Bláznivá show v San Jose. Švýcar Meier nasázel v NHL pět gólů, Hertl má čtyři body

Aktualizováno 18. 1. 2022 8:42
Švýcarský hokejový útočník Timo Meier se zapsal do historie San Jose jako první hráč, který v dresu Sharks nastřílel pět branek v jediném zápase NHL. Podílel se tak na vítězství 6:2 proti Los Angeles. Tomáš Hertl u čtyř jeho tref asistoval.
Gólová radost švýcarského útočníka San Jose Tima Meiera.
Gólová radost švýcarského útočníka San Jose Tima Meiera. | Foto: Reuters

Hattrick nasázel pětadvacetiletý Timo Meier už v první třetině, po které vedlo San Jose 4:0. To jen posílilo jeho střelecký apetit a po 40 minutách už měl na kontě pět branek. Takový počin zvládl v NHL jako první od roku 1994, kdy se to povedlo Peteru Bondrovi.

V třetím dějství se mohl Meier stát prvním střelcem šesti gólů v jednom zápase NHL od roku 1976, jenže žádnou další branku už on ani jeho tým nepřidal. Přesto mohli Sharks slavit vysoké vítězství 6:2.

Tomáš Hertl se podílel na střelecké show svého spoluhráče z elitního útoku čtyřmi asistencemi. Dále bodovali už jen tři domácí hráči, a sice Erik Karlsson s třemi přihrávkami, Rudolfs Balcers s gólem a asistencí a Brent Burns s dvěma nahrávkami.

Hattrick Tima Meiera v první třetině:

Čtvrtý gól Meiera:

Pátý gól Meiera:

"Upřímně, už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem dal pět gólů. Pravděpodobně to bylo někde v juniorce ve švýcarské lize. Je to moc fajn pocit. Určitě mi to dodá hodně sebevědomí do zbytku sezony, nic se ale nemění na tom, že je před námi tvrdá práce," řekl Meier, jenž vstřelil pět branek v jednom duelu jako první hráč v historii Sharks.

"Myslím, že na své hře opravdu tvrdě zapracoval. V minulých letech střídal dobré výkony s horšími, nyní je ale skutečně konzistentní a prokazuje, že patří ke špičce NHL," řekl o Meierovi Hertl, jenž potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hokejisty v NHL. S 35 body za dvacet branek a patnáct nahrávek vede pražský rodák o čtyři zápisy před Davidem Pastrňákem (16+15).

San Jose potvrdilo postavení v první osmičce Západní konference. Kings prohráli poprvé po čtyřech zápasech a jsou šestí.

Hokejisté Chicaga přišli o čtyřzápasovou vítěznou sérii. Kubalík nejprve v 32. minutě devátou trefou v sezoně otevřel skóre a v čase 37:06 asistencí přispěl ke gólu Brandona Hagela na 2:1. Seattle ale ve třetí třetině srovnal, v nájezdech dokonal obrat a ukončil devítizápasovou šňůru porážek.

Kubalíkovi stačilo na dovršení milníku 100 bodů v NHL 163 zápasů. Vstřelil v nich 56 gólů a na dalších 44 přihrál.

Francouz v souboji proti Minnesotě naskočil do branky Colorada ve 30. minutě, kdy za stavu 2:1 pro Avalanche nahradil zraněného Darcyho Kuempera. Ve zbytku zápasu český brankář pustil dva góly z 27 střel. V rozstřelu chytil Francouz všechny tři pokusy Wild a za výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Podívejte se na Francouzovy zákroky v nájezdech:

Rozhodující nájezd neproměnil dvougólový střelec Minnesoty Kirill Kaprizov. "Znám ho z KHL, vím, jak zakončuje, proto jsem se snažil být trpělivý. Najel si opravdu blízko ke mně a já už se pak pouze snažil schovat kotouč do lapačky," popsal rozhodující moment rozstřelu Francouz.

Hokejisté Avalanche i díky příspěvku českého brankáře vyhráli 14. domácí zápas v řadě a drží se v čele Západní konference. Minnesota zůstala i přes prohru čtvrtá.

V souboji dvou nejhorších celků vychytal čtvrtou výhru v sezoně Vejmelka. Bývalý brankář brněnské Komety kryl proti Montrealu 24 střel. Coyotes vyhráli třetí z posledních šesti zápasů a potvrdili vzestupnou tendenci výkonů. Canadiens zaváhali potřinácté z uplynulých čtrnácti utkání a jako jediní v NHL stále nepřekonali hranici dvaceti bodů.

Výsledky NHL:

San Jose - Los Angeles 6:2 (4:1, 2:0, 0:1)

Branky: 4., 19., 20., 22. a 40 T. Meier (na třetí, čtvrtou a pátou Hertl), 16. Balcers (Hertl) - 20. Kopitar, 51. M. Anderson. Střely na branku: 17:41. Diváci: 10.705. Hvězdy zápasu: 1. T. Meier, 2. Hertl, 3. E. Karlsson (všichni San Jose).

Seattle - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 36. Vince Dunn, 43. a rozhodující sam. nájezd Donato - 33. D. Kubalík, 38. Hagel (D. Kubalík). Střely na branku: 37:27. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. M.-A. Fleury (Chicago), 2. Grubauer, 3. Donato (oba Seattle).

NY Islanders - Philadelphia 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 32. Nelson, 35. Cizikas, 45. Beauvillier, 59. M. Martin - 38. Konecny. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. Nelson, 3. Beauvillier (všichni NY Islanders).

Arizona - Montreal 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky: 6. T. Boyd, 9. Johan Larsson, 25. Moser, 39. N. Schmaltz, 59. Keller - 16. R. Pitlick, 32. Poehling. Střely na branku: 23:26. Diváci: 9495. Hvězdy zápasu: 1. N. Schmaltz, 2. Johan Larsson, 3. Moser (všichni Arizona). Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval dvě branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta.

St. Louis - Nashville 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)

Branky: 17. a 26. I. Barbašov, 21. a 58. B. Schenn, 18. R. O'Reilly - 5. Johansen, 16. F. Forsberg, 52. Trenin. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn, 2. I. Barbašov, 3. R. O'Reilly (všichni St. Louis).

Buffalo - Detroit 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 10. Jokiharju, 50. Skinner - 54. a 63. Larkin, 51. Naměstnikov. Střely na branku: 28:35. Diváci: 8839. Hvězdy zápasu: 1. Larkin (Detroit), 2. Skinner (Buffalo), 3. Naměstnikov (Detroit).

Colorado - Minnesota 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)

Branky: 16. a rozhodující sam. nájezd Rantanen, 18. Newhook, 57. MacKinnon - 47. a 58. Kaprizov, 21. K. Fiala. Střely na branku: 38:40. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Francouz (Colorado), 2. Kaprizov (Minnesota), 3. MacKinnon (Colorado). Francouz odchytal za Colorado 35 minut a 34 sekund, inkasoval dva góly z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta.

Vegas - Pittsburgh 3:5 (3:0, 0:2, 0:3)

Branky: 4. Stephenson, 13. Dadonov, 20. N. Roy - 27. Zucker, 28. Blueger, 41. Kasperi Kapanen, 43. Guentzel, 59. Crosby. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18.213. Hvězdy zápasu: 1. Zucker (Pittsburgh), 2. N. Roy, 3. Janmark (oba Vegas).

3. Nashville 40 24 3 13 124:112 51
4. Minnesota 35 22 3 10 132:109 47
5. Winnipeg 34 17 5 12 102:99 39
6. Dallas 35 18 2 15 99:106 38
7. Chicago 39 15 6 18 95:126 36
8. Arizona 37 9 4 24 82:140 22