Jako den a noc, uhranul Zacha trenéra. Boston zkouší novou útočnou "atomovku"

jzp jzp
3. 10. 2023 12:06
V hokejovém Bostonu se rýsuje náhrada za obávanou útočnou formaci zvanou "The Perfection Line". Patrice Bergeron, který před časem ukončil kariéru, ji tvořil s Davidem Pastrňákem a Bradem Marchandem.
David Pastrňák (vlevo) a Pavel Zacha oslavují vstřelenou branku.
David Pastrňák (vlevo) a Pavel Zacha oslavují vstřelenou branku. | Foto: Reuters

Bostonští Bruins po tornádu na letním přestupovém trhu ladí sestavu na blížící se sezonu NHL.

Trenér Jim Montgomery už má jasno třeba v tom, že brankoviště ovládnou Linus Ullmark s Jeremym Swaymanem.

Moc otazníků pak neskýtá obrana, kde se vážně řeší jen podoba třetího páru. Příliš zářné vyhlídky nemá Jakub Zbořil, který nejspíš začne mimo základní sestavu.

To v útoku je nevyřešených otázek celá řada, hlavně ve třetí a čtvrté formaci, kde bojuje o místo i Jakub Lauko, jenž ve 35 zápasech minulé základní části posbíral solidních 17 bodů (10+7).

Ani první dvě lajny však ještě nevykrystalizovaly.

Podle původních předpovědí měl Marchand, po Bergeronovi nový kapitán klubu, nastupovat s Charliem Coylem a Jakem DeBruskem, nebo Trentem Fredericem.

Pastrňáka s Pavlem Zachou měl zase doplňovat James van Riemsdyk, případně DeBrusk.

Během tréninkového kempu však vznikly další možnosti. Montgomery dal například dohromady Marchanda, Zachu a Pastrňáka, tedy své nejlepší levé křídlo, nejlepšího centra a nejlepší pravé křídlo.

"Tohle spojení rozhodně dává smysl," poznamenal novinář Nick Goss z televize NBC.

V minulém ročníku spolu sice při hře pět na pět odehráli jen pár minut, ale dva z této trojice, Pastrňák a Marchand, se hokejově znají jako málokdo. Ještě s Bergeronem dlouho tvořili takzvanou "Perfection Line", jednu z nejobávanějších, ne-li vůbec nejobávanější formaci v lize.

Montgomeryho předchůdce Bruce Cassidy ale nakonec dospěl k tomu, že je lepší Pastrňáka posunout do jiné lajny a lépe rozložit útočnou sílu týmu.

Současný trenér Bruins se s tím ztotožnil. Na "Perfection Line" ale nezapomněl. V minulém ročníku ji dával dohromady ve chvíli, kdy nutně potřeboval vstřelit gól nebo mužstvo nakopnout při hře pět na pět. Byla to koučova "atomovka", jak tehdy sugestivně zaznělo v zámořských médiích.

Teď by Montgomery mohl postupovat podobně, Bergerona by akorát nahradil Zacha.

Český centr sice nemá takové jméno jako jeden z nejlepších defenzivních forvardů historie, ale v poslední základní části za ním zaostal jen o bod, když zápisem 21+36 podal životní výkon.

"Jsou to samozřejmě skvělí hráči," komentoval Marchand trénink po boku Zachy a Pastrňáka. "Myslím, že nám to spolu šlo dost dobře. Pasta je jedním z nejlepších střelců v lize. Pavs loni udělal obrovský skok. Má neuvěřitelný přehled, moc dobře útočí i brání, jako Bergy," dodal s odkazem na svého bývalého dvorního centra Bergerona.

Zachu chválil také Montgomery. Všiml si, že urostlý Čech je oproti loňskému kempu, do kterého zavítal po výměně z New Jersey, v jiném rozpoložení.

"Je to jako den a noc. Loni se hledal, letos vidím chlápka, který je ve své kůži, ví, co je zač, ví, jak v téhle lize uspět, a očekává od sebe, že uspěje a že bude důležitou součástí kostry našeho týmu," prohlásil trenér.

Jestli Zacha s Pastrňákem začnou sezonu ve formaci s van Riemsdykem, Marchandem, nebo ještě někým jiným, odhalí zbytek bostonského kempu. Zápasová generálka se koná v noci na pátek na ledě newyorských Rangers.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy