovat zkušený Nick Foligno, lepšící se Trent Frederic nebo A. J. Greer, který se v NHL ještě naplno neprosadil.

"Vyzkoušíme různé možnosti. Bergy v tom samozřejmě bude mít velké slovo, protože si s tím hráčem musí sednout. Jednou z variant je stále i Zacha. Snad to ve zbytku kempu vyřešíme," dodal Montgomery.

Formace Zacha - Krejčí - Pastrňák je každopádně blízko. Šlo by o menší senzaci.

Kompletně česká lajna se totiž v NHL naposledy objevila v roce 2014 v Arizoně, kde spolu hráli Martin Erat, Martin Hanzal a Radim Vrbata. Kvůli zraněním a nepřesvědčivým výkonům se však útok brzy rozpadl. Největší stopu za sebou zanechali Petr Nedvěd, Radek Dvořák a Jan Hlaváč, kteří spolu na přelomu milénia zářili u newyorských Rangers.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy