Olympiáda je pro nás mimořádně rušivá, vysvětluje NHL. Hovadina, hřímá agent

Daniel Poláček Daniel Poláček
28. 1. 2020 18:12
Šance, že Češi na zimní olympiádě v Pekingu 2022 uvidí superlajnu s Voráčkem, Krejčím a Pastrňákem, poklesla. Vedení zámořské NHL vysvětlilo, proč nechce své hráče pod pěti kruhy vidět.
Komisionář zámořské NHL Gary Bettman.
Komisionář zámořské NHL Gary Bettman. | Foto: Reuters

Je reálné, že hokejový turnaj v hlavním městě Číny dostane stejné obrysy jako ten na hrách v jihokorejském Pchjongčchangu: nastoupí na něm jen hvězdy z Evropy.

"Jeli jsme na pět olympiád, do Pchjongčchangu už ne. A naše zkušenost nám říká, že účast je mimořádně rušivá pro rozjetou sezonu," řekl při All Star víkendu šéf zámořské soutěže Gary Bettman.

"Vím, že pro hráčskou asociaci zůstává účast prioritou, ale pokud jde o ligu, neúčast v Koreji nám vyhovovala," dodal.

Důvody jsou zřejmé. Přerušení základní části v době vrcholících bojů o play off neprospívá byznysu a uvolněným hvězdám hrozí zranění. Například hry v Soči před šesti lety ukončily sezonu Johnu Tavaresovi, Henriku Zetterbergovi či Aleksanderu Barkovovi.

NHL má k olympiádě chladný vztah i proto, že na ní nevydělá ani cent. Dřív požadovala třeba práva na videa, ale neuspěla.

Před Pchjongčchangem navíc dostala ránu od Mezinárodního olympijského výboru, který odmítl hvězdným hokejistům platit cestu, pojištění a ubytování, což dřív dělal. Tím ušetřil přes deset milionů dolarů. Náklady neplatí ani jiným olympionikům.

Sami hokejisté hlásají, že reprezentovat pod pěti kruhy chtějí, jenže ruce jim svazuje kolektivní smlouva mezi NHL a hráčskými odbory. Každá ze stran od ní mohla na podzim minulého roku odstoupit, ale nic se nestalo. Kontrakt, který účast na olympiádě nikomu negarantuje, tím pádem platí až do roku 2022.

Do té doby se kvůli jednáním o další spolupráci neuskuteční ani Světový pohár. Další ročníky by mohly proběhnout v letech 2024 a 2028.

Původně se hovořilo o únoru 2021, ale plánovaný miniturnaj uprostřed základní části nakonec ustoupí tradičnímu All Star víkendu.

Poslední sraz hvězd v St. Louis přitom navzdory slušné sledovanosti (srovnatelné s předchozími ročníky) vyvolal kritiku některých médií. A to v souvislosti s olympiádou.

"NHL tvrdí, že přerušit ligu na dva týdny jednou za čtyři roky je mimořádně rušivé," napsal Ken Campbell z časopisu The Hockey News, načež zkritizoval Utkání hvězd: "Se zastavením soutěže na čtyři dny každý rok a souvisejícími volnými týdny ale žádný problém není. Přitom za to dostáváme příšerný produkt, který už nejde dát do pořádku."

Campbellovi dal za pravdu známý agent hvězd Allan Walsh: "Bettman lidem kolem sebe v soukromí naznačil, že odjezd hráčů na olympiádu mu nevadí. Ale jen v případě, že hráčská asociace udělá při jednáních o kolektivní smlouvě velké ústupky. Argument o mimořádné rušivosti je hovadina."

NHL už před Pchjongčchangem hokejistům navrhla, ať na olympiádu jedou. Za podmínky, že kývnou na prodloužení kolektivní smlouvy do roku 2025. 

Hráčské odbory odmítly, protože jim na současném kontraktu leccos vadí. Například položka, podle níž musí část ročního platu odložit stranou na záložní účet. Kolik peněz dostanou zpátky, záleží na hospodářském výsledku soutěže.

Jelikož Bettman ještě neřekl poslední slovo, fanoušci v olympijský hokej plný hvězd stále doufají. Jistou naději v nich může vzbuzovat obří čínský trh, který je pro NHL zajímavý.

Zámořská liga do Číny pravidelně cestuje, k propagaci už využila Davida Pastrňáka nebo Alexandra Ovečkina. Podnikne jednu z cest také v únoru 2022?

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 52 minutami

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy