Blackhawks tutlali sexuální obtěžování svého hráče. Ten veřejně vystoupil

ČTK ČTK
28. 10. 2021 13:29
Kanadský hokejista Kyle Beach po uzavření vyšetřování případu sexuálního napadení v týmu Chicaga z roku 2010 při emotivním veřejném vystoupení přiznal, že právě on byl dosud nejmenovanou obětí obtěžování. Ve zprávě zveřejněné v úterý, podle níž vedení Blackhawks na oznámení tehdy dvacetiletého hokejisty nereagovalo adekvátně, byl hráč označován jen jako John Doe.
Chicago v roce 2010 ovládlo Stanley Cup, ale toto vítězství nyní hyzdí kauza sexuálního obtěžování.
Chicago v roce 2010 ovládlo Stanley Cup, ale toto vítězství nyní hyzdí kauza sexuálního obtěžování. | Foto: Reuters

Dnes jednatřicetiletý Beach se rozhodl svou identitu odhalit v rozhovoru pro TSN po zveřejnění zprávy z nezávislého vyšetřování. Bývalý federální žalobce Reid Schar v ní konstatoval, že se vedení týmu po obvinění, že tehdejší asistent kouče Brad Aldrich sexuálně napadl nejmenovaného hokejistu, rozhodlo vyčkávat na konec play-off, aby se vyhnulo negativní publicitě.

"Cítím obrovskou úlevu, zadostiučinění. Už to není jen moje slovo proti všem ostatním," řekl Beach v televizním rozhovoru k závěrům vyšetřování. V reakci na zveřejněné výsledky v úterý rezignoval generální manažer Blackhawks Stan Bowman, jenž byl před jedenácti lety ve funkci první rok.

"Byl to den plný emocí. Plakal jsem, usmíval se, chechtal se a zase brečel. S přítelkyní jsme vůbec nevěděli, jak se máme cítit. Vůbec jsme nevěděli, co si myslet," popsal koktejl emocí.

Vedení klubu v reakci na Beachovo vystoupení ocenilo jeho odvahu a omluvilo se za selhání z roku 2010. "Žádný zápas play-off nebo titul nejsou důležitější než ochrana našich hráčů a zaměstnanců před predátorským chováním," uvedli zástupci Chicaga, které v roce 2010 dotáhlo boje v play-off až k zisku Stanleyova poháru.

Omluvu zveřejnila i hráčská asociace NHLPA, která podle prohlášení nejednala, když se hráč svěřil jejich lékaři. "Kyle Beach prošel strašlivou zkušeností a ukázal opravdovou odvahu, že svůj příběh zveřejnil," uvedl v prohlášení výkonný ředitel NHLPA Don Fehr. "Není pochyb o tom, že mu systém neposkytl pomoc v době, kdy to potřeboval, a my jsme součástí toho systému," dodal.

Vedle Bowmana, jenž se vzdal i funkce generálního manažera týmu USA pro olympijské hry v Pekingu, z Blackhawks odešel také viceprezident pro hokejové operace Al MacIsaac. Tehdejší trenér Chicaga Joel Quenneville, jenž nyní působí v týmu Floridy, má na čtvrtek naplánované setkání s komisionářem NHL Garym Bettmanem. Kevina Cheveldayoffa, jenž byl v roce 2010 asistentem generálního manažera a nyní je generálním manažerem Winnipegu, čeká podle CBC News schůzka s Bettmanem v pondělí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě na Plzeňsku zemřel muž, pachatel se pak oběsil

Při střelbě v obci Radějovice na severním Plzeňsku zemřel dnes v podvečer muž, pachatel pak spáchal sebevraždu. Na místě je policie, případem se zabývají krajští kriminalisté. Kvůli tomu, aby nebylo ohroženo trestní řízení, není možné teď poskytnout k případu další informace, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

"Dnes v podvečerních hodinách došlo k násilnému trestnému činu na severním Plzeňsku, při kterém přišla o život jedna osoba. Krátce po činu se s největší pravděpodobností připravil o život i sám pachatel," uvedla.

Podle informací ČTK se útočník po činu oběsil. Na místě je zásahová jednotka, vesnice je uzavřená.

Radějovice jsou částí Přehýšova. Je tam 27 domů a v roce 2011 tam trvale žilo 52 obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy