Boston deklasoval St. Louis sedmi góly a ve finále se ujal vedení

Aktualizováno 2. 6. 2019 8:29
Útočníci David Krejčí a David Pastrňák z Bostonu jsou opět o něco blíže zisku Stanleyova poháru. Bruins vyhráli třetí duel na ledě St. Louis vysoko 7:2 a ve finálové sérii play off NHL vedou 2:1 na zápasy.
Torey Krug slaví branku ve třetím finále NHL 2019
Torey Krug slaví branku ve třetím finále NHL 2019 | Foto: Reuters

Boston, který se naposledy radoval z triumfu s Krejčím v sestavě v roce 2011, získal zpět na svou stranu výhodu domácího prostředí po předchozí porážce 2:3 v prodloužení díky povedené první třetině. Vyhrál ji 3:0, navíc hned v nástupu do druhé části přidal čtvrtý gól Bruins Pastrňák, kterého vyhlásili třetí hvězdou duelu. Obránce Torey Krug si připsal čtyři body za gól a tři nahrávky, celkem čtyřikrát se Bruins prosadili v přesilovkách.

Čtvrtý zápas je na programu v noci z pondělí na úterý od 2:00 SELČ opět v St. Louis. Domácí se v něm budou snažit dosáhnout na osmý pokus první finálové výhry před svými diváky v historii. Finále sice hráli již třikrát v letech 1968 až 1970, jenže pokaždé ho prohráli 0:4 na zápasy.

Už po 62 vteřinách hry se provinil proti pravidlům Jake Debrusk a David Perron mohl v přesilovce otevřít skóre, ale jeho bekhendové zakončení pokryl hostující gólman Tuukka Rask. V desáté minutě se zaskvěl jeho protějšek Jordan Binnington poté, co pálil bez přípravy Pastrňák ze své oblíbené pozice na kruhu pro vhazování.

O chvilku později už se ale Bruins poprvé radovali, když hříšníka Perrona poslal zpět do hry už po 21 sekundách povedenou tečí Bergeron. Závěr úvodního dějství byl dost možná rozhodující pro celý zápas. V 18. minutě vybojoval puk Charlie Coyle, pak byl sám na konci povedené kombinace a zvýšil na 2:0.

Jen deset vteřin před přestávkou navíc překvapil Binningtona Sean Kuraly, jemuž připravil puk na střelu díky fotbalové parádě Joakim Nordström. Domácí střídačka se pokusila situaci ještě zvrátit, jenže u videa se ofsajd nepotvrdil a na straně Blues bylo už tříbrankové manko.

Jestliže domácí doufali v obrat, pak pro ně byl nástup do druhé části pořádnou ranou. Po neúspěšné trenérské výzvě a zkoumání videa byli totiž potrestáni dvouminutovým trestem za zdržování hry a toho využil parádně bekhendovým zakončením zblízka Pastrňák. V další příležitosti vychytal českého střelce Binnington.

"Hra přesilovkových formací je moc důležitá, hlavně takhle na konci sezony. I když se domnívám, že jsme stále ještě nepředvedli nás nejlepší výkon, jehož jsme schopní, vedeme 2:1. Podíváme se na video a připravíme se ještě lépe. Máme v týmu mnoho vynikajících hráčů a víme, že můžeme být ještě lepší," uvedl Pastrňák.

Podívejte se na Pastrňákovu branku

Alespoň trochu oživení do domácích řad přineslo po polovině zápasu snížení, o které se po přihrávce od zadního hrazení postaral Ivan Barbašev. Jenže brzy nato využil Krug další přesilovku na straně Bostonu, vrátil tak hostům čtyřbrankový náskok a vyhnal Binningtona na střídačku. Nahradil ho Jake Allen. Blues měli navíc i trochu smůly, když povedený pokus Ryana O'Reillyho zastavila tyčka.

"Tohle je finále Stanley Cupu, pořád je toho hodně ve hře. Snažíte se dělat svou práci, ale nemůžete být dokonalí. Takové věci se stávají. My se musíme dát dohromady a jít do toho příště znovu," prohlásil Binnington, jenž byl střídán poprvé za 52 startů v této sezoně.

Za stavu 1:5 z pohledu domácích bylo zřejmé, že třetí dvacetiminutovka už bude více přípravou na bitvu číslo 4 než čímkoliv jiným. Nic na tom nezměnilo ani snížení Coltona Parayka ze 46. minuty. Bruins si průběh s velkým přehledem pohlídali až do konce.

Domácí přesto ještě sáhli k pokusu o zázrak při hodně dlouhé hře bez gólmana, toho ale využil k šestému gólu hostů Noel Acciari. A když už byl Allen zpátky na ledě, přidal ještě sedmý zásah Marcus Johansson a zužitkoval tak i čtvrtou přesilovku Bruins. Na využití všech čtyř početních výhod stačily Bruins jen čtyři střely.

Asistenci u poslední branky zaznamenal Krug a stanovil tak nový klubový rekord. Jako první hráč Bruins nastřádal za jeden finálový zápas čtyři body. Útočník Patrice Bergeron měl jen o nahrávku méně, vévodí ale se sedmi góly v přesilovkách pořadí v letošním play off a je jen dva zásahy v početní výhodě od vyrovnání rekordu, jež společně drží Mike Bossy z New York Islanders (1981) a Cam Neely právě z Bostonu (1991).

Od roku 1939, kdy byl ve finále zaveden formát série na čtyři vítězná utkání, se tým, který šel po třetím utkání do vedení 2:1, nakonec radoval v 78,6 procentech případů.

Finále Stanleyova poháru - 3. zápas:

St. Louis Blues - Boston Bruins 2:7 (0:3, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 32. Barbašev (Sanford, A. Steen), 46. Parayko (O'Reilly, Bozak) - 11. Bergeron (Krug, DeBrusk), 18. Coyle (M. Johansson, Heinen), 20. Kuraly (Nordström), 21. Pastrňák (Krug, Bergeron), 33. Krug (Marchand, Bergeron), 59. Acciari (Nordström, Coyle), 59. M. Johansson (Krug, Clifton). Rozhodčí: Kozari, Sutherland - Devorski, Racicot. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:4. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18.789. Hvězdy zápasu: 1. Patrice Bergeron, 2. Torey Krug, 3. David Pastrňák (všichni Boston). Stav série: 1:2.

Sestavy:

St. Louis: Binnington (33. Allen) - Pietrangelo, Edmundson, Parayko, Bouwmeester, Bortuzzo, C. Gunnarsson - Tarasenko, B. Schenn, Schwartz - Perron, O'Reilly, Blais - Maroon, Bozak, Fabbri - A. Steen, Barbašev, Sanford. Trenér: Craig Berube.

Boston: T. Rask - McAvoy, Chára, Carlo, Krug, C. Clifton, J. Moore - Pastrňák, Bergeron, Marchand - Backes, Krejčí, DeBrusk - Heinen, Coyle, M. Johansson - Acciari, Kuraly, Nordström. Trenér: Bruce Cassidy.